Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczanie zdalne w strefie czerwonej. Jak przygotowane są szkoły w Koszalinie, Szczecinku i Sławnie?

Nowe obostrzenia związane z pandemią wprowadzają od poniedziałku naukę zdalną w tzw. czerwonych strefach, ale wyłącznie w szkołach ponadpodstawowych i wyższych.
Nowe obostrzenia związane z pandemią wprowadzają od poniedziałku naukę zdalną w tzw. czerwonych strefach, ale wyłącznie w szkołach ponadpodstawowych i wyższych. archiwum polskapress
Nowe obostrzenia związane z pandemią wprowadzają od poniedziałku naukę zdalną w tzw. czerwonych strefach, ale wyłącznie w szkołach ponadpodstawowych i wyższych. Czy szkoły czują się przygotowane? Na tyle, na ile to możliwe…

Już od tygodnia Koszalin jest objęty strefą czerwoną. Z tego powodu w szkołach średnich wprowadzony był model hybrydowy, tzn. cześć uczniów uczyła się stacjonarnie, a część zdalnie. Od poniedziałku szkoły średnie w czerwonej strefie – w naszym regionie to Koszalin oraz od soboty powiaty szczecinecki i sławieński – przechodzą na tryb zdalny. A szkoły średnie w strefie żółtej - jak podało w piątek ministerstwo edukacji - na tryb hybrydowy.

– Otrzymujemy mejle od rodziców, którzy są zaniepokojeni, jak ich dzieci zdadzą maturę – mówi nam Bożena Sobkowiak, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie.

- Przyznam się, że my też się martwimy. Dwa lata temu był strajk nauczycieli, w ubiegłym roku zajęcia zdalne, teraz wygląda, że znów będą się uczyć online. Mamy nadzieję, że premier dopasuje podstawę programową do obecnych możliwości – zaznacza.

Nauczyciele są zgodni, że najlepiej przeprowadzone zajęcia online nie zastąpią tego, co byłoby w szkole,

Po pierwsze: sprzęt

– Już od września przygotowywaliśmy się do takiego scenariusza – mówi Bożena Sobkowiak, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie.

– Wychowawcy sprawdzali przede wszy stkim, czy uczniowie mają sprzęt, na którym mogą pracować. Dysponujemy łącznie 21 laptopami, 18 było na stanie szkoły, trzy otrzymaliśmy z dofinansowania ministerstwa. Mamy nadzieje, że to zaspokoi nasze potrzeby.

Jak radzić sobie z epidemią? To ważna lekcja, również dla szkół. W szkołach jest dużo ukrytych osób z koronawirusem

Jak podkreśla dyrektorka, największy problem jest wśród nauczycieli. Szczególnie jeśli mowa o małżeństwach, w których oboje muszą pracować zdalnie, a do tego dochodzą ró wnież dzieci.

– W przypadku sprzętu możemy pomóc, gorzej, jeśli chodzi o internet. Wiemy już o jednym przypadku w naszej szkole, w którym ze względu na słaby sygnał uczeń nie może połączyć się na lekcji przez program zoom. Na razie planujemy przesyłać mu informacje drogą mej lową, a jeśli to się nie uda, to pocztową. Oczywiście nierównoważne z tym, co byłoby na zajęciach, ale nie mammy innego rozwiązania – dodaje dyrektor V LO.

I jak tu się uczyć do matury?

– Otrzymujemy mejle od rodziców, którzy są zaniepokojeni, jak ich dzieci zdadzą maturę. Przyznam się, że my też się martwi my. Dwa lata temu był strajk nauczycieli, w ubiegłym roku zajęcia zdalne, teraz wygląda, że znów będą się uczyć online. Mamy nadzieję, że premier dopasuje podstawę programową do obecnych możliwości – zaznacza Bożena Sobkowiak.

Premier Mateusz Morawiec ki w ubiegłym tygodniu zapewniał, że podstawy zostaną dostosowane, a pracę nad tym już trwają. Już tegoroczne matury pokazały, że poziom przygotowania uczniów był niewystarczający.

Przypomnijmy, tegoro czna zdawalność matury w kra ju była na poziomie 74 proc. To oznacza, że co czwarty maturzysta w kraju oblał egzamin. Jeszcze gorzej wygląda nasze województwo, w którym w tym roku zdało w czerwcu tyl ko 70 procent egzaminowanych. Jak na tym tle wygląda Koszalin? Po raz kolejny, powyżej wyniku województwa, ale też kraju. Na 938 uczniów zdających maturę w Koszalinie aż 816 zdało. Czyli 87 procent.

Koszalin dalej w strefie czerwonej. Dołączyły do niego powiaty z regionu

Jak będą wyglądać zajęcia od poniedziałku? To zależy od szkoły, każda z nich indywidualnie wybiera platformę, na które będzie pracowała. W V LO jest to m.in. zoom oraz classroom. W I LO w Koszalinie od początku zajęć zdalnych korzysta się z Microsoft Teams, tak też będzie od poniedziałku. Jak poinformował nas dyrektor Rafał Janus, zajęcia będą skrócone do 30 minut i będą odbywać się zgodnie z planem. Przerwy między lekcjami będą trwa ły 15 minut.

- Po doświadczeniach pier wszej nauki na odległość nieco zmodyfikowaliśmy sposób na uczania zdalnego i mam nadzie ję, że teraz przyniesie to efekty, ale jak to będzie oczywiście nie wiemy do końca – powiedziała nam Anna Wisłocka-Bogdanowicz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku.

- Jeżeli ktoś będzie chciał się nauczyć to i w systemie online to zrobi, ale jeżeli ktoś będzie się migał, to naturalnie łopatą do głowy mu tego damy. Mamy jednak nadzieję, że okres nauki zdalnej nie potrwa długo i wrócimy do nauczania tradycyjnego.

Dyrektorzy nie ukrywa ją, że chcieliby pracować w trybie stacjonarnym, bo jest on najbardziej efektywny. Nauczyciele oraz uczniowie również, z drugiej strony wielu z nich obawia się zarażenia.

– Szczególnie młodzież, która dojeżdża do Koszalina, mieszka w domach wielopokoleniowych. Oni najbardziej ucieszyli się z nowych wytycznych – przyznaje dyrektor Sobkowiak.

Zajęcia praktyczne na miejscu

To, że zajęcia teoretyczne odbywają się zdalnie, to nie oznacza, że praktyka również. Zgodnie z wytycznymi zajęcia pra kty czne nadal mogą odbywać się stacjonarnie. To ważne np. w szkole muzycznej.

– Czekaliśmy na decyzję naszego organu prowadzącego, czyli Centrum Edukacji Artystycznej – informuje Anna Załucka, dyrektor ZPSM w Koszalinie.

– Najważniejsza dla nas by ła możliwość prowadzenia zajęć nauki gry na instrumencie w trybie stacjonarnym. Odbywają się one jeden na jeden z nauczycielem i od początku roku prowadzone są w reżimie sanitarnym. To jak na razie nadal jest możliwe.

W muzycznej, w przypadku klas III-VI OSM st. II (to odpowiedniki klas I – IV liceum) zajęcia ogólnokształcące będą odbywać się więc online, a zajęcia nauki gry oraz nauki śpiewu itp. sta cjonarnie w szkole. Uczniowie spoza Koszalina będą więc musieli przyjechać na te zajęcia dwa - trzy razy w tygodniu, bo musieli opuścić internat.

Na jeszcze większą skalę ten problem jest w Darłowie w Zespole Szkół Morskich, gdzie u czy się młodzież z różnych zakątków kraju.

Dyrektor ZSM nie ukrywa, że jest duże zamieszanie wokół pracy szkół: - Na razie musimy walczyć z systemem i uzgodnić, jak organizować zajęcia praktyczne np. dla uczniów z Katowic, czy z Krakowa. To trudne zadanie - mówiła nam w piątek Magdalena Miszke, dyrektor ZSM w Darłowie. Co w przypadku klas maturalnych?

- To jest dramat. Uważam, że już dawno powinniśmy mieć wszystkie warianty opracowane i przygotowane. Teraz pojawiają się pytania, jak ma wyglądać nauczanie hybrydowe i nie ma takiej odpowiedzi. Aż głowa boli - dodała dyrektor.

W darłowskiej szkole opracowywana jest procedura zajęć praktycznych, np. dla uczniów z kierunku technik mechanik okrętowy. Egzaminy uczniowie zdają na symulatorze, do którego dostęp z uwagi na epidemię mieli w ostatnich miesiącach ograniczony.

A w podstawówkach?

W tym wszystkim czuć rozczarowanie wśród nauczycieli oraz dyrektorów podstawowówek.

– Zastanawiamy się, czym my różnimy się od pracowników szkół średnich – pyta wprost Marek Niesłuchowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Koszalinie.

– Czy jesteśmy bardziej odporni? Przecież tak dużo mówi się o tym, że szczególnie dzieci młodsze przechodzą wirusa bezobjawowo. Nauczyciele, ludzie wykształceni, zastanawiają się, jak to jest: w sklepie, na ogromnej powierzchni może przebywać kilkadziesiąt osób, w szkole na podobnej przebywa 250 uczniów i 30 nauczycieli. Skoro w strefie czerwonej zgromadzenia to maksymalnie 10 osób, to jak to możliwe, że w klasie jest 28-29 uczniów i nauczyciel? Czy szkoły podstawowe prze jdą w strefach czerwonych na zdalne nauczanie? Premier Morawicki w ubiegłym tygodniu powiedział, że takie rozwiązanie jest rozpatrywane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto