Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Koszaliński Kongres Kultury. Piątek i sobota pod znakiem rozmów

Katarzyna Chybowska
W ramach kongresu odbędzie się  też specjalny seans filmu Ostatnia rodzina
W ramach kongresu odbędzie się też specjalny seans filmu Ostatnia rodzina Multikino
Piątek i sobota, Centrum Kultury 105, a w nim - pierwszy Koszaliński Kongres Kultury. Dwudniowa debata ma dać odpowiedz, w którą stronę powinny iść nasze władze, jeśli chodzi o rozwój kultury.

Koszaliński Kongres Kultury to wspólny pomysł Rady Kultury przy prezydencie miasta oraz komisji kultury rady miejskiej - informuje Przemysław Krzyżanowski, wiceprezydent Koszalina do spraw polityki społecznych. Co istotne, kongres wcale nie będzie szukać odpowiedzi na pytanie: jak wyjść z opresji.

- To okazja do pochwalenia się tym, co mamy ciekawego w Koszalinie. Będziemy mówić o imprezach, które są rozpoznawalne w kraju: Festiwalu Młodzi i Film, Konfrontacjach Młodych m-Teatr, Reflektorze oraz Festiwalu Monodramów Strzała Północy. Samemu mi trudno oceniać kulturę w mieście, bo jestem za nią odpowiedzialny, ale wyniki ankiety DNA Koszalina mówią o dobrym poziomie i rozwoju - dodaje nasz rozmówca.

Debatowaliśmy

Przed kongresem odbyły się cztery debaty w formie paneli. O wnioskach z nich płynących, prezydent nie chciał na razie rozmawiać. - Panele będą podsumowane w czasie kongresu, na który serdecznie zapraszam. Wiemy już, że debaty cieszyły się sporym zainteresowaniem - dodaje wiceprezydent.

Po co więc sam kongres?
- Wnioski, jakie przyniesie kongres, pomogą nam przy opracowaniu strategii rozwoju kultury miasta na najbliższe lata - dodaje wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski.

- Liczymy, że nie będzie to ostatnia tego typu impreza. Konferencji nie powinno się organizować do roku. Ale może za 5 czy 10 lat, żeby podsumować to, co zrobiliśmy. Co będzie? Kongres potrwa dwa dni, ale wydarzenia mu towarzyszące - o wiele dłużej.

- Wśród głównych zaproszonych gości jest Jacek Żakowski, który wygłosi wykład Czy kultura może pomóc. Będzie można też spotkać się ze Stanisławą Celińską, będzie projekcja filmu Ostatnia Rodzina - wylicza nasz rozmówca. W Bałtyckiej Galerii Sztuki będzie można zobaczyć wystawę Agaty Czermuszko-Chut i Agi Pietrzkowskiej pt. Konkret albo obecność rozproszona. W City Boksie natomiast pojawi się wystawa z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie pn. Kultura zmiany.

Jednym z ciekawszych punktów samego kongresu stanie się zapewne Pecha Kucha, podczas której koszalinianie pokażą, co w koszalińskiej kulturze można zmienić. Nie zabraknie też koncertów. Np. na zakończenie pierwszego dnia będziemy mogli zrelaksować się w City Boksie, w którym wystąpi Dominika Barabas mająca na swym koncie trzy autorskie albumy - Cień, Zbiór porannych bzdur oraz Rustykalny cyrk.

Warto też zwrócić uwagę na samo logo kongresu, w którym każdy element jest znaczący oraz przemyślany. Analizę poszczególnych składników znaku możecie znaleźć na stronie: koszalin.pl.

Ważne!

Wstęp na kongres jest bezpłatny; osoby, które się zarejestrowały na stronie www.koszalin.pl, mają zapewnione miejsce. Pozostałe osoby będą wpuszczane na panele i debaty w miarę możliwości i ilości wolnych miejsc.

Aby wejść na bezpłatny seans filmu Ostatnia rodzina (15 października, godz. 16), należy odebrać wcześniej wejściówkę. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

Więcej

Wszystkie szczegółowe informacje na temat Koszalińskiego Kongresu Kultury, jak również sylwetki zaproszonych gości, można znaleźć na stronach: www.koszalin.pl, ck105.koszalin.pl

Zobacz także Otwarcie Obserwatorium Astronomicznego w Koszalinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto