Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Gdańska ze statusem uczelni badawczej. Nowe centra badawcze i dodatkowe pieniądze

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Po inauguracji Centrów Badawczych odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z udziałem Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Na zdj. prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej (z lewej) i wicepremier Jarosław Gowin.
Po inauguracji Centrów Badawczych odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z udziałem Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Na zdj. prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej (z lewej) i wicepremier Jarosław Gowin. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska otrzymała status uczelni badawczej. Władze uczelni liczą, że dodatkowe dofinansowanie i utworzenie nowych centrów badawczych pomoże przyciągnąć też najzdolniejszych studentów. W kolejnych 7 latach uczelnia wzbogaci się o dodatkowe 200 mln zł z budżetu państwa.

Politechnika Gdańska zajęła pierwsze miejsce wśród uczelni technicznych, a zarazem drugie miejsce w kraju (ustępując jedynie Uniwersytetowi Warszawskiemu) w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Listę 10 uczelni badawczych resort ogłosił pod koniec października. Nad jej zestawieniem pracował międzynarodowy zespół ekspertów. Do pierwszej dziesiątki trafił również Gdański Uniwersytet Medyczny.

To ogromny prestiż, ale i wyzwanie - mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Ogromnie cieszymy się z tego sukcesu, ale pamiętamy też o tym, że przed nami czas wytężonej pracy. Będziemy dążyć do tego, żeby Politechnika Gdańska stała się elitarnym ośrodkiem naukowym nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Uzyskanie statusu uczelni badawczej to dla Politechniki nie tylko ogromne wyróżnienie, ale także dodatkowe środki finansowe, które będą przeznaczone na rozwój dydaktyki i nowych obszarów badawczych w obrębie uczelni. Wybrane uczelnie w latach 2020-2026 będą otrzymywały subwencję zwiększoną o 10 proc. Ma to pomóc w poprawie jakości prowadzonych tam badań naukowych i dydaktyki oraz zwiększyć szanse w konkurencji międzynarodowej.

W przypadku PG będzie to ponad 200 mln zł, które zagospodaruje w ramach nowo utworzonych centrów badawczych.

Przed wszystkimi dziesięcioma uczelniami, które uzyskały status uczelni badawczych i zwiększone finansowanie, lata wzmożonej pracy - mówiła minister Anna Budzanowska. - Jesteśmy jednak przekonani, że wszystkie te uczelnie udowodnią, że statusu uczelni badawczych nie otrzymały na wyrost, a ich dokonania wyniosą polską naukę na jeszcze wyższy poziom.

Politechnika Gdańska powołała cztery nowe centra badawcze. Naukowcy, którzy znaleźli się w ich strukturach, będą pracować nad nowatorskimi rozwiązaniami z zakresu m.in. bioinżynierii i technologii ekologicznych. Mowa o Centrum Bio-Tech-Med, Centrum Eko-Tech, Centrum Technologii Cyfrowych i Centrum Materiałów Przyszłości.

Dzięki nim PG będzie mogła w jeszcze większym stopniu stawiać nacisk na rozwój w najbardziej obiecujących kierunkach badań naukowych, a także wdrażać innowacyjne, nowoczesne rozwiązania w zakresie: zdrowia, bezpieczeństwa, technologii cyfrowych, ochrony klimatu, pozyskiwania i konwersji energii, mobilności, żywności oraz racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych.

Środki z programu IDUB będą też przeznaczane na przyciąganie jak najlepszych naukowców, którzy w murach PG znajdą świetne warunki do samorozwoju oraz realizacji swoich badań.

Będziemy szukać ludzi o jak największych umiejętnościach i kompetencjach - zapewnił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. - Będą to wybitni specjaliści nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Chcemy zaoferować najlepsze warunki pracy uzdolnionym magistrom i doktorantom, którzy do tej pory często wybierali pracę w biznesie, zamiast kontynuowania kariery na polskich uczelniach.

Władze uczelni liczą, że dodatkowe dofinansowanie i utworzenie nowych centrów badawczych pomoże przyciągnąć też najzdolniejszych studentów.

POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto