Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenie IMGW dla zachodniopomorskiego. Uwaga! Możliwe burze i gradobicie w Koszalinie i całym regionie [KAMERKI, MAPA] 18.06.2020

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Uwaga na burze i gradobicie w regionie koszalińskim
Uwaga na burze i gradobicie w regionie koszalińskim archiwum Polska Press
Dobre wiadomości są takie: nic nie zapowiada, by miało dojść w wakacje do jakichkolwiek anomalii w pogodzie. Lipiec ma być więc taki, jaki powinien być w tej części Europy: dość mokry, także burzowy, ale przeplatany upałami.

Na sierpień również nie szykują się żadne nadzwyczajne zdarzenia pogodowe. A ten miesiąc w północno-wschodniej Europie jest wietrzny, ciepły i bardziej suchy od lipca. Zacznijmy jednak od piątku.

- Pogoda, na wschód od Koszalina, będzie w piątek dynamiczna - ostrzega Krzysztof Ścibor, szef Biura Prognoz Calvus. - Sławno, Słupsk, Kaszuby: tam spodziewane są burze i ulewy. Miejscami popada także grad. Będzie też wiał silny, porywisty wiatr. Natomiast na zachód od Koszalina będzie zdecydowanie spokojniej. Niestety, nie spodziewajmy się jakiejś znacznej różnicy. Po prostu będzie mniej wiatru i deszczu...

IMGW:
Ostrzeżenie meteorologiczne: Burze z gradem
stopień: 1, prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 15 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami możliwy grad.

Termometry w piątek mają pokazać na wschód od Koszalina nawet 28 stopni Celsjusza, natomiast na zachodzie regionu spodziewane jest jedynie 20 stopni Celsjusza w cieniu. Piątek - słyszymy jeszcze w Biurze Prognoz Calvus - będzie jednak dość mokry, deszczowy.

- W sobotę spodziewana już jest stabilizacja pogody. Powieje jednak chłodniejszy wiatr z północy. Nie powinno już nigdzie padać, ale temperatura powietrza wszędzie będzie dość niska, bo wyniesie jedynie maksymlanie 18 stopni Celsjusza nad morzem i około 20 stopni Celsjusza w głębi lądu - prognozuje dalej Ścibor.

W nocy z soboty na niedzielę, dokładnie o godzinie 23.44 rozpocznie się astronomiczne lato. Potrwa aż do września. Kalendarzowe lato zacznie się w niedzielę.

- Ale jeśli chodzi o pogodę, temperaturę powietrza, nie będzie to dzień letni - sprawdza dalej Krzysztof Ścibor. - Do południa będzie, niestety, pochmurno i mokro. Niewielkie przejaśnienia spodziewane są dopiero po południu - dodaje synoptyk. Znowu dmuchnie z północy nieprzyjemny, zimny wiatr, a temperatura powietrza nie przekroczy w całym regionie 18 stopni Celsjusza.

Od poniedziałku ma być już jednak lepiej, czyli cieplej i bez deszczu. - Pojawi się więcej słońca, a temperatura powietrza wzrośnie do nawet 24 stopni Celsjusza - słyszymy od szefa Calvusa. Nad morzem jednak, w pasie od Kołobrzegu do Jarosławca będzie jednak o nawet 6 stopni chłodniej. We wtorek i w środę ma być podobnie - 18-20 stopni Celsjusza nad morzem i 24-26 stopni Celsjusza w głębi lądu. Nie powinien padać deszcz.

- Lato, pytacie? Sprawdzam aktualne prognozy klimatyczne i widzę, że powinno być normalne, czyli z dość mokrym, burzowym lipcem i wietrznym, ale bardziej suchym sierpniem - odpowiada Ścibor. - Nie widać żadnych anomalii związanych z temperaturami czy opadami. Wszystko powinno być w normie. Tylko Bałtyk niestety nie chce się nagrzać. Wciąż ma jedynie 14 stopni Celsjusza. A w takiej wodzie kąpiel nie należy do przyjemnych - zauważa.

Gdzie gdzie jest burza - radar burzowy LIVE. Ostrzeżenia IMGW

Sprawdzaj na bieżąco mapy pogodowe, oraz ostrzeżenia IMGW. Oto kilka przydatnych linków. Sprawdzisz na nich w czasie rzeczywistym, w jakim miejscu są wyładowania atmosferyczne, w jakim kierunku przemieszczają się burze [radar burzowy live, radar opadów, ostrzeżenia pogodowe]:

Gdzie jest burza i jak się przed nimi chronić. Zobaczcie najnowsze ustalenia jak uniknąć poważnych obrażeń w przypadku wystąpienia burzy w naszym regionie.

  • Śledź lokalne prognozy pogody i radar burz online, żeby burza nie zaskoczyła cię w niebezpiecznym miejscu.
  • Wyjdź z jeziora czy z morza i oddal się.
  • Nie chroń się pod drzewem, unikaj wysokich obiektów.
  • Złącz nogi – im bardziej rozstawione, tym silniejsze porażenie ciała.
  • W górach zejdź z punktu wystającego ponad otoczenie.
  • W pomieszczeniu i w aucie zamknij okna; w domu wyłącz z sieci sprzęt elektroniczny.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto