Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Piwowarstwa w Koszalinie. Trwają ostatnie przygotowania

Katarzyna Chybowska
Artur Piątek nie ukrywa dumy ze swojej kolekcji
Artur Piątek nie ukrywa dumy ze swojej kolekcji Radek Koleśnik
Artur Piątek, właściciel Minibrowaru Kowal, przygotowuje do prezentacji swoją prywatną kolekcję. Nowe koszalińskie muzeum powstaje w dawnej Karczmie Rycerskiej.

Artur Piątek z piwowarstwem związany jest od 20. lat.

- Dokładnie w 1997 roku trafiłem do pracy w ówczesnym browarze Brok - wspomina.

- I od tamtej pory trwa moja długoletnia pasja. W 2008 r. w starej części browaru pan Artur otworzył własny Minibrowar Kowal i zajął się rzemieślniczym warzeniem piwa, które dziś trafia do wielu zakątków kraju. - Nie od razu, ale z dobre 10 lat temu zacząłem kolekcjonować przedmioty związane z piwowarstwem. Szczególnie interesują mnie te związane z regionem koszalińskim, ale i też z całym Pomorzem - opowiada właściciel przyszłego muzeum.

Kolekcja dość szybko się rozrosła i obecnie liczy 600 eksponatów.

- Najstarsza jest butelka z 1865 roku. Pochodzi z Wytwórni Wód Mineralnych i Selterskich F.Schutza - mówi z dumą kolekcjoner.

- W sumie zaprezentuję w muzeum ponad 100 butelek z okresu przedwojennego (w Koszalinie w tym czasie funkcjonowało aż 8 browarów). Oprócz tego będą plakaty, tablice reklamowe, beczki, skrzynki, dokumenty, na przykład akcja browaru koszalińskiego z 1930 roku.

Lista eksponatów jest długa, aż trudno uwierzyć ,że wszystko to pomieści się w dawnej Karczmie Rycerskiej, która funkcjonowała w bezpośrednim sąsiedztwie Kowala. Kto tam był, zapewne zgodzi się, że jej klimatyczne wnętrze idealnie nadaje się na siedzibę nowo powstającego muzeum. Nad drzwiami już widnieje jego drewniany, rzeźbiony szyld.

- Oficjalne otwarcie Muzeum Piwowarstwa zaplanowaliśmy na Noc Muzeów, 20 maja. Będę osobiście oprowadzał gości po wystawie. Serdecznie zapraszam. Wstęp będzie tego dnia bezpłatny - dodaje pan Artur.

- Specjalnie na tę okazję warzymy piwo muzealne, jasne, które właśnie 20 maja odszpuntujemy (otworzymy - dop. red. ).

Jak po otwarciu będzie działać muzeum, trudno powiedzieć. Właściciel zapewnia jednak, że na pewno oprowadzane będą po nim grupy zorganizowane. W przyszłości możliwe, że będzie mieć stałe godziny otwarć. Nie zdecydowano też o cenie biletów.

- Chcemy połączyć muzeum z Minibrowarem Kowal. Oprócz oglądania przedmiotów związanych z piwowarstwem, grupy, które do nas trafią, poznają też sam proces warzenia piwa. Zabierzemy ich bowiem do hal produkcyjnych Kowala - zapowiada Artur Piątek.

Zobacz także Noc Muzeów w Koszalinie - zabytkowe auta

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto