Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Filharmonii Koszalińskiej wystąpi Piotr Dec. W repertuarze kompozycje Verdiego i Kilara

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Od 2021 roku Piotr Dec jest stypendystą szkoły doktorskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, jednocześnie pełniąc już funkcję instruktora wizytującego dla Barenboim-Said Foundation w Palestynie.
Od 2021 roku Piotr Dec jest stypendystą szkoły doktorskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, jednocześnie pełniąc już funkcję instruktora wizytującego dla Barenboim-Said Foundation w Palestynie. mat. prasowe Filharmonii Koszalińskiej
Orkiestrę symfoniczną poprowadzi wielokrotnie oklaskiwany przez koszalińską publiczność Jan Jakub Bokun, na co dzień związany z wrocławską sceną muzyczną. Solistą będzie wybitny klarnecista Piotr Dec. Koncert w Filharmonii Koszalińskiej rozpocznie się w piątek, 18 marca, o godz. 18.30.

- Piotr Dec to jeden z najbardziej ekscytujących klarnecistów młodej generacji. W 2017 roku ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w Royal College of Music w Londynie, gdzie szkolił swoje umiejętności gry na klarnecie współczesnym pod kierunkiem Janet Hilton i Barnaby’ego Robsona oraz studiował klarnet klasyczny i instrumenty dawne z dyrektorem królewskiego kolegium, profesorem Collinem Lawsonem – wskazuje Maja Ignasiak z biura promocji Filharmonii Koszalińskiej. W dorobku artystycznym Dec ma już występy na festiwalu BBC Proms w Londynie oraz koncert dla Madonny i Davida Beckhama.

Jest laureatem pierwszej nagrody i wszystkich nagród specjalnych Europejskiego Konkursu Yamaha Music for Europe w roku 2018 w Manchesterze, beneficjentem prestiżowej nagrody R. C. Wyse Bequest Award, zwycięzcą Londyńskiego Konkursu Instrumentów Dętych (2017), organizowanego przez Królewskie Kolegium Muzyczne, a także laureatem nagrody Worshipful Company of Musicians i Concordia Foundation. W 2018 roku Piotr Dec dwukrotnie wystąpił jako solista na deskach Royal Albert Hall.

W programie koncertu znalazły się cztery kompozycje: Giuseppe Verdi - Uwertura do opery „Moc przeznaczenia”; Carl Maria von Weber - II Koncert klarnetowy Es-dur op. 74; Charles Gounod - Mała symfonia na instrumenty dęte; Wojciech Kilar - „Orawa”.

„Moc przeznaczenia” Verdiego to dzieło wyjątkowe. Połączenie namiętności, fatalizmu i muzyki nadaje operze wyjątkowej dramaturgii.

Carl Maria von Weber napisał II Koncert klarnetowy w 1811 roku. Premierę miał dwa lata później. Jak niemal wszystkie dzieła klarnetowe, Weber zadedykował utwór Heinrichowi Baermannowi, który był solistą podczas premiery.

Charles Gounod znany jest przede wszystkim jako twórca oper. Nie lada gratką będzie więc możliwość wysłuchania rzadko wykonywanej Petite Symphonie, czyli Małej symfonii z 1885 roku. Utwór przeznaczony jest na flet, dwa oboje, dwa klarnety, dwa fagoty i dwie waltornie. Stylistycznie odwołuje się do wczesnoromantycznej ekspresji i estetyki.

„Orawa”, poemat symfoniczny na kameralną orkiestrę smyczkową z 1986 roku, tytułem nawiązuje do nazwy regionu na pograniczu Polski i Słowacji oraz do rzeki. Jest czwartym utworem Wojciecha Kilara, nawiązującym do tradycji muzyki Podhala. Pozostałe to: Krzesany, Kościelc 1909 i Siwa mgła.

Bilety w cenie: normalne – 35-40 zł, ulgowe - 30-35 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Filharmonii Koszalińskiej wystąpi Piotr Dec. W repertuarze kompozycje Verdiego i Kilara - Głos Koszaliński

Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto