MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie powstanie budynek z ogrodem i parkiem na elewacji. Pierwszy taki w mieście. O rośliny zadba sztuczna inteligencja

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Budynek o wysokości 32 metrów, posiada 4 kondygnacje podziemne i 9 nadziemnych.
Budynek o wysokości 32 metrów, posiada 4 kondygnacje podziemne i 9 nadziemnych. Materiały prasowe FAAB
Na warszawskiej Woli powstanie nowy, 32-metrowy budynek. Za jego projekt odpowiada pracownia FAAB. Architekci stworzyli miejsce, które będzie siedzibą instytutu Łukasiewicz-Itech. Będzie to pierwszy tego typu budynek w Warszawie, którego wyróżni pionowy ogród i park na elewacji. Dbanie o rośliny powierzono... sztucznej inteligencji.

Nowy budynek na warszawskiej Woli

Nowy budynek powstanie przy ulicy Żelaznej 87, na warszawskiej Woli. Będzie miał 32 metry wysokości, 4 kondygnacje podziemne i 9 nadziemnych. Pod ziemią znajdzie się parking dla samochodów i rowerów oraz magazyny. Zaplanowano tam także przestrzeń konferencyjną i wydarzeniową. Odbywać się tam będą akcje promujące naukę i innowacyjność, m.in. warsztaty i spotkania.

Na parterze oraz pierwszym piętrze budynku przewidziano kawiarnię INNO oraz Inkubator Innowacyjności. Pozostałe piętra zajmą przestrzenie biurowe oraz przeznaczone do pracy w grupach i spotkań.

Pionowy ogród na elewacji budynku

Budynek będzie się wyróżniać innowacyjnym rozwiązaniem - pionowym ogrodem na elewacji.

- W okolicy, w której zlokalizowany jest budynek, z uwagi na gęstą zabudowę, nie ma miejsca na skwer lub park dostępny dla mieszkańców. Między innymi z uwagi na ten fakt, Lampa Łukasiewicza, w sposób innowacyjny, wprowadza zieleń w przestrzeń miejską. Na elewacjach obiektu, przewidziano pionowy ogród elewacyjny oraz pionowy park elewacyjny - przekazują architekci z pracowni FAAB.

W ramach pionowego parku, w którym rośliny są umieszczone w prefabrykowanych donicach z drewna klejonego, zaplanowano realizację repozytorium zieleni. Park zapewni optymalne warunki do wegetacji, dla polskich gatunków zagrożonych i rzadkich.

W przypadku ogrodu pionowego, przewidziano instalację systemu opartego o prefabrykowane panele, wypełnione substratem. Przewidziano wykorzystanie roślin niskich, odpornych na zróżnicowane warunki atmosferyczne, w tym zimozielone oraz kwitnące sezonowo.

Wizualizacje budynku dostępne są w galerii poniżej:

Budynek o wysokości 32 metrów, posiada 4 kondygnacje podziemne i 9 nadziemnych.

W Warszawie powstanie budynek z ogrodem i parkiem na elewacj...

Co ciekawe, park pionowy i ogród pionowy, będzie podstawą do realizacji długofalowego projektu badawczego. Za pomocą sensorów, badających m.in. poziom chlorofilu, zbierane będą dane, w celu optymalizacji procesu kreowania mikroklimatu wokół budynku. Proces będzie wspomagany przez dedykowane rozwiązania bazujące na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji.

Drugim aspektem projektu badawczego, będzie rozwijanie automatycznego systemu pielęgnacji roślin, opartego o wykorzystanie dronów inspekcyjnych i robotów pielęgnacyjnych. W początkowej fazie projektu, przewidziano współpracę systemów automatycznych i człowieka. Ostatecznym celem jest stworzenie samokorygujacego się systemu bionicznego, który będzie mógł funkcjonować bez udziału człowieka.

Samowystarczalny budynek

W ramach projektu, przewidziano szereg technologii, zapewniających zmniejszenie zapotrzebowanie budynku na wodę, ciepło, chłód i energię elektryczną.

Przykładem są panele fotowoltaiczne o powierzchni 110 m2, na dachu i elewacji. Będą wyposażone w system podążający za słońcem, generujące energię wystarczającą do oświetlenia części biurowej budynku i zasilenia ładowarek dla pojazdów elektrycznych.

Budynek będzie "zbierał" deszczówkę, która następnie posłuży do podlewania roślin. Woda szara, z umywalek i pryszniców będzie magazynowana i używana do spłukiwania toalet.

Dwa zieleńce

W budynku powstaną dwa wewnętrzne „zieleńce”.

- Pierwszy, zlokalizowany na parterze, otwiera się na hol wejściowy. Drugi, zlokalizowany na IV piętrze otwiera się na Przestrzeń kreatywności i kawiarnię wewnętrzną. Przyjmuje się, że w ramach zieleńców, nazwanych „Zagajnik polski”, wykorzystane zostaną rodzime gatunki roślin, produkujące fitoncydy, czyli związki o właściwościach bakteriobójczych i przeciwzapalnych - mówią architekci.

  • Nazwa: Green-up. Lampa Łukasiewicza. Siedziba instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz.
  • Adres: PL, Warszawa, ul. Żelazna 87.
  • Inwestor: Sieć Badawcza Łukasiewicz.
  • Funkcja: Biurowa, ekspozycyjna, konferencyjno-szkoleniowa
  • Powierzchnia budynku: 6.340 m2
  • Powierzchnia zabudowy: 459 m2
  • Powierzchnia działki: 657 m2
  • Wysokość budynku: 32 m (9 kondygnacji)
  • Głębokość posadowienia budynku: 13 m (4 kondygnacje)
  • Autorzy projektu:FAAB, Warszawa, Stoczkowska 11/8. Adam Białobrzeski, Adam Figurski, Maria Messina.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto