Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sam zdecyduj komu przekażesz 1 procent. To proste

Katarzyna Chybowska
Radek Koleśnik
Mamy nowy rok a to oznacza konieczność rozliczenia się z fiskusem. Przy tej okazji warto pamiętać o możliwości przekazania procenta swojego podatku.

Wiele z nas czuje niepokój jeśli chodzi o wypełnianie swojej deklaracji podatkowej. Dlatego nadal niestety tylko połowa Polaków przekazuje 1 proc. podatku w celach charytatywnych.

Mimo akcji informacyjnych nadal wiedza na temat tego mechanizmu wspierania instytucji oraz potrzebujących ludzi jest dla wielu obca. Dlatego jeszcze raz wyjaśniamy krok po kroku.

Ile to kosztuje? To jedno z często powtarzających się pytań na forach internetowych: ile kosztuje przekazanie 1 proc. podatku. Odpowiadamy: podatnika nic. Tak naprawdę darczyńca nie zyskuje nic- ale też nic nie straci - a może bezpośrednio wpłynąć na to, do kogo trafią pieniądze z jego podatków.

Darczyńcą może być podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnik opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik objęty liniowo 19-procentową stawką podatku, podatnik uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych.

O wiele bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku organizacji na rzeczy których możemy przekazać pieniądze.

Przepisy regulowane są art. 27 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. O pieniądze z 1 proc. mogą ubiegać się wyłącznie fundacje posiadające status OPP, czyli organizacji pożytku publicznego. Oficjalna lista organizacji pożytku publicznego tworzona jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.Jak przekazać?

Przekazanie 1 proc. podatku w zeznaniu rocznym za 2017 r. polega na podaniu numeru wpisu do KRS wybranej organizacji pożytku publicznego oraz wysokości kwoty na jej rzecz.

Dla seniorów ułatwieniem w dzieleniu się 1 proc. jest oświadczenie PIT-OP, funkcjonujące już od ubiegłego roku. Jest to prosty formularz, dedykowany emerytom i rencistom, którzy otrzymali PIT-40A i nie mają obowiązku rozliczenia się z fiskusem w zeznaniu podatkowym.

Warto też pamiętać, że podatnicy, którzy składają wiele deklaracji podatkowych (np. PIT-36 i PIT-39) mogą w każdym zeznaniu wskazać wyłącznie jedną organizację pożytku publicznego. Innymi słowy wskazać mogą we wszystkich deklaracjach tę samą organizację lub też tyle różnych organizacji, ile deklaracji wypełnia.

Ważne, żeby na jednej deklaracji - była jedna organizacja.

Zobacz także Koncert charytatywny w klubie Prywatka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto