Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paszteciki i Paprykarz produktami tradycyjnymi

Redakcja
commons.wikimedia.org
Paszteciki i Paprykarz Szczeciński zostały wpisane na "Listę produktów tradycyjnych" prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Receptura Paprykarza Szczecińskiego powstała w latach 60. XX wieku. W jego skład poza mięsem (uzyskiwanym ze ścinków powstałych przy krojeniu zamrożonych bloków rybnych w kostki) z różnych gatunków afrykańskich ryb (m.in. gowik i pagrus)wchodziła sprowadzana z Bułgarii i Węgier pulpa pomidorowa, ostra afrykańska papryczka pima, warzywa i przyprawy. Pierwsze puszki paprykarza zeszły z taśmy produkcyjnej Gryfa w 1967 r. Sporą popularnością cieszył się nie tylko w Polsce, ale również USA, Japonii czy krajach afrykańskich.

Obecnie paprykarz nie jest już produkowany w Szczecinie a pod Sianowem (niedaleko Koszalina).

Paszteciki związane są ściśle ze Szczecinem od ponad 40 lat. Impulsem do ich powstania było otrzymanie przez SPOŁEM radzieckiej maszynki do wyrabiania "pierożków" Wyrób z ciasta drożdżowego z nadzieniem (najczęściej z wieprzowiny połączonej z wołowiną, kapusty z grzybami bądź sera i pieczarek) do dziś cieszy się dużą popularnością, a oprócz Szczecina można go nabyć jeszcze w kilku miastach w Polsce.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto