Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koszalin: Spór o mur

Redakcja
Co się stało z zabytkową cegłą? Gdzie została wywieziona i kto na to zezwolił? Co w tym czasie robił konserwator zabytków?

Fragment zabytkowego muru znajdujący się przy ul. Krzywoustego uległ zawaleniu. Odbudowy podjęła się firma Kielart ze Szczecina. To co zobaczyłem zaskoczyło mnie całkowicie - jeżeli firma zajmująca się konserwacją zabytków robi to w taki sposób, jak widzimy na zdjęciach, to ja mogę zacząć szyć garnitury.
Cegła, której użyto, prędzej ulegnie zniszczeniu niż spatynowaniu i upodobnieniu się do pozostałego oryginalnego fragmentu.
Wysłałem zapytanie do firmy dotyczące losów zabytkowej cegły i kto zezwolił na jej wywóz: niestety do chwili obecnej nie otrzymałem odpowiedzi (ciekawe, czyj salon ozdobi zaginiona cegła). Przecież  to co pozostało można było wykorzystać przy renowacji...
Wiele specjalistycznych firm zajmuje się produkcją cegieł przeznaczonych specjalnie do prac konserwatorskich. Cegły te praktycznie nie różnią się od cegieł wykonanych kilkaset lat temu. Dlaczego firma, która szczyci się wieloma udanymi renowacjami, poszła po najmniejszej linii oporu? Dobrze, że do renowacji nie wykorzystano bloczków betonowych, aby zminimalizować koszty.
Odbudowa tego fragmentu kosztowała 15 000 zł i moim zdaniem są to pieniądze wyrzucone w glinę (czyt. cegłę).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koszalin: Spór o mur - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto