MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Eksponaty miesiąca zduńskowolskiego muzeum: najstarsze fotografie ZDJĘCIA

OPRAC.: redakcja
Eksponatami miesiąca maja Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola zostały najstarsze fotografie, które zostały  wykonane w latach 1865-1911 przez zakłady fotograficzne w Łodzi, Warszawie oraz Zduńskiej Woli. Można je oglądać w gablocie przy wejściu do muzeum.
Eksponatami miesiąca maja Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola zostały najstarsze fotografie, które zostały wykonane w latach 1865-1911 przez zakłady fotograficzne w Łodzi, Warszawie oraz Zduńskiej Woli. Można je oglądać w gablocie przy wejściu do muzeum. G. Górska/MHMZW
Eksponatami miesiąca maja Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola zostały najstarsze fotografie, które zostały wykonane w latach 1865-1911 przez zakłady fotograficzne w Łodzi, Warszawie oraz Zduńskiej Woli. Można je oglądać w gablocie przy wejściu do muzeum.

Fotografie wykonane w latach 1865-1911 przez zakłady fotograficzne w Zduńskiej Woli, Łodzi i Warszawie zostały eksponatami maja zduńskowolskiego muzeum. Przyklejone do kartonu, prezentują portrety pojedynczych osób lub rodzin.
Charakterystyczne dla fotografii z tamtych lat jest umieszczanie z przodu zdjęcia, obok osoby fotografowanej nazwę zakładu fotograficznego, rewersy zaś są przykładem ówczesnej mody na przyciągające wzrok winiety w secesyjnym stylu, których stałym elementem była nazwa atelier i jego adres oraz towarzyszące im dodatkowe informacje np.: o posiadanych przez zakład filiach, otrzymanych nagrodach, rodzajach wykonywanych zdjęć i specjalnościach zakładu (np. fotografia dzieci), przechowywaniu przez zakład kliszy w celu wykonywania kolejnych odbitek czy zakazie powielania.
W muzealnej gablocie można obejrzeć tzw. carte de visite, czyli niewielkiego formatu kartoniki, przedstawiające pojedynczego modela na tle zasłony i specjalnego tła, w otoczeniu rekwizytów oraz cabinet card, czyli większego formatu fotografie, najczęściej rodzinne.

Jedną z najcenniejszych fotografii w zbiorach zduńskowolskiego muzeum jest autoportret Karola Beyera, pierwszego polskiego profesjonalnego fotografa. Najbardziej znany jest z wykonania zestawu portretów tzw. pięciu poległych, którzy zginęli od kul wojska carskiego w patriotycznej manifestacji 27 lutego 1861 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ich ciała zostały złożone w Hotelu Europejskim, gdzie na parterze mieściła się retuszernia zakładu Beyera. Fotograf uwiecznił ich dzień później, podczas sądowych oględzin zwłok. Do muzeum autoportret Beyera trafił dzięki zbiorom przekazanym przez prof. Jadwigę Ihnatowicz, wieloletnią kustosz Zakładu Zbiorów Ikonograficznych Biblioteki Narodowej, która urodziła się w Zduńskiej Woli - informuje Gabriela Górska, kustosz Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Wśród rozpoznanych na fotografiach zduńskowolan są m.in. kobieta z rodziny Kunce-Koszańskich, uwiecznieni na rodzinnej fotografii Edmund Pawłowski, Janina Pawłowska i jej mąż Edward Stradowski, Zygfryda Pawłowska i jej mąż Władysław Kisielewicz oraz syn Tadeusz Kisielewicz, Ludwik Roszak i Czesława Fidler.

Więcej o tej niezwykłej ekspozycji można przeczytać na stronie Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. LINK TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto