Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Integracja Ty i Ja za nami. Motyle 2018 rozdane

Piotr Polechoński
W sobotę poznaliśmy laureatów tegorocznego, koszalińskiego 15. Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”.

Po obejrzeniu filmów, biorących udział w konkursie na najlepszy film fabularny, dokumentalny oraz amatorski, jury przyznało nagrody główne, czyli Motyle 2018. Nie zabrakło też wyróżnień.

Motyl 2018 w kategorii film amatorski powędrował do twórców filmu „Kontrasty - kulisy spektaklu” (w reżyserii Sylwii Pradelok-Świerc). Motyl 2018 w kategorii film fabularny otrzymała produkcja belgijska „Downside Up” w reżyserii Petera Ghesquiere’a.

Pierwsze wyróżnienie specjalne w kategorii film dokumentalny zdobył obraz „Niebo bez gwiazd” w reżyserii Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz. Drugie wyróżnienie specjalne w kategorii film dokumentalny otrzymała natomiast bardzo ciekawa produkcja izraelska „Być jak Brad Pitt” w reżyserii Arieli Alush.Motyla 2018 w kategorii film dokumentalny jury przyznało filmowi „Przerwana misja” w reżyserii Petro Aleksowskiego.

Jury młodzieżowe przyznało swoją nagrodę dla filmu „Downside Up” w reżyserii Petera Ghesquiere’a. Nagrodę publiczności zdobył film dokumentalny „Zołza i Perła” w reżyserii Izoldy Czmok-Nowak.15. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” ruszył w miniony wtorek i potrwał do soboty. Jak zawsze ten wyjątkowy festiwal miał bardzo bogatą ofertę, nie tylko filmową.

Widzowie zobaczyli łącznie aż 34 konkursowe filmy z całego świata, w trakcie festiwalu zostało zaprezentowanych też osiem filmów pozakonkursowych. Były też koncerty i wystawy, nie zabrakło happeningów tworzonych przez teatry i ciekawych spotkań.

Gospodarzem koszalińskiego festiwalu była Koszalińska Biblioteka Publiczna, której sala kinowa i przylegający do placówki plac Polonii - gdzie powstało festiwalowe miasteczko - przez pięć dni było do dyspozycji festiwalowej społeczności.

Festiwal odwiedziło wielu gości, a najważniejsza dyskusja toczyła się wokół głównego festiwalowego hasła „Rodzina bez retuszu” (m.in. dyskutowano o tym, jak rodzina wpływa na niepełnosprawność jej członków, ale i o tym, jak taka niepełnosprawność wpływa na funkcjonowanie całej rodziny).

Również przez dwa festiwalowe dni część pokazywanych w Koszalinie filmów mogli też zobaczyć widzowie w kilkunastu kinach całej Polski, w ramach akcji „2 dni z EFF Integracja Ty i Ja”.

Zobacz także Korowód festiwalu Integracja TY i JA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto