Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Referendum w Świętochłowicach z problemami? Cofnięto zgodę na wywieszenie obwieszczenia o referendum przy CIS

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Referendum w Świętochłowicach
Referendum w Świętochłowicach Arc
Referendum w Świętochłowicach z problemami? Organizatorki inicjatywy referendalnej chciały poinformować mieszkańców miasta o planowanym referendum w sprawie odwołania prezydenta Daniela Begera. Planowały na słupach ogłoszeniowych zamieścić obwieszczenie o zamiarze przeprowadzenia referendum. Problem pojawił się ze słupem przy Centrum Integracji Społecznej. Dyrekcja CIS wyraziła zgodę na zamieszczenie obwieszczenia, a następnie ja cofnęła.

Referendum w Świętochłowicach. Problem z plakatowaniem w mieście?

Już ponad 3 tysiące podpisów zebrały organizatorki referendum w sprawie odwołania Daniela Begera ze stanowiska prezydenta Świętochłowic. Inicjatorki referendum muszą zgodnie z przepisami ogólnymi ustawy o referendum lokalnym, poinformować mieszkańców o zamiarze przeprowadzania referendum lokalnego w sposób zwyczajowo przyjęty w gminie. W związku z tym świętochłowiczanki chciały wywiesić na terenie miasta obwieszczenie o inicjatywie referendalnej wraz z jej uzasadnieniem.

I tu pojawił się problem. Inicjatorki referendum chciały zamieścić treść obwieszczenia na słupach ogłoszeniowych przy Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach. Wystąpiły do CIS-u o zgodę na plakatowanie. Zgoda ta została wyrażona w piśmie z 26 lutego (z zaznaczeniem, że zgoda zostanie cofnięta w momencie stwierdzenia obraźliwych treści), a następnie cofnięta w piśmie z 3 marca.

Nie przegapcie

- Chcieliśmy poinformować Państwa o skandalicznej sytuacji jaka zaistniała w związku z prowadzoną przez nas akcją referendalną w Świętochłowicach. Zgodnie z art. 13 ustawy o referendum lokalnym inicjator referendum zobowiązany jest podać do publicznej wiadomości przedmiot zamierzonego referendum wraz z uzasadnieniem. W związku z powyższym w dnia 25.02.2020r. wystąpiłyśmy do Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach o zgodę na plakatowanie. Pismem z dnia 26.02.2020r. otrzymaliśmy zgodę na plakatowanie 18 słupów miejskich. Po czym po dostarczeniu aktualnych obwieszczeń do CIS oraz dokonaniu wpłaty w wysokości 189 zł otrzymaliśmy kolejne pismo datowane na dzień 03.03.2020r., w którym zgoda na plakatowanie zostaje cofnięta z przyczyn formalnoprawnych. Jako uzasadnienie cofnięcia zgody wskazano, że ustawa o referendum lokalnym nie przewiduje możliwości zmiany pełnomocnika oraz poszerzenia składu inicjatora referendum, co jest absurdalne gdyż możliwość taką przewidują wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej jak również zmiana składu została przyjęta przez Komisarza Wyborczego postanowieniem z dnia 21.02.2020 r. (postanowienie w załączeniu). Ponadto, wskazano iż obwieszczenie zawiera treści obraźliwe naruszające dobra osobiste Prezydenta Miasta. Treść obwieszczenia przesyłamy w załączeniu. W naszej ocenie uzasadnienie referendum nie posiada znamion treści obraźliwych oraz w żadnym z punktów nie narusza dóbr osobistych prezydenta Daniela Begera - informują inicjatorki referendum w Świętochłowicach.

W piśmie z 3 marca dyrekcja Centrum Integracji w Świętochłowicach informuje, że nie zamieści tzw. "Obwieszczenia"
na słupach ogłoszeniowych z przyczyn formalnoprawnych. Jakich? Dalej w piśmie możemy przeczytać, że związane są one m.in. ze zmianą pełnomocnika inicjatywy referendalnej oraz poszerzenia składu osobowego grupy. Ponadto czytamy, że obwieszczenie to ma zawierać treści nieprawdziwe, naruszające dobra osobiste osób trzecich.

Pełna treść obwieszczenia o zamiarze przeprowadzenia referendum

Obwieszczenie
zawiadamiające mieszkańców Świętochłowic o zamierzonym referendum gminnym w sprawie odwołania Daniela Begera Prezydenta Miasta Świętochłowice przed upływem kadencji wraz z uzasadnieniem zamierzonego referendum
Dorota Chojnacka pełnomocnik inicjatora referendum gminnego, działając w imieniu grupy mieszkańców, w skład której wchodzą: Dorota Chojnacka, Katarzyna Mariola Posmik, Aneta Ewelina Solich, Celina Danuta Cesarz, Wioletta Daria Czernecka na podstawie art. 13 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym zawiadamia i informuje mieszkańców, że przedmiotem zamierzonego referendum jest odwołanie Daniela Begera Prezydenta Miasta Świętochłowice przed upływem kadencji.
Pytanie referendalne będzie brzmieć:
Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Daniela Begera Prezydenta Miasta Świętochłowice przed upływem kadencji?
Tak Nie
Powodem zainicjowania referendum w sprawie odwołania Daniela Begera jest brak umiejętności zarządzania oraz skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych, co doprowadziło do stagnacji oraz zahamowania rozwoju miasta i nie rokuje nadziei na poprawę stanu finansów i wizerunku miasta, a w szczególności:
Nieetyczna polityka personalna – zatrudniane są wyłącznie osoby z najbliższego politycznego otoczenia prezydenta Daniela Begera, które nie mają merytorycznego przygotowania do piastowania odpowiedzialnych funkcji. Liczą się wspólne interesy, a nie doświadczenie i umiejętności. Etaty uzyskują radni, będący w koalicji z prezydentem, a także członkowie ich rodzin oraz sympatycy Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice.
Zaniedbanie miasta - zaniechano sprzątania wielu terenów i znacząco ograniczono zakres porządkowania przestrzeni publicznych, jak place zabaw, miejskie parki i obiekty rekreacyjne, co nie tylko wpłynęło na estetykę miasta, ale także na bezpieczeństwo mieszkańców. Nie są również wykonywane obowiązki w zakresie utrzymania dróg. Brak koniecznych remontów zasobów mieszkaniowych powoduje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców.
Działanie na szkodę wizerunku miasta – nieuprawnione porównywanie Świętochłowic do gminy bankruta, która zniknęła z mapy Polski, doprowadziło do pogorszenia wizerunku miasta i umniejszenia jego roli w regionie. Lekceważące wypowiadanie się prezydenta Daniela Begera o stanie finansowym służyło doraźnym celom politycznym i pokazało brak związku emocjonalnego z miastem i mieszkańcami.
Wzrost stawek podatków lokalnych i opłat – na wniosek prezydenta Daniela Begera podniesiono do maksymalnego progu stawki podatku od nieruchomości, wzrosły także stawki podatku od środków transportowych i opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Stosując najprostsze rozwiązania w celu pokrycia braków w budżecie, drenuje się kieszenie mieszkańców i przedsiębiorców.
Katastrofalna sytuacja Szpitala Powiatowego - zaniechano dokapitalizowania spółek komunalnych, co przełożyło się na katastrofalną sytuację Szpitala Powiatowego, co może skutkować jego upadłością. Nieudolnie prowadzony dialog prezydenta Daniela Begera z personelem przekłada się na pogłębiające się problemy kadrowe i może stanowić przyczynę pogorszenia się usług zdrowotnych dla mieszkańców.
Niekompetencja w zarządzaniu - brak doświadczenia prezydenta Daniela Begera w zarządzaniu jest przyczyną jego nieprzemyślanych i niekorzystnych dla miasta decyzji. Autokratycznym stylem rządzenia doprowadził on do dezorganizacji funkcjonowania urzędu i miejskich jednostek. Kompetentni pracownicy są zwalniani i zastępowani osobami bez odpowiedniego wykształcenia i przygotowania merytorycznego. Takie działania doprowadziły do licznych procesów sądowych, których koszty ponosi miasto. Nagminne zmiany organizacyjne wpłynęły na pogorszenie sprawności działania miejskich instytucji.
Zatrzymanie rozwoju miasta – zrezygnowano z realizacji zaplanowanych wcześniej inwestycji, mimo zabezpieczenia w części zewnętrznego finansowania. Nie podjęto działań w celu aktualizacji Strategii Rozwoju Świętochłowic. Od ponad roku miasto jest w stanie stagnacji. Brak jest profesjonalnych działań w zakresie pozyskania inwestorów. Prezydent Daniel Beger zamiast skupiać się na przyszłości miasta, zajmuje się wyłącznie personalnymi utarczkami.
Nieudolne zarządzanie finansami Świętochłowic – instytucje nadzorujące gospodarkę finansową negatywnie oceniają decyzje prezydenta Daniela Begera, między innymi zakwestionowano program postępowania naprawczego, negatywnie zaopiniowano wykonanie budżetu za I półrocze 2019 roku, negatywnie zaopiniowano projekt budżetu na rok 2020 i unieważniono Wieloletnią Prognozę Finansową Świętochłowic. Mimo zapewnień Daniela Begera, nie nastąpiła widoczna poprawa sytuacji ekonomicznej miasta, a opinia publiczna jest wprowadzana w tym zakresie w błąd.
Lekceważenie grup społecznych i zawodowych – prezydent Daniel Beger marginalizuje potrzeby wielu grup społecznych i zawodowych. Nie są podejmowane działania w kierunku rozwoju polityki senioralnej. Nie powołano Miejskiej Rady Seniorów, przez co osoby starsze nie mają możliwości zaangażowania się w działalność społeczną i zostały wykluczone z możliwości współdecydowania o mieście. Brak także konstruktywnego dialogu ze środowiskiem oświaty, jednocześnie umniejsza się rolę związków zawodowych w reprezentowaniu spraw tej grupy.
Wyborcze obietnice bez pokrycia – prezydent Daniel Beger nie realizuje swojego programu wyborczego. Następuje ciągła degradacja stanu budynków komunalnych, brak jest niezbędnych remontów. Pustostany, zamiast trafić do mieszkańców, dalej straszą i niszczeją. Nie utworzono zapowiadanego komisariatu policji w Lipinach. Prowadzone są iluzoryczne działania w zakresie wspierania przedsiębiorców, nie utworzono nawet obiecanego inkubatora przedsiębiorczości. Brak obiecanych inwestycji w infrastrukturę sportową, drogową, komunalną, nie są likwidowane bariery architektoniczne. Wbrew zapowiedziom świętochłowiczanie nadal są marginalizowani w zarządzaniu miastem. Na kluczowych stanowiskach zatrudniane są osoby nie związane ze Świętochłowicami.
Daniel Beger nie posiada kompetencji zarządczych, dlatego też uważamy, że powinien zostać odwołany z funkcji Prezydenta Miasta Świętochłowice przed upływem kadencji.
Dorota Chojnacka
pełnomocnik inicjatora referendum gminnego

Referendum upadło i odrodziła się na nowo

Przypomnijmy, że w styczniu tego roku sześć mieszkanek Świętochłowic złożyło świętochłowickim urzędzie powiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta Daniela Begera. Inicjatorką referendum była Beata Łukasiak, która jednak 17 lutego zrezygnowała z tej funkcji. Z inicjatywy zrezygnowała jeszcze jedna osoba. Referendum stanęło wtedy pod znakiem zapytania.

W Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach złożono powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum

Świętochłowice: referendum w sprawie odwołania prezydenta mi...

Po rezygnacji Beaty Łukasiak komitet referendalny liczył tylko 4 osoby, w związku z czym powinien zostać rozwiązany z mocy prawa. Tak się jednak nie stało, bo pozostałe inicjatorki tego przedsięwzięcia uzupełniły skład grupy o kolejnego członka. Nową liderką inicjatywy referendalnej została Dorota Chojnacka.

"Mimo rezygnacji dwóch uczestniczek grupy inicjatywnej, referendum w sprawie odwołania Daniela Bergera z urzędu prezydenta miasta zostanie przeprowadzone w dotychczasowej formule. Jako ludzie chcący zmiany, dostrzegający marazm, w jakim zastygło nasze miasto, będziemy kontynuować starania, które mają na celu odwołanie Daniela Begera, a co za tym idzie powrót Świętochłowic na ścieżkę rozwoju" - napisały 17 lutego organizatorki akcji referendalnej w Świętochłowicach na profilu Facebooka Referendum Świętochłowice.

USTAWA o referendum lokalnym

Kampania referendalna:
Art. 33. Wszelkie plakaty, hasła lub ulotki dotyczące referendum, które zawierają wyraźne oznaczenie, od kogo pochodzą, bądź stwierdzające, przez kogo są rozplakatowane, podlegają ochronie prawnej.

Art. 34.
1.Na ścianach budynków, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła referendalne wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości.
2. Przy ustawianiu własnych urządzeń ogłoszeniowych w celu prowadzenia kampanii referendalnej należy stosować właściwe przepisy.
3. Plakaty i hasła referendalne należy umieszczać w taki sposób, aby można je było usunąć bez powodowania szkód.
4. Policja jest obowiązana usuwać plakaty i hasła, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu ludzi w ruchu drogowym.
5. Podmioty biorące udział w kampanii referendalnej obowiązane są usunąć pochodzące od nich - 10 - plakaty i hasła referendalne oraz urządzenia ogłoszeniowe w terminie 30 dni od dnia referendum.
6. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) postanawia o usunięciu plakatów i haseł referendalnych oraz urządzeń ogłoszeniowych nieusuniętych przez obowiązanych do tego w terminie, o którym mowa w ust. 5. Koszty usunięcia ponoszą obowiązani.

Art. 35.
1. Jeżeli plakaty, hasła, ulotki, wypowiedzi albo inne formy propagandy i agitacji zawierają nieprawdziwe dane i informacje, każdy zainteresowany ma prawo złożyć do sądu okręgowego wniosek o:
1) orzeczenie konfiskaty takich materiałów;
2) wydanie zakazu publikowania takich materiałów;
3) nakazanie sprostowania informacji;
4) nakazanie przeproszenia pomówionego;
5) nakazanie uczestnikowi postępowania wpłacenia kwoty do 10000 złotych na rzecz instytucji charytatywnej;
6) zasądzenie od uczestnika postępowania na rzecz wnioskodawcy kwoty do 10000 złotych tytułem odszkodowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto