Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus Koszalin. Poradnik dla seniorów. Jakie mydło wybrać? Czy nosić maseczki. Obalamy mity i przedstawiamy fakty.

Katarzyna Chybowska
Katarzyna Chybowska
Canva
Do naszej redakcji, zadzwoniła jedna z czytelniczek. 89-latka miała wiele wątpliwości związanych z koronawirusem. Postanowiliśmy przygotować mini kompendium wiedzy, które przyda się seniorom w tym trudnym okresie. Pamiętajmy, że to właśnie oni są grupom najbardziej narażoną w czasie tej epidemii. Może warto wydrukować ten poradnik i powiesić na waszych klatkach schodowych?


1. Środki do dezynfekcji, czy spirytus salicylowy się nadaje?

Z powodu braku profesjonalnych środków do dezynfekcji na sklepowych pułkach, wielu z nas decyduje się na przygotowanie ich w domowych zaciszu. Eksperci radzą, że do płynu dezynfekującego nadaje się spirytus spożywczy, spirytus salicylowy.

Eksperci zwracają uwagę, że roztwór o optymalnym stężeniu, zawierający 70% alkoholu etylowego, a tyle ma właśnie spirytus salicylowy, w ciągu dwóch minut na skórze może zmniejszyć liczbę drobno ustrojów o 90 proc. przetarcie wacikiem zimniejsza ją o 75 proce.

Spirytus spożywczy mający 96 proc. należy rozcieńczyć wodą przed użyciem, aby nie podrażnić skóry. Ważne, aby przechowywać go w zamkniętym naczyniu, bo łatwo paruje. Eksperci radzą do 200 ml spirytusu dodac 125 ml wody.

Uwaga! Takich środków nie należy pić.

Wódka, nie jest dobrym środkiem dezynfekującym ma bowiem zaledwie 30-40 proc. a wymagana ilość to ok. 60 proc.

2. Maseczki - nosić, nie nosić?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed nieprawidłowym noszeniem maseczek. Informuje również, że zwykłe maseczki nie chronią przed zarażeniem się wirusem. Ich nieumiejętne noszenie czy dotykanie niezdezynfekowanymi rękoma może być powodem zarażenia się COVID-19.

3. Ciepłe i zimne napoje zabijają koronawirusa?

W mediach pojawia się wiele nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa. Jedną z nich jest rzekomy wpływ ciepłych napoi, kąpieli czy też zamrażanie wirusa. Jest to niestety nieprawda. Ciepła herbata nie pomoże nam ze zwalczeniem tej niebezpiecznej choroby.

4. Jakie mydło wybrać?
Eksperci podkreślają, najważniejsze obecnie jest dbanie o higienę, jak najczęstsze mycie rąk. Jakie mydło jednak wybrać? Tu jest kilka wskazówek, którymi powinniśmy się kierować:

– Jak najkrótszy, naturalny skład. Dodatki takie jak substancje zapachowe, zagęszczacze mogą podrażnić skórę. Szczególnie kiedy myjemy ręce często.

– Mydło w kostce czy w płynie? Tu też trudno szukać jednoznacznej odpowiedzi. Kostka mydła została uznana przez ekspertów za bezpieczną, choć pozostają na niej bakterie. Jeśli chodzi o płyny w dozownikach, nie należy ich ponownie napełniać, tylko wymieniać na nowe.

– Mydło w kostce warto też spłukać wodą po każdym użyciu.

5. Mycie rąk. Jak to robić?

Przed każdym posiłkiem, po wyjściu z toalety, po kontakcie ze zwierzęciem, po powrocie do domu. Ręce powinniśmy umyć przynajmniej 7 razy dziennie. Czynność powinna nam zająć przynajmniej 20 sekund. Warto pamiętać o dokładnym umyciu takich miejsc jak: kciuk, przerwy między palcami, wierzch dłoni.

6. Gdzie szukać pomocy?
Koszalinianie mogą dzwonić:
MOPR tel. 500 670 478
DPS tel. 570 770 098

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto