Profilaktyka COVID-19. Co robić, by nie zarazić się koronawirusem? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Redakcja
Podróżując autobusem, należy zakrywać twarz za pomocą maseczki ochronnej lub części odzieży.
Podróżując autobusem, należy zakrywać twarz za pomocą maseczki ochronnej lub części odzieży. 123rf
Jak postępować na co dzień, by zminimalizować ryzyko zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2? Informacji o profilaktyce przeciw COVID-19 jest wiele, ponieważ pojawia się mnóstwo pytań. Dotyczą one m.in. tego, jak prawidłowo zakładać i zdejmować maseczkę ochronną, gdzie trzeba ją nosić i jak często zmieniać na czystą? Jak dezynfekować maski wielokrotnego użytku, by nie stanowiły zagrożenia? Jakie rękawiczki ochronne wybrać i w jakich sytuacjach warto je mieć? Na co zwrócić uwagę wybierając płyn do dezynfekcji? Odpowiadamy na te i inne najczęściej zadawane pytania.

Kto jest w grupie ryzyka ciężkich powikłań COVID-19?

Na ciężki przebieg COVID-19 najbardziej narażone są osoby:

 • podeszłym wieku,
 • z obniżoną odpornością – m.in. pacjenci po przeszczepach narządów zażywający leki immunosupresyjne, osoby zakażone wirusem HIV czy ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową,
 • chorobami współistniejącymi o przewlekłym przebiegu – cukrzyca, otyłość, schorzenia układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia neurologiczne.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Jedynym sposobem ochrony przed zakażeniem koronawirusem jest unikanie kontaktów z jego potencjalnymi nosicielami. Oznacza to przede wszystkim izolację domową, a w miejscach publicznych – stosowanie środków profilaktycznych takich jak:

 • unikanie dużych skupisk ludzi,
 • zachowywanie dystansu społecznego (1,5-2 metry odstępu między ludźmi),
 • noszenie maseczki ochronnej, która zakrywa usta i nos,
 • mycie rąk wodą z mydłem i dezynfekowanie dłoni za pomocą płynu dezynfekującego,
 • unikanie dotykania rękami twarzy,
 • zakrywanie nosa i ust wewnętrzną stroną łokcia lub chusteczką podczas kichania,
 • zachowanie higieny podczas spożywania i przygotowywania posiłków,
 • obróbka termiczna produktów pochodzenia zwierzęcego,
 • pranie ubrań w temperaturze co najmniej 60 st. C.

Jak przenosi się koronawirus SARS-CoV-2?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się poprzez wydzieliny chorego, a więc poprzez kichanie, kasłanie, mówienie, a także oddychanie. Po wydostaniu się tą drogą z organizmu jest obecny w powietrzu, również w postaci rozpylonego aerozolu, osiada też na powierzchniach (zwłaszcza podłogach) i przedmiotach. Jest ponadto obecny w moczu i stolcu zakażonego, dlatego można zarazić się nim w toalecie. Źródłem infekcji jest nie tylko wdychanie drobin zawierających wirusa, ale też dotykanie skażonych powierzchni, a następnie ust, nosa lub oczu, jak również spożywanie zanieczyszczonych nim produktów spożywczych, również mrożonych.

Polecamy przeczytać również poradniki:

Co to znaczy mieć bliski kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2?

Bliski kontakt osobą zakażoną jest definiowany jako:

 • przebywanie przez ponad 15 minut w bezpośredniej bliskości twarzą w twarz z osobą chorą, tj. w odległości mniejszej niż 2 metry,
 • bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zarażoną, np. przez podanie ręki,
 • bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby chorej, np. narażenie na jej kaszel lub dotykanie zużytej chusteczki higienicznej,
 • przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą zakażoną przez ponad 15 minut, co dotyczy zarówno urzędów, pomieszczeń szkolnych czy poczekalni szpitalnych, jak i mieszkań prywatnych,
 • kontakt z chorym w pojazdach transportu zbiorowego, obejmujący osoby zajmujące dwa miejsca w każdym kierunku od osoby zarażonej; sytuacja dotyczy też członków załogi obsługujących sekcję, w której znajduje się chory. W przypadku dużego nasilenia objawów lub przemieszczania się chorego, bliski kontakt dotyczy wszystkich przebywających tam osób.

Co zrobić jeśli miałem bliski kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2?

W przypadku bliskiego kontaktu z osobą, która uzyskała dodatni wynik testu na koronawirusa, należy zgłosić ten fakt inspekcji sanitarnej. Można to zrobić za pomocą formularza dostępnego na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej – gov.pl za pomocą Profilu Zaufanego lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, w którym konieczne jest użycie aplikacji mobilnej lub czytnika NFC podłączonego do komputera. Ułatwienia w logowaniu mają klienci bankowi korzystający z konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP lub przez bank spółdzielczy. Formularz zgłoszeniowy powstał jako alternatywa dla infolinii Sanepidu, jednak w przypadku braku możliwości skorzystania z tej funkcji zaleca się tradycyjną metodę powiadomienia w postaci kontaktu telefonicznego. Numer infolinii do kontaktu z inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa to 22 25 00 115. Zgłoszenie bliskiego kontaktu z zakażonym wiąże się z rozpoczęciem kwarantanny.

Przeczytaj także:

Czy maseczki jednorazowe i wielorazowe chronią przed zakażeniem nowym koronawirusem?

Noszenie maseczki ochronnej – jednorazowej, a także wielorazowej – chroni przed wzajemnym zakażaniem się koronawirusem SARS-CoV-2. Jednak, aby ochrona była skuteczna, należy nosić w prawidłowy sposób. Maseczka powinna zakrywać nos i usta (niedopuszczalne jest noszenie jej na brodzie lub poniżej nosa), być regularnie wymieniana na nową, a także zakładana i zdejmowana w prawidłowy sposób.

Jak prawidłowo zakładać maseczkę ochronną, by zabezpieczyła przed wniknięciem koronawirusa?

 1. Przed nałożeniem maseczki ochronnej, należy umyć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund lub zdezynfekować dłonie za pomocą środka odkażającego o zawartości co najmniej 60 proc. alkoholu.
 2. Weź do rąk nową maseczkę jednorazową lub wypraną/zdezynfekowaną maseczkę wielokrotnego użytku i sprawdź, czy nie jest uszkodzona.
 3. Przygotuj maseczkę, odwracając ją kolorową stroną na zewnątrz.
 4. Chwyć jednocześnie na obie gumki maseczki i zaczep je o uszy. W przypadku maseczki wiązanej z tyłu głowy zacznij od górnych wiązań, następnie przejdź do tych na wysokości karku. Podczas zakładania maseczki nie dotykaj jej innych części niż mocowania.
 5. Górna krawędź maseczki powinna ściśle przylegać do grzbietu nosa, a dolna kończyć się na wysokości podbródka. W ten sposób maseczka szczelnie zasłania nos i usta.
 6. Po założeniu maseczki nie dotykaj jej ponownie. Możesz to zrobić tylko po dokładnym umyciu lub dezynfekcji rąk, przed i po dotknięciu materiału z przodu.
 7. Jeśli maseczka zabrudzi się lub stanie się wilgotna – wymień ją na nową, a zużytą wyrzuć do kosza na odpady zmieszane.

Jak prawidłowo zdejmować maseczk

Wideo

Materiał oryginalny: Profilaktyka COVID-19. Co robić, by nie zarazić się koronawirusem? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania - Strona Zdrowia

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie