Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powidła ostre i aromatyczne - pomysł na dodanie życia zwyczajnej kanapce

Joanna Boroń
Proponujemy wam przygotowanie pikantnych, aromatycznych powideł, które na zupełnie inny poziom wyniosą zwyczajną kanapkę z serem albo porcję pieczonego mięsa.Wykorzystajcie ostatnie śliwki, brzoskwinie, albo... dynię.

Chutney to aromatyczny sos, dzięki któremu nawet najprostsze potrawy zyskują niepowtarzalny smak. Pochodzi z Indii. Robi się go z owoców, warzyw i przypraw.

Przygotowania chutneya zaczynamy od owoców - zaproponuję wam dwie wersje - brzoskwinie i nasze polskie śliwki. Obowiązkowymi dodatkiem jest ocet jabłkowy albo wino i przyprawy. Jest świetną alternatywą dla popularnego ketchupu oraz wykwintnym dodatkiem do potraw.

Zacznijmy od śliwki - na dwa kilogramy śliwek (najlepsze będą dojrzałe węgierki) potrzebujemy pół szklanki cukru, 1/3 szklanki wina lub jabłkowego octu. Do tego płaska łyżeczka soli, pół łyżeczki albo więcej płatków chilli, cynamon, kilka ziaren kardamonu (wysypujemy z nich ziarenka), liście laurowe. Dobrze się sprawdzi do podkreślenia smaku także ocet balsamiczny.

Śliwki pestkujemy, dodajemy pozostałe składniki - uważamy z chilli, bo zawsze przecież można dodać go więcej na ostatnim etapie pracy nad smakiem. Smażymy powidła, aż zgęstnieją. Powinny być nie za słodkie, o intensywnym smaku i wyczuwalnej mocy chilli.

Pomysł na brzoskwinie jest podobny, nieco inny jest jedynie zestaw przypraw. Zaczynamy od pokrojenia owoców w kostkę - owoców nie obieramy - nie ma takiej potrzeby. Dodajemy pół szklanki cukru, łyżeczkę soli, 1/3 szklanki wina lub octu jabłkowego. Konieczne będą liście laurowe, chilli, kilka ziaren kardamonu, łyżeczka ziaren kolendry, czarny pieprz, może być też trochę marynowanego zielonego pieprzu.

Na tego typu wynalazki trudno jest podać dokładnie proporcje - tu najważniejszy jest nasz smak, dojrzałość owoców. Próbujcie - czasem odrobina soku z cytryny jest rozwiązaniem albo dodatkowa szczypta chili czy soli.

Oczywiście tego typu sos robić można też z innych owoców - świetnie nada się ananas, mango, mogą być gruszki. Można dodać żurawinę, suszone owoce, oczywiście cytrusy. Można w jednym garze wymieszać kilka rodzajów owoców.

Co jest ważne? Chutney powinien mieć konsystencję przypominającą powidła, nieco rzadszą. Ważna jest równowaga smaków - słodkiego, kwaśnego i ostrego.

Taki wynalazek świetnie pasuje do serów, mięs, ale i z dobrymi waniliowymi lub śmietankowymi lodami stanowić będzie dobrą parę.

Można go przechowywać w lodówce tydzień, dwa. Ale można też zapasteryzować jak powidła i schować na wyjątkową okazję do spiżarki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto