Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętacie srebrną czarę, znalezisko kołobrzeskich muzealników? Jej wartość was zaskoczy!

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Kowsz znaleziony w Żydowcach
Kowsz znaleziony w Żydowcach MOP Kołobrzeg
Podczas prac ekshumacyjnych żołnierzy poległych w 1945 r. w walkach w rejonie Szczecina, w których brali udział pracownicy Muzeum Oręża Polskiego, w miejscowości Żydowce, natrafiono na nietypowy przedmiot. W trakcie oględzin stwierdzono, że jest to srebrna czara do czerpania wina lub wódki, posiadająca sygnatury rosyjskiej Fabryki braci Graczew w Petersburgu, działającej w latach 1866-1918. Muzealnicy poprosili za pośrednictwem mediów, o pomoc w ustaleniu skąd mógł się wziąć zabytkowy przedmiot pod Szczecinem, kto się nim posługiwał itd. Podpowiedzi nadeszło wiele, wśród nich informacja o wartości rzadkiego znaleziska. Jest imponująca.

Pracownicy Muzeum Oręża Polskiego ustalili, że w roku 1892 firma braci Graczew otrzymała tytuł Dostawcy Dworu Jego Carskiej Wysokości Aleksandra III. Przedmiot o wymiarach : misa - 20x18,5 cm wysokość 8 cm, całość - 31x18,5 cm wysokość 14 cm, wykonany został ze srebra próby 875, co odpowiada 84 zołotnikom, próbie typowej dla sreber rosyjskich. Więcej na temat znaleziska pisaliśmy TU

Teraz na muzealnej stronie internetowej czytamy:
"Niezwykle ciekawych informacji na temat srebrnego kowsza dostarczył nam Pan dr Adam Szymański, historyk sztuki, ekspert w zakresie złotnictwa rosyjskiego, specjalizujący się w badaniach pracowni złotniczych działających w XIX w., autor pierwszej w języku polskim książki o pracowni Fabergé zatytułowanej „Fabergé. Historia i arcydzieła” oraz słownika biograficznego „Złotnicy dworu Romanowów”.

W swoim archiwum Pan Adam znalazł bardzo podobny kowsz z pracowni braci Graczew. Jest podobnie dekorowany, zbliżonej wielkości i z tego samego okresu. W 2011 r. kowsz ten został wyceniony w Petersburgu na 39-45 tys. dolarów (czyli około 160-180 tys. zł). https://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2013/russian-works-of-art-faberge-and-icons-l13116/lot.703.html?locale=en

Według Pana Adama, znalezisko, odkryte w Żydowcach to kowsz okolicznościowy, uznawany za jeden z najbardziej cenionych prezentów w carskiej Rosji. Dowodem na to, iż kowsz jest wyrobem pracowni złotniczej braci Graczew jest nie tylko punca, ale też styl dzieła. Ten styl zazwyczaj nazywany jest „stylem neoruskim” i w złotnictwie jest to historyzm lub eklektyzm o charakterze „stylu narodowego”, stworzony z połączenia motywów i elementów sztuki dawnej Rusi, bizantyjskich, plecionki itp. W 2 poł. XIX w. w Rosji prawie każda pracownia złotnicza dążyła do stworzenia własnej oryginalnej odmiany stylu narodowego. Stworzenie takiej własnej odmiany stylu neoruskiego było prestiżowym dowodem na odniesiony sukces. Pracowni braci Graczew to się udało. Odkryty kowsz to przykład takiego dzieła wykonanego i dekorowanego w stylu typowym dla tej pracowni, co oczywiście podnosi jego wartość.

Sama pracownia braci Graczew jest jedną z najlepszych w Rosji. W końcu XIX w. w Petersburgu w zakresie tworzenia dzieł ze srebra pracownia Graczew jest uważana za największego rywala pracowni Fabergé. Dzieła z pracowni Graczew były bardzo drogie i cenione. W katalogu Domu Handlowego Braci Frolow z 1900 r. takie kowsze są oferowane za około 200-300 rubli lub jeżeli był duży i bardziej dekorowany, to więcej.

Aktualnie i tylko czasowo eksponat oglądać można w Oddziale Dzieje Oręża Polskiego MOP przy ul. Emilii Gierczak 5 w Kołobrzegu, gdzie został zabezpieczony dla dokonania oględzin przez odpowiednie instytucje. O jego dalszym losie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zadecydują służby konserwatorskie."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto