Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w Muzeum w Koszalinie. Eksponaty można „oglądać” dotykiem

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Na wystawie przedstawionych będzie 10 replik eksponatów wykonanych w technice druku 3D. Każdą z nich będzie można wziąć do ręki i poznawać, dotykając wiernej kopii zabytku
Na wystawie przedstawionych będzie 10 replik eksponatów wykonanych w technice druku 3D. Każdą z nich będzie można wziąć do ręki i poznawać, dotykając wiernej kopii zabytku Radek Koleśnik
Za ten pomysł muzealnikom i wykładowcom należą się słowa uznania. Od dziś osoby niewidome i niedowidzące będą mogły dotknąć archeologii. Dosłownie! Czekają na nie repliki dziesięciu eksponatów wystawy Pradzieje Pomorza, wydrukowane w technice 3D.

Przy tworzeniu wystawy „Dotknij Archeologii” Muzeum w Koszalinie połączyło siły z Wydziałem Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.

- Celem naszej współpracy było ułatwienie dostępu do zabytków archeologicznych. W pracach nad stworzeniem wystawy pomagał nam pan Jan Sikora, osoba z dysfunkcją wzroku. Jego rady i podpowiedzi były dla nas bezcenne - mówi Bogna Buziałkowska z Muzeum, jedna z inicjatorek projektu.

- Szacuje się, że w Polsce żyje od 4 do 7 mln osób niepełnosprawnych, w tym około 1,8 mln z dysfunkcją wzroku. Stanowi to duży odsetek osób, dla których korzystanie z oferty kulturalnej może być utrudnione. Nasza eksperymentalna wystawa ma celu pogodzenie potrzeb osób niepełnosprawnych z wymogami konserwatorskimi i charakterem obiektów archeologicznych. Postanowiliśmy zestawić ze sobą oryginalne zabytki z ich wiernymi odwzorowaniami. Efekt ten został osiągnięty dzięki zastosowaniu technologii skanowania trójwymiarowego oraz druku 3D.

Obiekty archeologiczne zostały zdigitalizowane, a ich wydruki przygotowane w Laboratorium Szybkiego Prototypowania Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. To proces nieinwazyjny, co sprzyja cyfryzacji obiektów również bardzo delikatnych.Trójwymiarowe obiekty są jasne, prezentowane są na ciemnym tle - kontrast ma ułatwić ich percepcję.

Dodatkowo opisy zabytków są wydrukowane dużą czcionką, by osoby widzące słabiej mogły same zaczerpnąć wiedzy historycznej.Jaki był klucz wyboru eksponatów?

- Z jednej strony wybraliśmy obiekty, które pokazują dawne życie ludzi oraz różne ciekawostki. Z drugiej wystawa Dotknij Archeologii to też projekt badawczy. Chcieliśmy sprawdzić technikę skanowania różnych materiałów - i kamienia, metalu - i różnych form - tłumaczy Bogna Buziałkowska.

Co ciekawe, druk 3D umożliwił zrekonstruowanie obiektów - siekierka, która w gablocie jest kawałkiem kamienia, w dłoni zwiedzającego nabierze właściwej formy.

Wernisaż wystawy zaplanowano na dziś (czwartek) na godz. 17 (wystawa Pradzieje Pomorza, ul. Młyńska 37-39). Wstęp na wernisaż jest darmowy, później obowiązywać będzie opłata - 5 zł.

Zobacz także Motomikołaje 2019 w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto