Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia plakatu artystycznego na muzealnych wystawach. Muzeum w Koszalinie zaprasza

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Kuratorką wystawy „Michel Bouvet. Plakaty dla teatru Les Gémeaux” w Muzeum w Koszalinie jest Irena Przymus, znawczyni plakatu francuskiego. Udział w wernisażu zapowiedział sam artysta.
Kuratorką wystawy „Michel Bouvet. Plakaty dla teatru Les Gémeaux” w Muzeum w Koszalinie jest Irena Przymus, znawczyni plakatu francuskiego. Udział w wernisażu zapowiedział sam artysta. Radek Koleśnik
„Michel Bouvet. Plakaty dla teatru Les Gémeaux” – tą wystawą Muzeum w Koszalinie inauguruje cykl wystaw zatytułowany Posteralia, poświęcony dziejom plakatu artystycznego.

- Święto plakatu, jakim mają być Posteralia, będzie odbywało się w Koszalinie co najmniej raz w roku w formule wystaw organizowanych przez kuratorów zewnętrznych. Będą na nich prezentowane plakaty jednego twórcy, szkoły artystycznej, połączone miejscem lub czasem powstania albo wspólną tematyką. Wokół nich toczyć się będą dyskusje, wykłady, warsztaty – zapowiada Bogna Buziałkowska z biura promocji koszalińskiego Muzeum.

Wernisaż wystawy „Michel Bouvet. Plakaty dla teatru Les Gémeaux” w Muzeum przy ul. Młyńskiej 37-39 w Koszalinie rozpocznie się w czwartek, 21 kwietnia, o godz. 18.

- Nie bez powodu bohaterem pierwszej wystawy z cyklu Posteraliów jest artysta francuski – wszak za kolebkę plakatu artystycznego uważany jest XIX-wieczny Paryż i tacy twórcy jak Jules Chéret, Henri de Toulouse-Lautrec, czy działający już w XX wieku Cassandre – wskazuje Bogna Buziałkowska.

Michel Bouvet to jeden z najwybitniejszych, wielokrotnie nagradzanych współczesnych plakacistów. Zarówno kontynuator tradycji plakatu francuskiego, jak i nowoczesny twórca, otwarty na nowe rozwiązania graficzne i wyczulony na zmiany zachodzące w świecie oraz w sztuce. Prowadzi w Paryżu studio graficzne Atelier Michel Bouvet, projektujące m.in. systemy identyfikacji wizualnej dla instytucji kultury i samorządów. Plakat pozostaje jednak najważniejszą dziedziną jego twórczości.

W koszalińskim Muzeum będzie można zobaczyć 37 plakatów zaprojektowanych przez Bouveta dla teatru Le Gémeaux w podparyskim Sceaux, w 1994 roku podniesionego do rangi Sceny Narodowej.

- Jest to zbiór spójny, oparty na przemyślnie zainscenizowanych fotografiach przedmiotów, które – „dopowiedziane” pieczołowicie dobraną grafiką i mocną czcionką – urastają do rangi symboli wielkich dzieł dramaturgii klasycznej i współczesnej. To smakowita uczta nie tylko dla wielbicieli sztuki, projektantów i adeptów projektowania graficznego, ale dla nas wszystkich – bo wszyscy nieustannie spotykamy się w przestrzeni publicznej ze słowno-obrazowym przekazem – zapowiadają organizatorzy.

Wstęp na wernisaż będzie bezpłatny. Po nim za bilety według cennika trzeba będzie zapłacić od 1 zł do 10 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Historia plakatu artystycznego na muzealnych wystawach. Muzeum w Koszalinie zaprasza - Głos Koszaliński

Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto