Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świetnie, że pomagamy, ale róbmy to z głową. Apel samorządowców z Kołobrzegu

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
- Jeśli chcemy pomóc, niech to będzie pomoc mocno przemyślana – zaapelował w czwartek do mieszkańców Kołobrzegu i powiatu starosta Tomasz Tamborski. Poszło oczywiście o wsparcie dla ukraińskich uchodźców i pomocowy zryw, który jest fantastyczny, pod warunkiem, że prowadzony z głową: - To nie sprint, to maraton – podkreślił starosta.

Okazało się, że miał powody do takiej wypowiedzi, komentując np. sytuację, w której do miasta i powiatu zgłaszają się osoby deklarujące chęć przyjęcia pod swój dach uchodźców, ale tylko na – powiedzmy – dwa czy trzy tygodnie, bo potem zaczynają sezon. – A to nie jest kwestia pobytu krótkookresowego – mówił starosta, przekonując, że takie sytuacje mogą się kończyć dylematem, co nagle z zrobić z uchodźcami, którzy przed sezonem mieliby opuścić miejsce pobytu.

Zdarzały się też sytuacje, gdy ktoś, kto zaiferował transport spod granicy kobiecie z dziećmi, wysadził rodzinę pod Hotelem Skanpol i tak zakończył swoją pomocową akcję. Tak być nie powinno, tym bardziej, że jest do kogo się zwrócić o pomoc w znalezieniu miejsca tymczasowego pobytu. Najlepiej zrobić to przed przyjazdem z uchodźcami do miasta.

Dowiedzieliśmy się także, ile osób do czwartku przyjęto w Kołobrzegu. Schronienie znalazły u nas 42 osoby, które zamieszkały w internacie Zespołu Szkół Policealnych przy ul. Grottgera – 10 osób; w Zespole Szkół Morskich – 16 osób, w Uzdrowisku Kołobrzeg S.A – 8 osób i 4 w Hotelu Centrum.

Dwa razy w tygodniu – w poniedziałek i czwartek, o problemach związanych z uchodźcami, ma obradować specjalny zespół przedstawicieli miasta i powiatu, szukając jak najszybszych i skutecznhych rozwiązań.

Podczas konferencji podkreślano, że władze miasta i powiatu czekają na specjalną specustawę, która ma uregulować sprawy związane m.in. z rynkiem pracy dla obywateli Ukrainy.

[

sc]Jak pomóc? Gdzie znaleźć lokum? Jedzenie? Ubranie? Na przykład zacznijmy od telefonu tu

[/sc]

Wiceprezydent Ilona Grędas-Wójtowicz przypomniała o szybkiej i kompleksowej pomocy dla Ukraińców (chodzi głownie o przekaz najważniejszych informacji ułatwiających pobyt), świadczonej w Miejskim Punkcie Informacyjnym przy ul. Okopowej 15A/206 (tel. 690 902 084 ). Tu można zdobyć komplet podstawowych informacji niezbędnych dla chroniących się przed wojną Ukraińców - od drogi do załatwienia spraw formalnych, po pomoc lekarską, psychologiczną, nawet duchową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto