Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2017. Koszalinian czeka noc pełna tajemnic

Katarzyna Chybowska
Jak zawsze bijącym sercem Nocy Muzeów będzie dziedziniec  Muzeum przy ul. Młyńskiej 37
Jak zawsze bijącym sercem Nocy Muzeów będzie dziedziniec Muzeum przy ul. Młyńskiej 37 Radek Koleśnik
Jak co roku, Noc Muzeów w Koszalinie zapowiada się bardzo ciekawie. Hasłem przewodnim jest: Noc tajemnic. Warto się na nią wybrać, bo czeka na nas sporo niespodzianek, w tym całkiem nowe muzeum prywatne.

Pierwszą ważną informacją dla stałych bywalców Nocy Muzeów jest to, że z hucznych obchodów wycofało się w tym roku Archiwum Państwowe w Koszalinie.

- Będziemy otwarci na zasadzie dnia otwartego, będzie można zwiedzać wnętrza, ale nie planujemy żadnych dodatkowych imprez, ponieważ zapraszamy wszystkich na zupełnie nową imprezę - Noc Archiwów - która odbędzie się 15 czerwca - wyjaśniała w czasie konferencji prasowej Joanna Chojecka, dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Nowość

Kolejna nowość to Muzeum Piwowarstwa, które otwiera Artur Piątek, właściciel Minibrowaru Kowal: - Nie od razu, ale z dobre 10 lat temu zacząłem kolekcjonować przedmioty związane z piwowarstwem. Szczególnie interesują mnie te związane z regionem koszalińskim, ale i też z całym Pomorzem - opowiada właściciel przyszłego muzeum.

Kolekcja dość szybko się rozrosła i obecnie liczy 600 eksponatów. Nowe muzeum zajęło dawne sale Karczmy Rycerskiej przy ul. Grunwaldzkiej. Oficjalne otwarcie odbędzie się właśnie w Noc Muzeów. Zwiedzających będzie oprowadzał sam właściciel. Z tej też okazji Minibrowar Kowal uwarzył specjalne piwo muzealne.

Stałe punkty na mapie

Warto też zajrzeć do miejsc dobrze znanych ze wcześniejszych edycji. W Fabryce Kolor Plusz w tym roku szykują się niespodzianki mające związek z jednej strony z 20-leciem firmy, i 60. rocznicą urodzin Misia Uszatka - z drugiej.

Gra miejska
Nie zabraknie też zabawy: czeka nas gra miejska w granicach Starego Miasta, podczas której uczestnicy poznają historię Kathariny, mieszkanki przedwojennego Koszalina. Mimo iż główna bohaterka jest postacią fikcyjną, w opowieści znajdzie się wiele historycznych wydarzeń, miejsc oraz postaci związanych z Koszalinem. Zabawa wyruszy sprzed dawnego budynku muzeum przy ul. Piłsudskiego 53 o godz. 18.

Wygrywa drużyna, która przemierzy zaplanowaną trasę w jak najkrótszym czasie i odpowie poprawnie na jak największą liczbę pytań. Na zwycięzców czekają nagrody.

Atrakcje na dziedzińcu

Centrum Nocy w Muzeum będzie w Muzeum przy ul. Młyńskiej. Oprócz zwiedzania sal wystawowych z muzealnikami, czeka na nas również wernisaż . Na wystawie pt. W kręgu tajemnic zaprezentowane zostaną kamienne kręgi, które 2000 lat temu na Pomorzu zbudowali Goci, wedle legendy - lud przybyły ze Skandynawii na nasze ziemie trzema okrętami.

Jak zawsze dużo będzie działo się na dziedzińcu placówki. Zaprezentuje się tam 13. wystawców gastronomicznych (niektórzy z nich nie tylko będą sprzedawać swoje wyroby, ale też o nich opowiadać). Dla dzieci przewidziane są zajęcia plastyczne z elementami sensoplastyki.

Wykłady w Domku Kata
Prawdziwa gratka czeka miłośników historii. Proponujemy , by zajrzeli do Domku Kata. Od godz. 18 będzie można wysłuchać kilku wykładów i wystąpień popularnonaukowych związanych m.in. z Koszalinem. W części pierwszej (w godz. 18-19.25), zatytułowanej Tajemnice bliskie i dalekie, wystąpią: Anna Bojar-Fijałkowska (mówić będzie o śladach koszalińskich legend), Krzysztof Urbanowicz (odniesie się do faktów i mitów w koszalińskich legendach miejskich oraz Andrzej Kuczkowski (opowie o faktach, mitach i tajemnicach związanych z początkami miasta).

Prócz nich mini-wykłady wygłoszą również: dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. Akademii Pomorskiej w Słupsku, dr Jarosław Leszczełowski i Kamil Kajkowski. Wszystkie będą dotyczyć Pomorza. Po cyklu wykładów (o godz. 21) planowana jest projekcja filmu pt. Gabinet doktora Caligari z 1920 r. W roli tapera (muzyka na żywo grającego podkład do scen filmu) wystąpi Maciej Trembowiecki.

W NOC MUZEÓW CZYNNE BĘDĄ:
Archiwum Państwowe w Koszalinie, ul. M. Skłodowskiej-Curie 2, godz. 17-21;
Kościół Matki Boskiej Różańcowej (Jamno-Łabusz), ul. Szkolna. godz. 18-22;
Kościół św. Gertrudy, ul. H. Modrzejewskiej, godz. 18-22,
Muzeum 8 Dywizji Obrony Wybrzeża, ul. 4 Marca 2, godz. 18-24;
Muzeum Komunikacji Miejskiej w Koszalinie - zajezdnia MZK, ul. Gnieźnieńska 9, godz. 18-21;
Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, ul. Wojska Polskiego 40, godz. 18-24;
Muzeum Wody, ul. Żwirowa 18, godz. 18-24;
Muzeum Aut Zabytkowych, Mścice, ul. Koszalińska 1, godz. 18-22;
Izba Jamneńska (Jamno-Łabusz), ul. Szkolna 2, godz. 18-22;
Galeria Na Piętrze, ul. Dworcowa 8, godz. 18-22;
Galeria Sztuki Współczesnej (Hotel Gromada), ul. Zwycięstwa 20/24, godz. 18-24;
Galeria Zbigniewa Murzyna, ul. Dworcowa 6, godz. 18-24;
Lokomotywownia Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, ul. Lechicka 54 / Kolejowa 4, godz. 18-24;
Małe Muzeum - Fabryka Zabawek Pluszowych Kolor Plusz, ul. Krawiecka 6, godz. 18-23;
Radio Koszalin, ul. J. Piłsudskiego 41, godz. 18 - 24;
Zespół Szkół Plastycznych, ul. Racławicka 9, 18-22;
Muzeum Sztuki Książki, ul. Szczecińska 1, godz. 18-24;
Bałtycka Galeria Sztuki, ul. Zwycięstwa 105, godz. 16-20;
Galeria Klubu Bałtyk, ul. Spokojna 48, godz. 18-22;
Muzeum Piwowarstwa przy Minibrowarze Kowal, ul. Grunwaldzka 1, godz. 18-24;
Hufiec Ziemi Koszalińskiej ZHP, ul. J. Piłsudskiego 11-15, godz. 18-23;
Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, ul. Racławicka 15-17, godz. 16 -22.

Polecamy!

Bezpłatne autobusy MZK
linia czerwona: godz. 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 ul. Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa) Połczyńska - Archiwum Państwowe (na żądanie) Lechicka / Łużycka - Lokomotywownia KKW Gnieźnieńska - Muzeum Komunikacji Miejskiej (na żądanie) Racławicka Zwycięstwa/ Clausiusa Kościuszki/Piłsudskiego - Radio Koszalin Franciszkańska/Bosmańska Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa)

linia czerwona: godz. 22.30 ul. Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa) Lechicka / Łużycka - Lokomotywownia KKW Kościuszki / Piłsudskiego Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa)

linia zielona: godz. 19, 20, 21, 22 ul. Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa) Armii Krajowej / Dworzec PKP Zwycięstwa / Krakusa i Wandy Zwycięstwa/Plac Wolności Wojska Polskiego - Muzeum Wody (na żądanie) Wojska Polskiego - Muzeum Obrony Przeciwlotniczej (brama wjazdowa) 4 Marca /Jednostka Wojskowa Krawiecka - Małe Muzeum - Fabryka Zabawek Kolor Plusz Zwycięstwa / Moniuszki
Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa) Zwycięstwa/ Moniuszki Zwycięstwa/Piłsudskiego ul. Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa)

linia zielona: godz. 23 ul. Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa) Armii Krajowej /Dworzec PKP Zwycięstwa / Krakusa i Wandy Wojska Polskiego - Muzeum Wody (na żądanie) Wojska Polskiego - Muzeum Obrony Przeciwlotniczej (brama wjazdowa) 4 Marca/Jednostka Wojskowa Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa)

linia żółta: godz. 18.15, 19, 19.45, 20.30, 21.15 ul. Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa), Jamneńska /Szkoła Pętla - Izba Jamneńska.

Zobacz także Noc Muzeów w Koszalinie 2016

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto