Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opłaty za śmieci w Koszalinie. Głos zabierają radni i czytelnicy [WIDEO]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
15 marca rozpoczną się konsultacje społeczne
15 marca rozpoczną się konsultacje społeczne Radosław Brzostek
Jak już informowaliśmy, decyzje w sprawie nowego systemu gospodarowania odpadami w Koszalinie dopiero przed nami, co nie znaczy, że nie ma sugestii ze strony mieszkańców i polityków.

- Koszty wywozu nieczystości wzrosły o około 40 procent - powiedział Sebastian Tałaj, przewodniczący Klubu Radnych Koalicja Obywatelska. - To ogromna kwota, która zostanie podzielona na każdego mieszkańca - dodała radna Dorota Chałat. - Mamy tylko dwa tygodnie na przeprowadzenie nieformalnych konsultacji - zauważył radny Tomasz Bernacki, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej. - Bez porządnej analizy, nie ma naszej zgody na to, by wprowadzić projekt uchwały dotyczący metody od ilości zużytej wody. Pewne jest jedno - będzie drożej, ale chodzi o to, by w miarę możliwości proporcjonalnie i sprawiedliwie podwyżki rozłożyć na wszystkich, by nikt nie czuł, że jest gorzej traktowany od innych. To jedna z najważniejszych uchwał dla mieszkańców. Dodajmy, że według naszych wyliczeń 90 procent polskich miast o liczbie około 100 tys. mieszkańców podjęło decyzję, by opłaty za śmieci wprowadzać w przeliczeniu na osoby, a nie za zużytą wodę - podsumował Bernacki.

Do tematu odniósł się również jeden z naszych czytelników. - Śledzę na bieżąco w ogólnopolskich mediach informacje dotyczące tego problemu i utwierdzam się w przekonaniu, że system przyjęty w Koszalinie jest równie unikatowy, jak niesprawiedliwy - pisze w liście do redakcji pan Roman. - Mieszkam w średniej wielkości budynku wielorodzinnym jakich setki w mieście. Zdecydowana większość lokali zbudowana jest na tym samym module i ich powierzchnia wynosi 71 m kw. Jeżeli w momencie wykupu ktoś miał trwałą zabudowę w postaci np. szafy, to kupował mieszkanie o powierzchni mniejszej niż graniczne 70 m kw., w efekcie płaci za śmieci mniej. To może szczegół, ale niezbędny dla następstw - wskazuje koszalinianin. - Kilka mieszkań zajmują osoby samotne, w tym kilkunastu emerytów, którzy za usunięcie odpadów płacą więcej od rodzin wielodzietnych, użytkując lokal o tej samej powierzchni. Po wprowadzeniu zmian opłat obecnie obowiązujących Prezydent Miasta uzasadniał odstąpienie od uzależnienia rozliczenia od liczebności lokatorów tym, że mieszkańcy nie będą się meldować. Zapewne sporadyczne przypadki mogłyby się przydarzyć, ale skala nieprawidłowości i niesprawiedliwości byłaby zdecydowanie mniejsza. Pozostaje jedyne sensowne rozwiązanie, opłata związana z zużyciem wody. Z góry odrzucam argument, że ludzie przestaną się myć. Być może zaczną oszczędzać wodę, co wpłynie korzystnie dla środowiska, odciąży pracę oczyszczalni i MWiK (Miejskie Wodociągi i Kanalizacja) - podsumowuje czytelnik.

15 marca rozpoczną się konsultacje społeczne. Tego dnia ma odbyć się spotkanie przedstawicieli PGK z radnymi. Dzień później zaplanowano spotkanie władz miasta z przedstawicielami rad osiedli oraz dyskusja z internautami (godz. 17.00, studio Ratusz TV). 17 marca prezydent Piotr Jedliński ma spotkać się z przedstawicielami wspólnot i spółdzielni, by 23.03 temat projektu uchwały podjąć na sesji Rady Miasta. Do tego czasu burzliwych dyskusji nie zabraknie.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opłaty za śmieci w Koszalinie. Głos zabierają radni i czytelnicy [WIDEO] - Głos Koszaliński

Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto