Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

“Przeczytaj” żywą książkę. Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza

Katarzyna Chybowska
Spotkania cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży, ale nie tylko
Spotkania cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży, ale nie tylko Radek Koleśnik
12 żywych książek zasiądzie wkrótce w Galerii Regionalnej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Czeka nas kolejna odsłona cyklu pn. Żywa Biblioteka. Polecamy, bo to ważna akcja społeczna.

Koszalińska Biblioteka Publiczna pierwszy raz do ogólnopolskiej akcji pn. Żywa Biblioteka przyłączyła się w 2011 r. Po pierwszych 2. edycjach odbywających się rok po roku, władze koszalińskiej biblioteki zdecydowały się organizować imprezę co 2 lata. W tym roku będzie to zatem jej 5. edycja w naszym mieście.

Prosta idea

- Organizując żywą bibliotekę, wzorujemy się na innych bibliotekach w kraju i na świecie. Chcemy w ten sposób promować różnorodność oraz otwartość i tolerancję względem mniejszości - wyjaśnia Magdalena Młynarczyk, koordynatorka Żywej Biblioteki w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.

W tym roku będzie 12 żywych książek, czyli osób należących do różnych grup traktowanych stereotypowo i narażonych na dyskryminację.

“Książki”

- Czytelnicy będą mogli porozmawiać z alkoholiczką, ateistą, feministką, gejem, kobietą, która nie chce mieć dzieci, osobą po kryzysie psychicznym, osobą transseksualną, osobą z niepełnospra-wnością, z osobą żyjącą z wirusem HIV, pozarządowcem, Ukrainką i weganką - wylicza koordynatorka.

Lista żywych książek jest już zamknięta. Z każdą z tych osób w cztery oczy będziemy mogli porozmawiać przez 20 minut. Nie ma żadnych zapisów. Czasami dana „książka” będzie dostępna od razu, czasami trzeba będzie chwilę poczekać. Osoby biorące udział w Żywej Bibliotece jako rozmówcy zostali przez bibliotekarzy starannie dobrani.

- Wybierając tematy żywych książek, sugerujemy się po części ankietami, jakie przeprowadziliśmy podczas minionej edycji, po części zaś wynikają one z aktualnej problematyki społecznej poruszanej w różnych publikacjach - dodaje Magdalena Młynarczyk.

Debata o dyskryminacji

- Akcję czytania poprzedzi dyskusję o przejawach dyskryminacji w Polsce, którą w sali kinowej poprowadzi trener antydyskryminacyjny Radosław Bednarski - zaprasza nasza rozmówczyni.

- Ponieważ Żywa Biblioteka cieszy się szczególną popularnością wśród młodzieży, chcieliśmy, żeby to nie był suchy wykład. Stąd pomysł dyskusji - wyjaśnia.

Żywa Biblioteka odbędzie się 24 marca o godz. 10 w KBP przy pl. Polonii 1. Udział w akcji jest bezpłatny.

Zobacz także Marcin Meller w Koszalinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto