Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa edycja Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. Co warto wiedzieć?

Marzena Sutryk
S. Tałaj  i  J. Kowalik   zgłaszają projekt „Bezpieczne przejścia”
S. Tałaj i J. Kowalik zgłaszają projekt „Bezpieczne przejścia” Radosław Brzostek
Trwają ostatnie spotkania osiedlowe na temat nowej edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. 7 maja w City Boksie można się dowiedzieć, jak napisać projekt.

Do wydania w tej edycji jest 3 mln złotych. Z tego część pieniędzy jest przewidziana na tzw. projekty osiedlowe (po 115 tys. zł). Pozostałe pieniądze (1 mln zł) są przeznaczone na projekty ogólnomiejskie.

Projekty ogólnomiejskie mogą być składane do 13 maja za pośrednictwem strony internetowej www.budzetobywatelski.koszalin.pl lub w Kancelarii Urzędu w wersji papierowej.

Osiedla zostały podzielone na dwie grupy (podział wynikał z ustalonego harmonogramu spotkań osiedlowych), z których jedna grupa miała możliwość składania wniosków w I turze naboru (26.03.2018 r. do dnia 22.04.2018 r.), a druga grupa - w II turze naboru (16.04.2018 r. do dnia 13.05.2018 r.).

Szczegółowe zestawienie, wskazujące które osiedla zostały przyporządkowane do danej grupy, jest na stronie internetowej www.budzetobywatelski.koszalin.pl.

Projekty osiedlowe będą wybierane (jednomyślnie) na poszczególnych spotkaniach osiedlowych (w kolejnym cyklu). Projekty z tych osiedli, gdzie nie będzie jednomyślności, trafią wraz z projektami ogólnonomiejskimi pod powszechne głosowanie. To jest przewidziane we wrześniu.

Z myślą o tych mieszkańcach, którzy potrzebują podpowiedzi, jak napisać projekt obywatelski, 7 maja od godziny 14 w City Boksie (ul. Rynek Staromiejski) odbędzie się dyżur, podczas którego zaplanowano wspólne pisanie projektów (przy udziale pracowników Pracowni Pozarządowej i pracowników Urzędu Miejskiego). Natomiast po dyżurze odbędzie się spotkanie dla wszystkich, którzy chcą porozmawiać o Koszalińskim Budżecie Obywatelskim.

Do ratusza wpływają kolejne projekty. M. in. radni miejscy z klubu PO Sebastian Tałaj i Jakub Kowalik przygotowali inicjatywę dotyczącą poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Chodzi o odpowiednie wyróżnienie i oznakowanie czterech najbardziej niebezpiecznych przejść dla pieszych, które są na terenie Koszalina. Bezpieczne przejście to wymalowany przed zebrą czerwoną farbą pas (to rodzaj nawierzchni antypoślizgowej), który pozwala na skuteczniejsze hamowanie, do tego montowane są czujniki, które sygnalizują kierowcom, gdy do przejścia zbliża się pieszy.

Koszt? Według szacunków 70 tys. zł za przygotowanie jednego przejścia (za cztery to ok. 280 tys. zł).Miejsca, które zdaniem pomysłodawców wymagają tego rodzaju zabezpieczenia, to: pasy na ul. Jana Pawła II (koło kościoła), na ul. Traugutta (na wysokości sklepu meblowego Bodzio), na ul. Fałata (na wysokości ZUS) oraz przy rondzie na ul. Zwycięstwa - Zielona.

- Wcześniej przygotowaliśmy i zgłosiliśmy projekt dotyczący sekundników, a teraz wychodzimy z kolejnym pomysłem - mówią radni.

Przypomnijmy, projekt ogólnomiejski - do 650 tys. zł - może być złożony przez mieszkańca (ukończone 16 lat), grupę mieszkańców lub organizację pozarządową. Projekt musi być poparty podpisami 30 mieszkańców.

Zobacz także Ruszył Koszaliński Rower Miejski - jak to działa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto