Papież Franciszek mianował Krzysztofa Włodarczyka nowym biskupem bydgoskim WIDEO

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński

Wideo

Papież Franciszek mianował bp. Krzysztofa Włodarczyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, nowym biskupem bydgoskim. Komunikat o nominacji opublikowała we wtorek około południa Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Biskup Włodarczyk o tym, że ma zostać biskupem diecezji bydgoskiej dowiedział się od abp Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, już 13 września.

- Dostałem tez krótki czas na zastanowienie się, czy wybór ten akceptuję i oczywiście wszystko musiałem utrzymać w sekrecie – mówił w trakcie konferencji prasowej. – Nie kryję, że decyzja Stolicy Apostolskiej dla mnie dużym zaskoczeniem i szokiem – przyznawał. - Zdawałem sobie sprawę z ogromu zmian, które to dla mnie oznaczają. 60 lat żyję w tej diecezji, w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zdobywałem wszystkie dotychczasowe doświadczenia życiowe, edukacyjne, wychowawcze oraz szlify kapłańskie i biskupie. Bardzo miłuję tę diecezję i będę ją niósł w swoim sercu – zapewniał. - Teraz to miejsce opuszczę, co nie jest łatwe, tak samo jako to, że teraz jako biskup diecezjalny będzie na mnie spoczywać pełna odpowiedzialność za nową diecezję, a nie taka ograniczona, która mi towarzyszyła, gdy pełniłem posługę biskupa pomocniczego. Muszę się teraz przestawić na inne tory, angażując serce i wszystkie siły w pracę w diecezji bydgoskiej. Ta zmiana to duże wyzwanie, ale podejmuje je z wielką radością – mówił nowy biskup bydgoski.

Biskup Włodarczyk do Bydgoszczy przeniesie się w najbliższym czasie, 28 września odbędzie się kanoniczne objęcie nowej diecezji (ingres, czyli uroczyste objęcie władzy przez biskupa ordynariusza nad diecezją, odbędzie się późniejszym terminie). Władzę w nowej diecezji obejmie w niełatwych okolicznościach, bo poprzedni ordynariusz bydgoski, biskup Jan Tyrawa, zrezygnował w maju ze sprawowanego urzędu, a rezygnacja ta miała związek z zakończonym postępowaniem dotyczącym „sygnalizowanych zaniedbań biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy w sprawach o nadużycia seksualne wobec osób małoletnich ze strony niektórych księży pracujących w diecezji bydgoskiej” (fragment komunikatu nuncjatury apostolskiej w Polsce). - Na pewno jest to niełatwa sytuacja dla Kościoła, która napawa nas wszystkich wielką troską i wstydem. Jednocześnie są jasne, ścisłe procedury określone przez Stolicę Apostolską, jak w takich trudnych sytuacjach postępować i my wszyscy musimy według nich skrupulatnie działać, teraz i w przyszłości – podkreślał.

Bp Krzysztof Włodarczyk urodził się 25 lutego 1961 roku w Sławnie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1981 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, gdzie wtedy studiowali klerycy z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ukończył już koszalińskie seminarium przyjęciem święceń prezbiteratu 21 czerwca 1987 roku.

Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipiu, gdzie poznał bliżej Ruch Światło-Życie. 1 października 1988 roku mianowany został dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Iłowcu, a od roku 1989 - dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Koszalinie.

W latach 1990-2005 ks. Włodarczyk był diecezjalnym duszpasterzem rodzin, obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim, asystentem kościelnym Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, moderatorem diecezjalnym Domowego Kościoła, czyli rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie.

14 września 2002 roku został mianowany kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Pilskiej. Ks. Włodarczyk w latach 2000-2005 odpowiadał za budowę Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie i był jego pierwszym dyrektorem.

21 lutego 2005 roku ukończył studia w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, broniąc pracę doktorską pod tytułem "Model duchowości małżeńskiej i rodzinnej we współczesnych ruchach rodzinnych w Polsce".

W roku akademickim 2006/2007 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. W latach 2007-2016 był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej. Jest członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej oraz sędzią Sądu Biskupiego. Papież Benedykt XVI obdarzył go godnością kapelana Jego Świątobliwości. Ks. Włodarczyk przez cały czas swojej posługi kapłańskiej angażował się także w duszpasterstwo trzeźwościowe.

7 maja 2016 roku papież Franciszek mianował ks. Krzysztofa Włodarczyka biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Surista (obecnie na terenie Algierii). 11 czerwca 2016 roku przyjął święcenia biskupie w konkatedrze kołobrzeskiej.

Materiał oryginalny: Papież Franciszek mianował Krzysztofa Włodarczyka nowym biskupem bydgoskim WIDEO - Głos Koszaliński

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie