Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Można oglądać transmisję na żywo z gniazda sokołów wędrownych w Dobrej koło Nowogardu

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Siedząc w domu w czasie epidemii koronawirusa można oglądać na żywo transmisję z gniazda sokołów wędrownych, umieszczonego na wieży w Dobrej koło Nowogardu. Para sokołów przygotowuje się właśnie do wychowu młodych.

Wczoraj, 1 kwietnia, był Międzynarody Dzień Ptaków. Spółka Emitel przy tej okazji zachęca do oglądania na żywo transmisji z gniazda sokołów wędrownych, znajdującego się na jej wieży w Dobrej koło Nowogardu.

- Obecnie w gnieździe są trzy jaja, z których po około 4 tygodniach powinny wykluć się młode sokoły - informuje Emitel, największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. - Sokoły znajdują się pod opieką i obserwacją Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "SOKÓŁ", które w ramach dotacji unijnej założyło dla nich gniazdo na wieży w Dobrej. Docelowego gniazda na razie sokoły nie zaakceptowały, ale korzystają z tymczasowego, dodatkowo zamontowanego przez Stowarzyszenie.

Podgląd na żywo jest udostępniony na stronie Stowarzyszenia, pod adresem KLIKNIJ TUTAJ.

Emitel udostępnił miejsce pod gniazdo dla pary sokołów na swoim obiekcie w Dobrej, sfinansował kamery i realizuje transmisję online - wyjaśnia Andrzej Kozłowski, prezes zarządu Emitel S.A. - Chętnie współpracujemy ze Stowarzyszeniem "SOKÓŁ" i angażujemy się w takie akcje, ponieważ los zagrożonych gatunków ptaków nie jest nam obojętny. Rozpoczęliśmy rozmowy ze stowarzyszeniem pod kątem wykorzystania pozostałych naszych obiektów, rozlokowanych na terenie całego kraju, pod względem gniazdowania na nich tego chronionego gatunku.

Emitel wspiera również transmisję z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie sokoły gniazdują od 1998 roku. Tutaj także sokoły czekają na lęg, a samica złożyła 4 jaja.

Podgląd z kamer jest dostępny pod linkiem KLIKNIJ TUTAJ.

- Sokół wędrowny to jeden z najrzadszych gatunków w Polsce. Sokoły wędrowne wyginęły w naszym kraju w latach 60. XX wieku w wyniku skażenia środowiska, a tym samym i ich pokarmu, stosowanymi w rolnictwie środkami ochrony roślin, głównie DDT - mówi Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "SOKÓŁ". - Od lat 90. pracujemy nad odbudową gatunku sokoła wędrownego. Obecnie jest w Polsce ponad 40 par lęgowych, liczymy na to, że będzie ich z każdym rokiem więcej. Dzięki miłośnikom sokołów i firmom nas wspierającym, takim jak Emitel, można obecnie podglądać na żywo kilkanaście par sokołów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto