Odkryj urok plaż w województwie zachodniopomorskim. Ich widok zapiera dech w piersiach

Materiał informacyjny POLREGIO
Polski krajobraz jest niesamowity. Z jednej strony możemy cieszyć się górskimi szczytami, jeziorami czy parkami, z drugiej mamy możliwość korzystania z dobrodziejstw nadmorskich plaż. Piękne piaszczyste tereny znajdziemy nie tylko w województwie pomorskim, w popularnych kurortach jak Łeba, czy Jurata, wiele takich miejsc kryje się też w zachodniej części Wybrzeża.

Odpocznij w Zachodniopomorskiem. Atrakcji nie brakuje

Jak morze, to i plaże. Większość takich terenów kojarzy nam się z Trójmiastem i okolicznymi ośrodkami turystycznymi. Warto wiedzieć, że piękne i dzikie okazy natury spotkamy również, jadąc nieco dalej, do Zachodniopomorskiego. Mielno czy Darłowo spokojnie może konkurować z Helem i Białogórą. Gdy zaś pogoda nie sprzyja, pada deszcz lub śnieg i można zapomnieć o wypoczynku nad brzegiem morza, z ratunkiem przychodzą atrakcje serwowane przez znane miasta. Szczecin, Koszalin, Kołobrzeg czy Świnoujście to obowiązkowe punkty na mapie zwiedzania. Co dokładnie warto zobaczyć?

  • Szlak Latarni Morskich

Szlak Latarni Morskich to pomysł na wycieczkę dla każdego, niezależnie, czy przyjechał solo, w grupie czy z rodziną. Na trasie znajduje się 15 obiektów, umiejscowionych w różnych punktach Wybrzeża, część podlega pod województwo pomorskie, część pod zachodniopomorskie. Najwyższą latarnię posiada Świnoujście, warto też jednak zobaczyć tę w Kołobrzegu czy w Kikucie. Cały szlak biegnący przez województwo zachodniopomorskie i pomorskie liczy nawet do 800 km. To doskonały pomysł na to, aby zaplanować sobie cały wyjazd lub przeznaczyć poszczególne weekendy na zobaczenie jednej, lub dwóch latarni, a przy tym po prostu podziwiać dziedzictwo marynistyczne oraz… piękne widoki w okolicy.

  • Szczecin

Co warto zobaczyć w Szczecinie? Całe miasto jest tak naprawdę warte zobaczenia, ale na samym początku powinniśmy skupić się na głównych atrakcjach tego miasta. Bez względu na porę roku, w jaką zdecydujemy się tam udać, ładniejszy dzień dobrze byłoby poświęcić na wizytę nad Jeziorem Szmaragdowym. Znajduje się ono na obszarze Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Swoją niesamowitą barwę, której zawdzięcza nazwę, zawdzięcza zawartości węglanu wapnia, pochodzącego z rozpuszczania kalcytu. I chociaż samo jezioro jest zbiornikiem sztucznym, porastają go naturalne lasy. Całość prezentuje się niezwykle dobrze i pozwala spędzić czas w okolicy natury.

Jeśli natomiast przeznaczenie całego dnia na wizytę nad Jeziorem Szmaragdowym nie jest dla Ciebie planem doskonałym, wybierz się również na taras widokowy, czyli Wały Chrobrego. Można z niego z powodzeniem podziwiać zabytki lub po prostu posiedzieć na ławce czy udać się na pyszny posiłek w lokalnych restauracjach.

Będąc w Szczecinie, warto też zobaczyć Zamek Książąt Pomorskich. Jest to dawna rezydencja książęcego rodu Gryfitów, która na początku budziła liczne kontrowersje. Dziś zdecydowanie jej widok robi wrażenie, a jego zwiedzanie to doskonały plan na bliższe poznanie Szczecina.

Dla wszystkich fanów morskich przygód doskonałym miejscem może okazać się Morskie Centrum Nauki. To miejsce samo o sobie mówi, że u nich zobaczyć=dotknąć. W środku znajduje się bowiem dużo treści interaktywnych, które w prosty sposób obrazują życie na wodzie, pod wodą, ale i na statku. Z pewnością takie miejsce spodoba się zarówno młodszym, jak i starszym, przyszłym marynarzom.

Szczecin to też miasto ze wspaniałą Filharmonią. W dodatku można się tam rozkoszować pięknem muzyki w środku, a ciekawą architekturą na zewnątrz.

To tylko nieliczne atrakcje, jakie znajdziemy w Szczecinie. Jednak zanim powiemy „do widzenia” temu miastu, koniecznie trzeba spróbować kultowych dań – paprykarza szczecińskiego oraz pasztecika.

  • Kołobrzeg

W Kołobrzegu, oprócz tego, że przejdziemy się przepięknym molo i promenadą, urlop lub weekend możemy spędzić na eksplorowaniu atrakcji, m.in. latarni morskiej, baszt obronnych miasta czy źródełka solankowego. Równie ważnym punktem na mapie tego miasta jest Muzeum Oręża Polskiego (na jego terenie mieści się Pałac Brunszwickich). Zbiory w tym przypadku składają się przede wszystkim z wykopalisk, z terenów wczesnośredniowiecznych Kołobrzegu. Ponadto posiada ono także niezwykłą kolekcję mundurów żołnierzy polskich z okresu I i II wojny światowej, ale i pojazdów wojskowych czy broni pancernej. To z pewnością nie lada gratka dla miłośników militariów i historii.

  • Koszalin

W Koszalinie do urokliwych miejsc należą Góra Chełmska. To najwyższe, bo mające aż 137 m n.p.m. wzniesienie na południowym obrzeżu Bałtyku. Atrakcją, obok której nie można przejść obojętnie, jest też kolej wąskotorowa na dwóch trasach. Tym bardziej że jej historia sięga XIX wieku. I chociaż na początku miała ona rozwiązywać problemy mieszkańców z transportem i komunikacją, dziś pozostała ciekawym celem wycieczek zarówno mieszkańców, jak i turystów. Warto też dodać, że miłośnicy historii docenią też uroki obiektów sakralnych i muzeów.

Rodziny z dziećmi w wolnym od zwiedzania czasie mogą skorzystać z Parku Wodnego z basenami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

  • Okolice Koszalina

Nieopodal Koszalina jest Mielno, znane wielu wczasowiczom. W okresie wakacyjnym bywa tu tłoczno, natomiast jesienią, a nawet zimą, Mielno wydobywa z siebie wszystko, co najpiękniejsze. Zdecydowanie warto też wybrać się, np. kolejami regionalnymi POLREGIO z Koszalina do Świnoujścia. Miejscowość ta słynie nie tylko z latarni. Można tam zobaczyć symbol miasta – Stawa Młyny, falochrony, forty pełniące kiedyś funkcje obronne oraz promenadę.

Inne oblicze Pomorza Zachodniego

Pomorze Zachodnie pozwala odkryć nie tylko uroki plaż i miast, ale także dobrze się bawić i zwiedzać popularne lub mniej popularne zakątki. Aleja Gwiazd lub Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach czy Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach – to także ciekawe kropki na sporej mapce województwa. Jak tam dojechać, unikając stania w korkach i szukania odpowiednich zjazdów na trasach? Wystarczy zaplanować podróż pociągiem. Tym bardziej że będzie ona również dużo tańsza i wymagająca mniejszego skupienia, niż podróż samochodem.

Nad morze i Zachodnie Pomorze tylko pociągiem!

Zarówno dla turystów, jak i lokalnych mieszkańców, bogatą ofertę połączeń ma POLREGIO. Pociągi regionalne zatrzymują się na wielu stacjach, są to: Szczecin, Port Lotniczy Szczecin Goleniów, Świnoujście, Wałcz, Szczecinek, Goleniów, Stargard, Runowo Pomorskie, Wysoka Kamieńska, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Mielno, Darłowo i Sławno. W tym, jak zaplanować trasę wycieczek i jakie parki, ogrody czy muzea odwiedzić, pomoże interaktywne narzędzie TravelMap.

Nie tylko w wakacje, ale też przez cały rok, można skorzystać z wielu ciekawych ofert POLREGIO. Oprócz tradycyjnego biletu stacjonarnego z punktu A do punktu B podróżujący mogą skusić się na inne opcje, np. bilet weekendowy lub grupowy program „Ty i raz, dwa, trzy”.

W ramach biletu turystycznego można skorzystać z nielimitowanej ilości przejazdów od piątku od godz. 18 do poniedziałku do godz. 6. Za 46,40 zł pojedziemy wyłącznie składami REGIO, dopłacając do kwoty 56,70 zł oprócz REGIO, dostępni będą inni wybrani przewoźnicy.

Oferta „Ty i raz, dwa, trzy” skierowana jest do osób, które podróżują w tym samym czasie w identycznym kierunku. Spełniając warunki tego samego składu i tego samego celu podróży, pierwsza osoba zapłaci za bilet według klasycznej taryfy, zaś kolejne, maksymalnie trzy, dostaną bilety o ok. 30 proc. tańsze. Przejazdy można zakupić na stacji, w automatach lub poprzez aplikację/stronę www.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Odkryj urok plaż w województwie zachodniopomorskim. Ich widok zapiera dech w piersiach - Głos Szczeciński

Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto