Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2016 był dla Koszalina wyjątkowy. Miasto świętowało 750. urodziny

Krzysztof Ulanowski
Wyjątkowa kapsuła czasu, okolicznościowa moneta, monografia dziejów miasta, miasteczko rycerskie - to tylko kilka przykładów hucznych obchodów.

Koszalin jako miejscowość jest znana dłużej niż 750 lat. Po raz pierwszy w źródłach pisanych nazwa pojawiła się już w 1214 r. Jednak dopiero kilkadziesiąt lat później, 23 maja 1266 r., Koszalin otrzymał prawa miejskie. Jak podkreślają historycy, było to najistotniejsze wydarzenie w historii, bez którego nie byłoby miasta.

I rzeczywiście, w późniejszych latach wybudowano mury miejskie, kościół (dziś katedrę) i ratusz. Nie od dziś okrągła rocznica lokacji na prawie lubeckim traktowana jest jako okazja do świętowania. W 1766 r. uroczyście obchodzono więc 500-lecie miasta, a magistrat zamówił z tej okazji drukowaną kronikę Koszalina.

Olimpiada z okazji Dni Koszalina [zdjęcia, wideo]

Z kolei w 1966 r. komunistyczne władze uczciły 700-lecie miasta, świętując jednocześnie 21. rocznicę polskości ziemi koszalińskiej. Ówczesne obchody wpisywały się w jubileusz 1000-lecia państwa polskiego. 700-lecie miasta obchodzono też równolegle w miasteczku Minden, dokąd po wojnie trafiła część niemieckich mieszkańców Koszalina.

Niemcy wydali też monografię Koszalina. W tym roku jubileusz miasta odbył się po raz pierwszy w suwerennej Polsce.

Kapsuła czasu

A jak koszalinianie będą świętować jubileusz za pół wieku? Niestety, większość z nas się tego nie dowie. Jednak nasi potomkowie będą mogli dowiedzieć się z pierwszej ręki, jak żyli i co myśleli dzisiejsi mieszkańcy miasta. Wszystko dzięki Grzegorzowi Krukowi oraz Zakładowi Techniki Próżniowej Tepro w Koszalinie.

Kapsuła czasu zakopana na 50 lat [zdjęcia, wideo]

Pan Grzegorz jest pomysłodawcą kapsuły czasu (wykonało ją Tepro), czyli stalowej tuby, która została uroczyście zakopana pod płytą Rynku Staromiejskiego. Patronat nad wydarzeniem miała również nasza redakcja, a w tubie znalazły się koszalińskie gazety oraz listy od mieszkańców. Kapsuła ma zostać odkopana za 50 lat. Miejmy nadzieję, że tak będzie. Być może nasi potomkowie ukryją w tym samym miejscu własną kapsułę?

Bogata historia

Myślimy o przyszłości, ale pamiętamy też o przeszłości. Z okazji jubileuszu Koszalińska Biblioteka Publiczna wydała I tom Dziejów Koszalina, przedstawiający historię miasta od zamierzchłych dziejów aż po kres II wojny światowej. Monografię przygotowali naukowcy ze Szczecina i Słupska specjalizujący się w historii Pomorza.

Niepełnosprawni dla Koszalina na Rynku Staromiejskim [zdjęcia, wideo]

Dzieło oszałamia swoim rozmachem, zawierało jednak mniej lub bardziej istotne błędy, które wytknął autorom nasz współpracownik i pasjonat historii Koszalina Krzysztof Urbanowicz, znany też jako Adam Wolski. W urodzinach miasta wzięli też udział pasjonaci z Koszalińskiej Kompanii Rycerskiej, którzy pod murami obronnymi wznieśli miasteczko rycerskie.

Podróż przez wieki. Otwarcie wystawy z okazji 750-lecia miasta [zdjęcia, wideo]

Można było tam uczestniczyć w turnieju łuczniczym, pojedynku na miecze, a także odwiedzić kramy ze średniowieczną biżuterią czy odzieżą. Za biżuterię płacono dzisiejszą walutą, jeśli ktoś jednak chciał, mógł sobie wybić okolicznościowy półgrosz.

Festiwal Radości na stadionie ABC [zdjęcia, wideo]

Maszynę do wybijania monet przywieźli na nasz Rynek Staromiejski poznaniacy z Drużyny Wojów Piastowskich Jantar. O czasach historycznych przypomniał koszalinianom także wystawiony w amfiteatrze spektakl Wesele Jamneńskie, w którym wzięła udział m.in. nasza koleżanka redakcyjna Katarzyna Chybowska, ale także znani koszalinianie, jak np. prezydent Piotr Jedliński i jego żona Anna. Spektakl odniósł ogromny sukces. Publiczność przybyła do amfiteatru tłumnie i gorąco oklaskiwała aktorów-amatorów.

Rekordowe wydarzenia

Każda okazja jest tak naprawdę dobra, żeby promować sport, ruch i zdrowy styl życia.Nic dziwnego więc, że z okazji 750-lecia miasta Koszalińskie Stowarzyszenie Rowerowe Roweria zorganizowało rajd 750. rowerów. W jubileusz miasta wpisano także półmaraton Bieg Wenedów, chociaż rzeczeni Wenedowie mieszkali nad Bałtykiem grubo przed lokacją, bo jeszcze za czasów rzymskich.

Tort i pamiątkowa moneta dla mieszkańców Koszalina [zdjęcia]

Nie zapomniano o najmłodszych - na stadionie Bałtyku odbyła się olimpiada sportowa dzieci i młodzieży szkolnej w lekkoatletyce. W ramach obchodów, choć dopiero w lipcu, w Dolinie Sportowej zorganizowano turniej koszykówki ulicznej Trio Basket Koszalin. Padł rekord, bo w imprezie wzięły udział 42. drużyny.

Trio Basket 2016 w Koszalinie za nami [zdjęcia, wideo]

Zobacz także Wesele Jamneńskie z okazji 750-lecia Koszalina

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto