Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydatki muszą być dobrze przemyślane. Najlepiej zrobić własny kosztorys remontu czy przemeblowania

Katarzyna Piojda
123rf.com
Remont albo wykończenie nowego M - możesz to zrobić to w wersji tańszej lub droższej. Czasem warto zainwestować więcej, żeby potem dłużej cieszyć się efektem.

Na wykończenie wnętrz czasem wydajemy połowę tego, co zapłaciliśmy, kupując mieszkanie lub dom. Na niektórych wydatkach poniesionych na prace wykończeniowe można jednak zaoszczędzić. I nie chodzi tutaj o to, aby wybierać niższą jakość materiałów.

Drzwi wejściowe można kupić za 5 tysięcy złotych, ale dostępne są też modele za 500 złotych. Nie musimy wydawać pierwszej kwoty, ale na pewno nie decydujmy się na zakup w tym dolnym pułapie cenowym. Jaka jakość, taka cena - w tym przypadku ta zasada pewnie się sprawdzi. Płyta, z której są wykonane drzwi, może być niskiej jakości. To wiąże się z niską ich wytrzymałością oraz słabymi parametrami antywłama-niowymi. Po kilku miesiącach może być już widać uszkodzenia.

Drewno czy tworzywo

Na materiałach podłogowych nie warto oszczędzać. Mają bowiem wystarczyć na lata. Decydując się na zakup paneli, należy zwrócić uwagę na ich klasę ścieralności. Nie trzeba natomiast wybierać do mieszkania paneli o bardzo wysokiej odporności na ścieranie (np. AC5), ponieważ te posiadają inne przeznaczenie. Do domu wystarczą panele o symbolu AC4.

Jeśli nie chcemy paneli, możemy zainwestować w droższe rozwiązanie (m.in. podłogi drewniane) albo tańsze, np. wykładziny podłogowe. Ceny podłóg z PVC zaczynają się od 23 złotych za mkw. (przykładowa szerokość: 4 metry). Za jeszcze mniejszą kwotę, bo za ok. 20 złotych za mkw., można nabyć wykładzinę dywanową. Dla porównania: podłoga drewniana np. dębowa to zazwyczaj wydatek rzędu minimum 80 złotych za mkw. Równie dobrze można na podłogę położyć płytki imitujące drewno. Cena za 1 mkw. kształtuje się na poziomie 40 złotych, a to i tak jedna z najniższych cen.

Płytki podłogowe i ścienne to najczęściej wybierany materiał wykończeniowy do kuchni oraz łazienek. Można kupić płytki już w cenie około 32 zł za mkw. Na tym materiale jednak nie warto oszczędzać, gdyż nie- prędko wymienimy glazurę. Najtańsze płytki mogą pękać pod wpływem ciężaru, ich powierzchnia może się ścierać. Ceny płytek, tych dobrej jakości, solidnych, trwałych, zaczynają się przeważnie od około 50 zł za mkw.

Wykończenie ścian

Farba jest najpopularniejszym oraz najtańszym rozwiązaniem. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, do jakich pomieszczeń ma zastosowanie. Ta, która zalecana jest do salonu czy przedpokoju, nie sprawdzi się w kuchni czy łazience, w których panuje większa wilgotność i jest podwyższona temperatura.

Biała farba jest uniwersalna i pasuje niemal do każdego pomieszczenia. Tyle że nie sprawdzi się w domach, gdzie są małe dzieci. Za najtańsze białe farby do użytku wewnętrznego trzeba dać około 32 złotych za 10-litrowe opakowanie. Są jednak farby do pomieszczeń, kosztujące prawie 300 złotych. Kto decyduje się na kolor na ścianach, zapłaci z reguły 50 złotych lub więcej. Kto decyduje się na zakup farby, a chce, aby ona wystarczyła mu na długo, niech wybierze farby zmywalne, z których łatwo usunąć plamy i inne zabrudzenia - powierzchnia jest odporna na szorowanie.

Tapeta zamiast farby

Tapety są z reguły droższe od farb i wymagają większego nakładu czasu i pracy, aby je położyć. Dodatkowo nie każda tapeta znajdzie zastosowanie do każdego wnętrza: w kuchni oraz łazience sprawdzi się jedynie tapeta do zadań specjalnych, a więc należy zdecydować się na wybór tapet odpornych na wyższą temperaturę i wilgotność powietrza.

Ceny zwykłych tapet (np. do pokoju) zaczynają się od 18 złotych za 10-metrową rolkę, tymczasem za najdroższe trzeba dać 10 razy tyle. Opłaca się być praktycznym: chcąc przedłużyć życie tapety, warto skusić się na tapety zmywalne. Ich najniższe ceny to 40 złotych za 10 metrów w rolce. Można też wybrać tapety do malowania i po jakimś czasie odmienić wnętrze, po prostu malując je farbami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto