Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamery na mundurach. Koszalińscy policjanci mają osobisty monitoring

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Policjanci z drogówki oraz wydziału patrolowo-interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie zostali wyposażeni w kamery nasobne, które będą rejestrować podejmowane przez nich interwencje.
Policjanci z drogówki oraz wydziału patrolowo-interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie zostali wyposażeni w kamery nasobne, które będą rejestrować podejmowane przez nich interwencje. Radek Koleśnik
Od 27 grudnia policjanci z koszalińskiej drogówki i patroli prewencji będą wykorzystywać na służbie dodatkowy sprzęt - kamery nasobne. Ich głównym zadaniem jest nagrywanie interwencji i utrwalanie materiału dowodowego w formie wideo i dźwięku.

Kamery nasobne od lat wykorzystywane są przez formacje mundurowe na całym świecie. Na wyposażeniu policji w Polsce jest dziś ponad 6 tysięcy takich urządzeń. Od poniedziałku w monitoring osobisty wyposażeni są też koszalińscy policjanci.

– Z jednej strony kamery nasobne to pełna transparentność działań policji, z drugiej zaś kamery zapewniają bezpieczeństwo – zarówno funkcjonariuszy, jak i osób, wobec których podejmowane są interwencje – informuje st. asp. Rafał Skoczylas, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. - Transparentność jest dziś szczególnie ważna. W sieci możemy znaleźć mnóstwo fake newsów czy nagrań wykonanych komórką, które zostały zmontowane, wyjęte z kontekstu. Mogą one kształtować fałszywe opinie. Pełne nagranie interwencji z kamery nasobnej dokładnie dokumentuje jej przebieg. To pozwoli rozwiązać nie tylko problem w zakresie zastrzeżeń co do pracy policjantów, ale także bezpodstawnych oskarżeń kierowanych wobec funkcjonariuszy.

Co ważne, doświadczenia policjantów pokazują, że kiedy osoba wie, że jest nagrywana, zachowuje się bardziej powściągliwie, stara się kontrolować emocje, ważyć słowa, przez co kontrola przebiega spokojniej.

- Policjanci będą informować, że interwencja jest nagrywana. Może jednak dojść do dynamicznej sytuacji, w której nie będzie na to czasu – wskazuje st. asp. Skoczylas.

Funkcjonariusze noszą kamery na mundurach. Szerokokątne obiektywy urządzeń pozwalają na rejestrowanie dużego pola widzenia. Kamery nagrywają obraz, ale i dźwięk w tzw. pętli. Jeśli policjant będzie chciał zapisać konkretne zdarzenie jako osobny film, wystarczy, że włączy taką funkcję w urządzeniu.

Kamery nie są wyposażone w karty pamięci. Policjanci nie mają możliwości ingerowania w zapisane nagrania. Nie będą mogli ich edytować, ani kasować. Materiał będzie bezpieczny również wtedy, gdy kamera zostanie skradziona lub zgubiona – nikt nie będzie miał do niego dostępu. – Po służbie policjanci wkładają urządzenia do stacji dokującej. Ma ona dwie funkcje – pozwala naładować baterie kamer oraz zgrać materiały video. Nagrania będą archiwizowane i w razie wątpliwości będą mogły zostać wykorzystane, jako istotny dowód w sprawie – tłumaczy st. asp. Rafał Skoczylas.

W koszalińskiej policji w kamery „uzbrojeni” zostali funkcjonariusze pionu ruchu drogowego i służby patrolowo-interwencyjnej. Zgodnie z planami polskiej Policji, zaprezentowanymi jesienią w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ciągu najbliższych dwóch lat kamery nasobne znajdą się na wyposażeniu każdego umundurowanego patrolu policji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kamery na mundurach. Koszalińscy policjanci mają osobisty monitoring - Głos Koszaliński

Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto