Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Wolnej Sztuki w Koszalinie. Muzeum zaprasza

Katarzyna Chybowska
Bogna Buziałkowska przy rzeźbie Nawigator, eksponacie  Dnia Wolnej Sztuki
Bogna Buziałkowska przy rzeźbie Nawigator, eksponacie Dnia Wolnej Sztuki Radek Koleśnik
Szósta odsłona ogólnopolskiej akcji Wolna Sztuka. Koszalin bierze w niej udział po raz czwarty. A wszystko po to, aby przybliżyć nam sztukę i kulturę.

Kiedy ostatnio byliście w muzeum? A co pamiętacie ze swojej ostatniej wizyty? Jak wynika zbadań, każdemu z eksponatów poświęcamy zaledwie 8 sekund.

Dzień Wolnej Sztuki ma dać nam możliwość zatrzymania się na chwilę. System jest bardzo prosty. - Wchodzimy grupą o godzinie 12 i wspólnie oglądamy 5 wcześniej wybranych eksponatów. Przy każdym stoi wolontariusz, który nam o nim opowie i będzie odpowiadał na pytania - wyjaśnia zasady koordynatorka Bogna Buziałkowska.

- Naszymi wolontariuszami niezmiennie są uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. W tym roku zaprosiliśmy też do współpracy uczniów Gimnazjum numer 11.

Im się chce

Mimo że za pasem matura, Sandra Zawadzka, Aleksandra Gałka i Natalia Mrozek również w tym roku postanowiły wesprzeć muzeum jako wolontariuszki. - Dziewczyny są już z nami trzeci rok. Będą opowiadać o rzeźbie Nawigator Joachima Utecha, która została przekazana do muzeum przez mieszkankę Mielna. I jest to u nas nadal relatywnie nowy eksponat. Trafimy też na wystawę Zygfryda Barza, tam będziemy mogli usłyszeć o jego akwareli przedstawiającej budynek I LO. Będzie można też zatrzymać się na chwilę przy XIX- wiecznym kuflu na wystawie Sztuka dawna i rzemiosło od baroku do secesji - wylicza pani Bogna.

Pierwszoklasistki z gimnazjum Katarzyna Majdanek i Koleta Kurek zaprezentują za to obraz z wystawy Osieki 1963-81 Andrzeja Dłużniewskiego pt. Połowa Obrazu oraz pracę Zbigniewa Makowskiego bez tytułu. Istotnym elementem akcji jest właśnie to, że o przedmiotach opowiadają „zwykli ludzie”, tacy sami, jak ci, którzy przychodzą je oglądać. To ma wpłynąć na nieskrępowaną rozmowę.

Dzień Wolnej Sztuki trwa dokładnie godzinę. W tym dniu wstęp na wspólne oglądanie pięciu eksponatów jest darmowy. Jeśli jednak chcemy potem zobaczyć resztę muzeum, trzeba kupić bilet. - Ważnym elementem tego dnia jest spędzenie kilku chwil na rozmowie przy kawie lub herbacie po obejrzeniu eksponatów. Tak, by móc się podzielić na świeżo wrażeniami - dodaje nasza rozmówczyni.

23 kwietnia, godz. 12, Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37. Wstęp wolny

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto