Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie daj się jesiennym przeziębieniom! Zamiast się leczyć, lepiej nie chorować

Krzysztof Ulanowski
Dbajmy o dietę i jedzmy dużo witamin - radzi dr Joanna Kowalczyk
Dbajmy o dietę i jedzmy dużo witamin - radzi dr Joanna Kowalczyk archiwum Joanny Kowalczyk
Szczepienia, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i wietrzenie mieszkania - to wszystko są sposoby na to, żeby przetrwać w zdrowiu jesienne chłody i szarugę.

Optymalny termin szczepień przeciwko grypie to okres od września do listopada. Wiele osób jednak rezygnuje ze szczepień, uznając, że odmian grypy jest tak dużo, że szczepionka im nie pomoże.

Szczepionka skuteczna

- To błąd - mówi Elżbieta Galińska-Gruchała, dyrektor koszalińskiego sanepidu. - Laboratoria co roku ustalają, jaki typ wirusa najprawdopodobniej zaatakuje w danym roku i na tej podstawie przygotowują szczepionkę.
Skuteczność szczepienia nie sięga oczywiście 100 proc., bo to niemożliwe, ale i tak jest stosunkowo wysoka, bo wynosi 70 - 90 proc.

To nie tylko twoja sprawa

Zaszczepić winni się przede wszystkim ludzie starsi, cukrzycy, chorzy na choroby układu krążenia i schorzenia układu oddechowego. Co ważne, im więcej osób się nie zaszczepi, tym większe ryzyko dla całej populacji.

Ruch jest wszystkim

Grypa grypą, ale częściej grozi nam zwykłe przeziębienie. Jak się przed nim bronić?
- Poprzez ruch na świeżym powietrzu, codziennie przez 30 minut - mówi dr Joanna Kowalczyk, biolożka i ultramaratonka górska. - Jeśli jesteście zdrowi, wychodźcie niezależnie od pogody.
Ruch nie musi oznaczać biegania. To może być rower, kijki czy chociażby spacer z psem. A co jeszcze jest ważne poza ruchem?

- Joga, miłość, brak stresu, śmiech - wylicza dr J. Kowalczyk.
Brak stresu, łatwo powiedzieć...
- Stresu nie zawsze unikniemy, ale niemal zawsze mamy możliwość spania przy uchylonym oknie czy brania na przemian zimnego i ciepłego prysznica - zauważa J. Kowalczyk.

Zawsze możemy też zadbać o dietę, czyli jeść dużo owoców i warzyw. A może od razu przejść na tak modny dziś wegetarianizm?

- Sama jestem prawie wegetarianką, bo z mięsa jem tylko ryby, ale pacjentom zaleciłabym raczej ograniczenie mięsa, a nie rezygnację z niego - mówi lekarka Dagna Chwarścianek. -Innymi słowy: mało mięsa, dużo warzyw.
W ten sposób zmniejszymy ryzyko nie tylko przeziębienia, ale i wielu innych chorób.

Opinia
dr Joanna Kowalczyk,
biolożka, autorka bloga o zdrowym jedzeniu
Ograniczajcie słodycze i produkty słodzone. W ogóle unikajcie żywności wysoko przetworzonej. Zamiast tego stawiajcie na świeże produkty. Codziennie jedzmy jedno jabłko. Jesienią i zimą, a także zawsze, kiedy wasza odporność jest obniżona, proponuję wam pyszną pastę na kanapki ze zmiksowanych lub drobniutko posiekanych składników: natki pietruszki, czosnku, oliwy i soli. Pijmy na czczo szklankę wody z cytryną, a w ciągu dnia 2 filiżanki herbaty z czystka. 1 łyżeczkę suszu można zaparzać dwa razy. Roślina ta nie stanowi panaceum na wszystko, jak chcieliby niektórzy, ale na pewno jest cennym suplementem diety.

Porady na stronie:
bieganizm.wix.com/bieganizm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto