Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja ekologicznego stylu życia

Krzysztof Ulanowski
Prezes Cyprian Podlaszewski
Prezes Cyprian Podlaszewski Radek Koleśnik
Ze ścinków gazetowych produkują przyjazny środowisku materiał izolacyjny, a przy okazji promują w szkołach zbiórkę surowców wtórnych.

Kiedy Cyprian Podlaszewski był jeszcze uczniem I LO im. St. Dubois, w ramach wymiany młodzieży trafił na rok do miasta Jyväskylä w środkowej Finlandii. Nauczył się wtedy języka fińskiego, dzięki czemu trafił na produkującą wełnę celulozową firmę Termex. Dziś jest prezesem spółki Termex-Fiber, która taką wełnę wytwarza w Białogardzie. A przy okazji - promuje ekologię w koszalińskich szkołach.

- Wełna celulozowa powstaje ze ścinków gazet z dodatkiem soli boru i innych substancji, dzięki którym materiał izolacyjny zyskuje właściwości grzybobójcze, a przy tym jest nieszkodliwy dla ludzi - tłumaczy nam Cyprian Podlaszewski. - Podczas produkcji wełny zużywa się kilkadziesiąt razy mniej energii niż podczas produkcji pianki poliuretanowej.

Materiał jest popularny zarówno w Skandynawii, jak i w Polsce, a ostatnio firma otrzymała nawet ofertę z... Grenlandii. Używa się go do ocieplania zarówno bloków, jak i domków, w tym drewnianych.

- Dzięki ociepleniu domu, oszczędzamy energię - kontynuuje prezes Podlaszewski. - Sama wełna nie będzie w przyszłości sprawiała kłopotów z utylizacją. Można ją wykorzystać powtórnie.Dodajmy, że w Skandynawii zużyta wełna jest też wykorzystywana jako kompost.

Ponieważ nasz rozmówca produkuje wełnę z makulatury, zależy mu na dostawie tego surowca. Dlatego też promuje postawy proekologiczne wśród młodzieży szkolnej.

- Kończyłem Szkołę Podstawową nr 3 w Koszalinie, dlatego też do tej placówki zgłosiłem się najpierw - wyjawia. - Namówiłem dyrekcję na zbiórkę makulatury. Z kolei w Szkole Podstawowej nr 9 planujemy konkurs z nagrodami dla uczniów, którzy przyniosą tej makulatury najwięcej.

Jakie to będą nagrody? To na razie niespodzianka. Nie jest tajemnicą natomiast, że firma Termex-Fiber wspiera też imprezy sportowe. Np. w Computer College był to turniej piłkarski. Co dalej? Firma chce rozmawiać o współpracy z kolejnymi szkołami, nie tylko podstawowymi, ale i średnimi.

- Zdajemy sobie sprawę, że młodzież ma już swój świat, w związku z czym trudniej namówić ją do zbiórki surowców wtórnych, ale będziemy próbować - zapewnia prezes.

Termex-Fiber współpracuje też ze szkołami w Białogardzie. Uczniowie zbierają makulaturę, a szkoły przekazują ją firmie za pośrednictwem Zakładu Gospodarki Komunalnej. Spółka dostaje surowiec, a dzieci uczą się dobrych nawyków.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto