Znamy wyniki matury 2021. Jak poszło maturzystom z Koszalina i regionu? Sprawdziliśmy szczegółowe dane

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Poznaliśmy wyniki matury 2021. Jak wypadli nasi maturzyści? Sprawdziliśmy w Koszalinie, Szczecinku, Kołobrzegu.

Powiat szczecinecki

Znamy już wyniki matur w szkołach powiatu szczecineckiego. Wśród szkół podległych starostwu egzaminy najlepiej poszły uczniom z I Liceum Ogólnokształcącego im. księżnej Elżbiety w Szczecinku. Na Pomorzu Zachodnim wśród licealistów zdawalność wyniosła 74,9 procent (7,9 proc. nie ma prawa do poprawki, bo oblało więcej niż jeden przedmiot).

Wśród uczniów techników wskaźniki te wynoszą odpowiednio 62,2 proc. i 10,7 procent. W samym powiecie szczecineckim wśród szkół podległych starostwu najlepiej wypadło I LO im. księżnej Elżbiety. Tu zdawalność wyniosła 96 procent, poprawki mieć będzie tylko czwórka maturzystów. Na drugim miejscu jest liceum z Zespołu Szkół nr 1 im. KEN, czyli popularny „ekonomik”. Tu w liceum na 103 maturzystów zdało egzamin dojrzałości 83,33 procent.

Zobacz także Bezpieczne Wakacje w Koszalinie - konferencja

W klasach technikum (93 uczniów) zdawalność jest podobna - 83,59 procent. Zespół Szkół nr 2 im. księcia Warcisława IV - na 80 maturzystów zdawalność osiągnęła w technikum 35,06 procent. Zespół Szkół Technicznych w Szczecinku na 61 uczniów klas technikum zdało maturę 43,10 procent.

W Zespole Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica, czyli „rolniczaku” zdawalność wygląda następująco - LO (11 maturzystów) 72,73 procent, w technikum (55 uczniów) 54 procent. W Zespole Szkół nr 7 w Białym Borze w liceum (59 maturzystów) egzamin zdało 31,03 procent. Dla porównania - w liceum w społecznej, czyli szkole niepublicznej na 18 zdających noga powinęła się 2 maturzystom (zdawalność 90 procent).

Pamiętajmy, że przez ostatnich kilkanaście miesięcy większość nauki odbywała się zdalnie z uwagi na szkolny lockdown. W tym roku zmieniono formułę matur (nie było obowiązkowych egzaminów ustnych), jak i obniżono kryteria oceny z poszczególnych przedmiotów.

Powiat koszaliński

Jeśli chodzi o średnią zdawalność w powiecie koszalińskim to wyniosła ona 78 procent. Spośród 1188 osób, które przystąpiły do matury, 926 otrzymało świadectwa maturalne. Średni wynik z języka polskiego to 60 proc. (poziom podstawowy). Średni wynik z języka angielskiego - najczęściej wybierany przedmiot spośród języków obcych nowożytnych - to 81 proc. na poziomie naszego powiatu. Matematykę na poziomie podstawowym zdało 80 proc. maturzystów, a średni wynik to 57 proc.

Zdawalność w czołowych szkołach koszalińskich, czyli I LO im. S. Dubois oraz II LO im. Wł. Broniewskiego wynosiła odpowiednio 99 (nie zdała jedna osoba) i 98 procent (nie zdała trójka uczniów). W I LO średni wynik z jęz. polskiego to 72 proc., a w Bronku - 64,4. Z matematyki średni wynik to 83 proc. w Dubois, a 77,9 w Bronku. I choć z tych wyników koszalińskich maturzystów można być zadowolonym, bo przekroczyły średnią krajową (tu zdawalność wynosiła 74,5 proc.), to nie wszyscy patrzą na to optymistycznie.

- Biorąc pod uwagę to, że progi wymagań obniżono o 20%, a próg zdawalności wynosi 30 procent, to aż 26 proc. zdających maturę oblało - powiedział Wiktor Kamieniarz, dyrektor II LO.

- Poziom edukacji maleje, a podając tylko tzw. „zdawalność” zakłamuje się rzeczywistość. Rzeczywistość zakłamuje się też, obniżając wymagania. Popularność korepetycji wszelakich też o czymś świadczy. Najwyraźniej szkoła nie wystarcza...

Powiat kołobrzeski

Jak poinformował starosta Tomasz Tamborski, w powiecie kołobrzeskim do matury przystąpiło 628 osób, w tym 319 absolwentów liceum i 309 absolwentów technikum, zdających z przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej na poziomie podstawowym: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

Egzamin dojrzałości zdało 449 osób, natomiast 137 absolwentów jest uprawnionych do poprawki w sierpniu. 42 tegorocznych absolwentów nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu, co niestety wiąże się z brakiem możliwości poprawki matury w tym roku.

Matura 2021, w powiecie kołobrzeskim nie zapisze się w historii złotymi zgłoskami. Tylko w Zespole Szkół Morskich średnia zdawalność była wyższa, niż rok temu. 100-procentową osiągnęli uczniowie technikum wchodzącego w skład Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza. Najgorzej wypadł Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie, gdzie zdawalność sięgnęła zaledwie 31,37 procent. W I LO Dwujęzycznym im. M. Kopernika w Kołobrzegu, w tym roku uzyskano wynik 97,24 (rok temu 99,30).

Wideo

Materiał oryginalny: Znamy wyniki matury 2021. Jak poszło maturzystom z Koszalina i regionu? Sprawdziliśmy szczegółowe dane - Głos Koszaliński

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie