Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowujemy 2016 rok. Co wydarzyło się w marcu?

Redakcja
CK 105 zaskoczyło nas nowym festiwalem. Mogliśmy mu tylko przyklasnąć, bo było niezwykle udane
CK 105 zaskoczyło nas nowym festiwalem. Mogliśmy mu tylko przyklasnąć, bo było niezwykle udane archiwum
W marcu jak w garncu? No i tak właśnie było. Trochę padało, trochę poświeciło, ale generalnie nie było źle, bo w dzień temperatura była plusowa. Święta zaś były piękne.

Uwierzycie? Ten miesiąc był kompletnie niepolityczny. Z kadrowych spraw odnotowaliśmy w zasadzie tylko jedną istotną: poseł PO Stanisław Gawłowski został mianowany przez swoją partię na pełniącego obowiązki sekretarza generalnego Platformy.

Hitowy festiwal

Wiele się za to działo w mieście i to rzeczy naprawdę interesujących. Absolutnym hitem miesiąca był I Dziecięcy Festiwal Sztuki Filmowej - pomysł, który się narodził w CK 105. Tu dodamy tylko, że impreza była przygotowana z rozmachem i podczas 2. dni zgromadziła ponad 6300 małych widzów.

I Dziecięcy Festiwal Sztuki Filmowej w Koszalinie [zdjęcia, wideo]

Rok Śliżewskiego

Jeszcze tego w marcu nie wiedzieliśmy, ale z czasem okazało się, że 2016 r. będzie dobrym rokiem dla Grzegorza Śliżewskiego, który nie tylko wydał jesienią nową książkę pt. Kazek. Kpt. lotnictwa Kazimierz Sporny, as polskiego lotnictwa, i nie tylko po raz 4. zorganizował jedyną w kraju cykliczną konferencję pn. Historia skrzydłami malowana, to jako autor książki został zaproszony do delegacji, która z Anglii sprowadziła prochy kpt. Spornego do Polski.

A dobra passa p. Grzegorza zaczęła się od marcowego wznowienia innej książki, której był współautorem - Ci cholerni Polacy. Polskie siły zbrojne w bitwie o Anglię.

Scheda po Pani Marlenie

To była smutna wiadomość: 20 marca po długiej chorobie, zaledwie w wieku 47. lat, zmarła Marlena Zimna, założycielka prywatnego, jedynego w Polsce Muzeum Włodzimierza Wysockiego i organizatorka corocznych festiwali filmów dokumentalnych poświęconych rosyjskiemu aktorowi i bardowi pn. Pasje według św. Włodzimierza, na które zjeżdżali pasjonaci twórczości pieśniarza z całego świata.

Na szczęście, dzięki grupie przyjaciół zmarłej i staraniom Urzędu Miejskiego (ukłony dla pani Doroty Pawłowskiej, dyr. wydziału kultury i spraw społecznych w ratuszu), spuścizna po dorobku pani Marleny została należycie doceniona. Muzeum nadal jest w tym samym miejscu, a zbiory poświęcone Wysockiemu udostępnia krewna zmarłej.

W październiku przyjaciele pani Marleny we współpracy z CK 105 zorganizowali Dni pamięci Marleny Zimnej i Włodzimierza Wysockiego. Mają być kontynuowane.

Zobacz także I Dziecięcy Festiwal Sztuki Filmowej w Koszalinie

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto