Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

36. Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film w Koszalinie

Katarzyna Chybowska
archiwum
Od poniedziałku na ulicach naszego miasta będzie można natknąć się na niejedną gwiazdę. Filmowcy, ale nie tylko, bo również pisarze i muzycy, zjeżdżają do Koszalina na Festiwal Młodzi i Film.

Młodzi i Film to jedno z najważniejszych filmowych wydarzeń w Polsce, a na pewno najważniejsze w regionie . To tu młodzi reżyserowie, aktorzy, scenarzyści często zaczynają długą i owocną karierę. Koszalińska publiczność zaś niejednokrotnie jest tą, która debiut ogląda jako pierwsza.

Film najważniejszy

Festiwal organizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 - zapowiada się imponująco. W klimatycznym wnętrzu kina Kryterium oraz w zaciszu kina Alternatywa widzowie będą mogli zobaczyć łącznie 200 filmów.

W tym roku nadesłano do selekcji aż 19 filmów pełnometrażowych, 105 krótkometrażowych fabuł, 56 dokumentów oraz 36 animacji. Jak co roku, tematykę filmów na konferencji poświęconej festiwalowi ujawnił nam Janusz Kijowski, dyrektor artystyczny MiF.

- Młodzi twórcy uciekają w sprawy osobiste, rodzinne, zawody miłosne. Niewiele dowiemy się z nich o otaczającej nas rzeczywistości. Z czego wynika ten eskapizm? Może skupiają się na sobie, by odciąć się od tego, co za oknem? - zastanawiał się Janusz Kijowski.

Młodzi twórcy będą mieli o co powalczyć, tegoroczne nagrody wahają się od 3 do 20 tys. zł. Najwyższa, jak zawsze, jest nagroda główna Wielki Jantar za pełnometrażowy debiut filmowy.

To o niego powalczy 12 zakwalifikowanych filmów:
Butterfly Kisses, reż. Rafael Kapeliński
Diversion End, reż. Michał Krzywicki
Fale, reż. Grzegorz Zariczny
Kamper, reż. Łukasz Grzegorzek
Kosmos , reż. Marcin Kamiński
Królewicz Olch, reż. Kuba Czekaj
Ostatnia rodzina, reż. Jan P. Matuszyński
Plac zabaw, reż. Bartosz M. Kowalski
Solace, reż. Wojtek Wojtczak
Wieża, reż. Karolina Breguła
Wszystkie nieprzespane noce, reż. Michał Marczak
Wyklęty, reż. Konrad Łęcki

Oprócz twórców filmów, głównymi bohaterami festiwalu jest jury, które przez 6 dni ogląda i ocenia filmy. W tym roku jest ono szczególnie interesujące.

Filmy pełnometrażowe oceniać będą: Tomasz Wasilewski ( autor głośnego filmu Płonące wieżowce), znana aktorka Agata Buzek, Borys Lankosz ( reżyser Ziarna prawdy), pisarka Dorota Masłowska oraz prof. Bogdan Dziworski.

Nie mniej zacne grono będzie ważyć losy filmów krótkometrażowych. Przewodniczącym jest Jacek Borcuch, a towarzyszyć mu będą: Mateusz Rakowicz, Bronka Nowicka (laureatka Nike), Aleksandra Maciuszek, Robert Jaszczurowski.

Co warte podkreślenia, swoje nagrody przyznawać będą dziennikarze oraz widzowie, którzy po każdym seansie pełnometrażowym będą otrzymywać kartę do głosowania.

W hołdzie Wajdzie

Jak co roku, w czasie festiwalu młodzi filmowcy mogą zapoznać się z produkcjami bardziej doświadczonych kolegów. W czasie tej edycji postanowiono uczcić pamięć Andrzeja Wajdy, który zmarł w październiku ub. roku.

W Koszalinie wyświetlonych będzie 7 filmów (począwszy od Pokolenia, jednego z najstarszych obrazów mistrza, po jego ostatni film - Powidoki). Na Rynku Staromiejskim można już oglądać wystawę zdjęć poświęconych twórczości reżysera (będzie dostępna do 26 czerwca).

Uwieczniono na niej w porządku chronologicznym wszystkie filmy fabularne reżysera. Z okazji swojego 15-lecia Szkoła Wajdy zaprezentuje pakiet filmów swoich absolwentów, którzy już odnieśli sukces (w dniach 20-24 c zerwca). Imprezy towarzyszące Serce festiwalu to spotkania i dyskusje. Nie zabraknie tych dobrze znanych , czyli Szczerość za Szczerość, z twórcami oglądanych obrazów.

Warto jednak powiedzieć o cyklu Zawód aktor. Tym razem w jego ramach spotkać się będzie można i posłuchać Wojciecha Pszoniaka, Edyty Torhan, Elizy Rycembel, Zofii Wichłacz, Marcina Januszkiewicza. Dużą popularnością cieszą się też wykłady.

Młodzi artyści będą mogli dowiedzieć się więcej o prawach autorskich. Prowadzone będą też warsztaty opertatorskie z Arkadiuszem Tomiakiem.

Nowe logo i plakat

Organizatorzy festiwalu zdecydowali się na odświeżenie strony wizualnej festiwalu i stworzenie nowego logo. Jego autorką jest Julia Mirny. Ilustratorka skupiła się na graficznym przedstawieniu skrótu festiwalu, czyli MiF. Warto też wspomnieć o autorce tegorocznego plakat u - Adze Buchholc.

Zobacz także Gala finałowa festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto