Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mają pomysł na biznes! Poznaliśmy laureatów konkursu Firma na Start w Koszalinie [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do pozostania w Koszalinie, wiązania kariery zawodowej z naszym miastem oraz do zakładania własnych firm.
Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do pozostania w Koszalinie, wiązania kariery zawodowej z naszym miastem oraz do zakładania własnych firm. Radek Koleśnik
Swoim pomysłem na działalność w Koszalinie pochwaliło się 48 osób. Ostatecznie swoje biznesplany złożyło 35 osób. W VI edycji konkursu Firma na Start za najlepsze uznano pomysły na projektowanie modeli 3D oraz aplikację, która przez kod QR z nagrobka skieruje na stronę internetową dedykowaną zmarłej osobie.

Już po raz szósty miasto Koszalin w partnerstwie z firmami i lokalnymi instytucjami otoczenia biznesu zorganizowało konkurs „Firma na Start”. Jego laureaci otrzymają kompleksowe wsparcie, dzięki któremu ciekawe i niebanalne pomysły będą mogli przekształcić w firmy.

Zobacz także: Postęp prac na budowie amfiteatru w Koszalinie

Nabór projektów rozpoczął się we wtorek, 29 września. Najlepszy biznesplan wybrany został w dwóch kategoriach – w pierwszej oceniano projekty autorstwa uczniów koszalińskich szkół ponadpodstawowych, a w drugiej – pomysły osób dorosłych do 35 lat, które chcą założyć własną firmę.

Zadaniem uczestników było opracowanie biznesplanu dotyczącego własnego pomysłu na działalność gospodarczą w Koszalinie, prezentującego rozwój przedsiębiorstwa od podstaw i zawierającego prognozę jego działalności.

Zwycięzcami konkursu zostają uczestnicy, którzy przedstawili najciekawsze, możliwe do realizacji biznesplany konkretnych przedsięwzięć. I tak zwycięzcą w kategorii pierwszej został Tomasz Piskorowski. Jego pomysł to firma MemoCode. Ma ona zajmować się umieszczaniem kodów szybkiego dostępu (QR) na nagrobkach. Po zeskanowaniu kodu użytkownik zostanie przekierowany na dedykowaną zmarłej osobie stronę internetową, administrowaną przez firmę MemoCode. Będzie ona zawierać informacje o zmarłym (np. wspomnienia, drzewo genealogiczne, ważne wydarzenia z życia) oraz dowolne multimedia (zdjęcia, grafiki itp.), które pozwolą na godne upamiętnienie danej osoby.

W kategorii dla osób w wieku 18-35 lat pierwsze miejsce zajął Krzysztof Piłat za pomysł „Javga”. Planowana działalność miałaby dotyczyć projektowania gotowych modeli 3D wykorzystywanych w programach do projektowania przestrzeni oraz wnętrz, a także w grach komputerowych itp.

II miejsce zajął Dawid Adamczewski i firma „Sky Packs”. Planowana działalność miałaby dotyczyć świadczenia usług kurierskich i logistycznych za pomocą specjalnych dronów.

III miejsce jurorzy przyznali Julii Nowak, która wymyśliła firmę „Julia magiczne wyroby” z własnoręcznymi wyrobami z włóczki.
W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział ponad 160 uczestników i wielu z nich z powodzeniem odnajduje się w świecie biznesu. Wśród dotychczasowych zwycięzców była m.in. Monika Potyrało, która założyła świetnie prosperującą Pracownię Czekolady, Michał Krasnostawski, który pod marką M. Kos produkuje odzież sportową, Arkadiusz Pater, którego JART Studio zajmuje się produkcją filmów historycznych oraz Marta Dzięgielewska, której Manufaktura Płytek Ceramicznych Artile rozpoczęła działalność w maju tego roku.

Warto podkreślić, że co roku zwiększa się liczba naszych partnerów. W pierwszej edycji było ich sześciu, w tym roku piętnastu. To firmy, duże przedsiębiorstwa, związki skupiające przedsiębiorców, Politechnika Koszalińska, czy Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości. Coraz większa liczba partnerów przekłada się na coraz bogatszą pulę nagród. W tym roku laureat konkursu otrzymał 30 tys. zł, ale też m.in. pakiet doradczy, pomieszczenie biurowe w Parku Technologicznym na okres 6 miesięcy, rok darmowego członkostwa w Koszalińskiej Izbie Przemysłowo – Handlowej, półroczną obsługę księgową, voucher na realizację filmu reklamowego, bezpłatny udział w wybranych studiach podyplomowych realizowanych przez Wydział Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. Nagroda dla ucznia to 4 tys. zł oraz robot programowalny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mają pomysł na biznes! Poznaliśmy laureatów konkursu Firma na Start w Koszalinie [ZDJĘCIA] - Głos Koszaliński

Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto