Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Utwór „Koszalin In Sound” oraz wystawa „Koszalin - Köslin - teraz”, czyli artyści zainspirowani miastem

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Greta Grabowska ma w dorobku około czterdziestu pięciu wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i poza jego granicami.
Greta Grabowska ma w dorobku około czterdziestu pięciu wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i poza jego granicami. Fot. KBP Koszalin
Stypendyści prezydenta Koszalina w dziedzinie kultury prezentują swoje projekty. W sieci dostępna jest już kompozycja inspirowana dźwiękami miasta, od piątku można będzie oglądać wystawę „Koszalin - Köslin - teraz”.

Wernisaż wystawy Grety Grabowskiej pt. „Koszalin - Köslin - teraz” rozpocznie się w piątek, 21 maja o godz. 17 w Galerii Region Koszalińskiej Biblioteki Publiczne (pl. Polonii 1). - W moich pracach łączę wątki z przedwojennej i obecnej historii miasta i jego mieszkańców. Kompozycje sklejam ze skrawków przeszłości. To stare fotografie, gazety, druki, bilety, mapy... codzienność. To moja subiektywna, autorska opowieść o mieście, które znam od zawsze, o Koszalinie, w którym się urodziłam, wychowałam, mieszkam i tworzę. Z tektur, papierów, okruchów kleję przefiltrowaną przez moją wrażliwość mapę minionych zdarzeń – opisuje artystka.

Zobacz także: Rozstrzygnięcie konkursu na nazwę nowego statku pływającego po Jamnie

Greta Grabowska skończyła studia plastyczne na ASP w Gdańsku, na wydziale architektury wnętrz. Terminowała u prof. Jana Rylke na Wydziale Architektury Krajobrazu na SGGW w Warszawie. Artystka tworzy barwne, papierowe kompozycje. Niezmiennie fascynuje ją struktura tego materiału, delikatność, przejrzystość, czasem jego siermiężna mięsistość. Jej obrazy dotykają miejskich przestrzeni. Czasem bawi się planami. Tworzy prace wrażeniowe, rozmigotane skrawkami bibuł i barwionych gazet. Rysunek renesansowej perspektywy „ukrywa” pod plamami barw. Wertykalnymi i diagonalnymi liniami świadomie porządkuje chaos, wynikający z ulubionej techniki kolażu.

Wystawę można będzie oglądać od piątku, a już dziś warto posłuchać muzyki inspirowanej Koszalinem. „Koszalin In Sound” to projekt Artura Czerwińskiego. Kompozycja zaczyna się od dźwięków z koszalińskiego dworca PKP. Pociąg rusza i... posłuchajcie! Dziesięciominutowy utwór miał właśnie swoją premierę na YouTube. - W nagraniu wzięli udział: pani z PKP, pociąg relacji Koszalin - Poznań, pasażerowie, mieszkańcy, ekspres do kawy ze Szprycha Café, Studio jogi So’Ham, kierowcy, samochody, sygnalizacje świetlne, ulice, deszcz padający na suche liście, ptaki... Dziękuję. Za szczególne wsparcie dziękuję również Kosowi z Koszalina, który pod moim oknem swoim śpiewem motywował mnie do pracy – wylicza Artur Czerwiński.

Projekty zostały zorganizowane w ramach stypendium prezydenta Koszalina za rok 2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Utwór „Koszalin In Sound” oraz wystawa „Koszalin - Köslin - teraz”, czyli artyści zainspirowani miastem - Głos Koszaliński

Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto