Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktorzy czytają po godzinach. Trzecia odsłona akcji BTD

Katarzyna Chybowska
Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska i Dominika Mrozowska podczas czytania scenariusza Być jak Kazimierz Deyna
Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska i Dominika Mrozowska podczas czytania scenariusza Być jak Kazimierz Deyna Izabela Rogowska
Koszalińscy aktorzy postanowili skrzyknąć się po godzinach i zrobić coś dla mieszkańców miasta. Na piątek przygotowują dla nas trzecie głośne czytanie wybranej książki.

W lutym po raz pierwszy aktorom pracującym na co dzień w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym udało się wspólnie zebrać i przygotować czytanie sztuki Petra Zelenki pt. Opowieść o zwykłym szaleństwie.

W Centrali Artystycznej trudno było znaleźć choć kawałek wolnego miejsca, bo tak duże było zainteresowanie tym przedsięwzięciem. Aktorzy zebrali doskonałe recenzje, a koszalinianie od razu zaczęli pytać o kolejne odsłony głośnego czytania. Mimo natłoku pracy, już w maju mogliśmy posłuchać na żywo scenariusza do filmu pt. Być jak Kazimierz Deyna.

Druga odsłona przypieczętowała los pomysłodawców: koszalinianie pokochali głośne czytanie. Dlatego wraca ono po wakacyjnej przerwie.

- Tym razem zapraszamy na sztukę Biały Dmuchawiec autorstwa Mateusza Pakuły - zapowiada Dominika Mrozowska, pomysłodawczyni akcji, aktorka BTD w Koszalinie.

- Długo szukałam odpowiedniego tekstu, w którego czytaniu moglibyśmy wziąć udział wszyscy, stąd taka spora przerwa między naszymi akcjami - dodaje.

Mateusz Pakuła to młody twórca, polski dramatopisarz, dramaturg, laureat oraz kilkukrotny finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jego sztuki są realizowane na terenie całej Polski. Kilka z nich zostało prze-tłumaczonych na języki: angielski, niemiecki, czeski, hiszpański i ukraiński.

W duchu Twin Peaks

Sama sztuka po raz kolejny ma nas bawić, ale też i dać do myślenia.

- Czegoś takiego jeszcze nie czytaliśmy - przyznaje pani Dominika.

- Sztuka Mateusza to gotowy scenariusz w duchu Davida Lyncha. Opowiada historię Mateusza i Karoliny, dwójki studentów szkoły filmowej, którzy prowadzą prywatne śledztwo w sprawie morderstwa w góralskiej wsi o nazwie Biały Dmuchawie.

Na tej podstawie ma powstać film dokumentalny. Młodzi ludzie jednak tak bardzo wcielają się w rolę ofiary i kata, że czasami przekraczają cienką granicę między odgrywaną fikcją a rzeczywistością. Zatem już sama fabuła sztuki jest interesująca, a jest ona również ciekawa ze względu na język i formę.

- Sztuka jest groteską, bawi i zastanawia - zaprasza Dominika Mrozowska.

W gościnnych progach Centrali Artystycznej

Po raz kolejny głośne czytanie może się odbyć dzięki dobrej woli autora.

- Zadzwoniłam do Mateusza Pakuły, przedstawiłam mu naszą inicjatywę. Bardzo mu się to spodobało i pozwolił nam czytać sztukę nieodpłatnie, za co bardzo mu dziękujemy - mówi koordynatorka.

- Gościć nas zaś ponownie będzie Centrala Artystyczna. Wstęp na czytanie jest bezpłatny. Początek w piątek o godzinie 19.

Zobacz także Budżet obywatelski 2017 w Koszalinie. Prezydent Piotr Jedliński o wynikach głosowania

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto