Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Organy, trąbka i zespół instrumentów dętych. Trwa Międzynarodowy Festiwal Organowy

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Bogdan Narloch ma na artystycznym koncie wiele nagranych płyt, na których prezentuje między innymi historyczne organy i muzykę organową Pomorza.
Bogdan Narloch ma na artystycznym koncie wiele nagranych płyt, na których prezentuje między innymi historyczne organy i muzykę organową Pomorza. Fot. Mat. Prasowe
Podczas piątkowego (24 lipca, godz. 19.15) koncertu głównego 54. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w koszalińskiej katedrze wystąpią organista Bogdan Narloch, trębacz Roman Gryń i zespół instrumentów dętych Summer Brass.

W programie koncertu znalazły się utwory organowe, ale też na przykład kompozycje na cztery trąbki, organy i perkusję czy też rozpisane na organy, trąbki, puzon, tubę i kotły. Repertuar: Percy E. Fletcher – „Festival Toccata”; Sigfrid Karg-Elert – Improvisation über den englischen Choral „Nearer, my God, to Thee”; Max Reger – Wariacje i fuga na temat „God Save the King”; Jan Sebastian Bach - Antonio Vivaldi – Concerto D-dur BWV 972; Francesco Manfredini – Concerto C-dur; Eric Ewazen – „Ballada”; Bert Traux – „Call to Glory”; Zbigniew Kruczek – „Gilles de Binche”. Perełką na muzycznym torcie ma być prawykonanie kompozycji Marka Czerniewicza – „Moira” na sekstet dęty blaszany, organy i bęben wielki.

Za organami zasiądzie dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Organowego Bogdan Narloch. Jest doktorem habilitowanym profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzi też klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Jego bardzo aktywna działalność koncertowa obejmuje recitale solowe, muzykę kameralną i koncerty z orkiestrami. Poza działalnością dydaktyczną i artystyczną zajmuje historycznym budownictwem organowym, współpracując w tym zakresie z Urzędem Ochrony Zabytków.

Roman Gryń należy do wybitnych polskich wykładowców i wirtuozów trąbki. Współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i zagranicą, występując we wszystkich krajach Europy, a także w Kanadzie i USA. Jest profesorem w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i profesorem zwyczajnym w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę trąbki, pełniąc jednocześnie od 2002 roku funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Akordeonu.

Bilety kosztują 18 zł (ulgowe – 15 zł), a kupić je można w kasie Filharmonii Koszalińskiej przy ul. Piastowskiej (w dni powszednie w godz. 11-15) oraz przez stronę www.kupbilecik.pl.

W sobotę, 25 lipca, o godz. 20 artystów będzie można usłyszeć w Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Mielnie. Wstęp wolny.
Pod względem starszeństwa Międzynarodowy Festiwal Organowy jest trzecim w Polsce - po festiwalach w Oliwie i Kamieniu Pomorskim. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę koncertów, to największe tego typu wydarzenie w kraju. Koncerty odbywać się będą w koszalińskiej katedrze, w siedmiu kościołach w regionie: w Bobolicach, Darłowie, Mielnie, Ustroniu Morskim, Szczecinku, Sarbinowie, Tychowie i w jeszcze jednej koszalińskiej świątyni – kościele w Jamnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Organy, trąbka i zespół instrumentów dętych. Trwa Międzynarodowy Festiwal Organowy - Głos Koszaliński

Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto