Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie książki najchętniej czytają mieszkańcy Koszalina? Lubimy kryminały

Katarzyna Chybowska
Koszalińskie czytelnictwo przybliżyła nam Beata Sawa-Jovanoska.
Koszalińskie czytelnictwo przybliżyła nam Beata Sawa-Jovanoska. Radek Koleśnik
Co roku wszystkie biblioteki w kraju podsumowują czytelnictwo za miniony rok. Sprawdziliśmy jakimi czytelnikami jesteśmy - ile czytamy i po jakie pozycje sięgamy najchętniej.

Wyniki badań Głównego Urzędu Statystycznego nie napawają optymizmem - czytamy coraz mniej. Od kilku lat biblioteki w Polsce (ale jest to tendencja ogólnoświatowa) borykają się ze spadkiem czytelnictwa.

- W Koszalinie od kilku lat udaje nam się utrzymywać stały poziom, czyli dość dobrą liczbę czytelników - informuje Beata Sawa- Jovanoska, wicedyrektor Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

Co mówią liczby?
W 2017 roku koszalinianie wypożyczyli - łącznie z budynku głównego oraz filii - 450 tys. zbiorów czyli m.in. książek, audiobooków czy płyt CD. Odwiedzili biblioteki łącznie 270 tys. razy.

- Mamy, co nas cieszy, aż 18500 aktywnych czytelników. Tu liczeni są tylko ci, którzy w minionym roku wypożyczyli przynajmniej jedną pozycję, nie ma tu więc tak zwanych martwych dusz -dodaje nasza rozmówczyni.

Dla lepszego obrazu, warto porównać koszalińskie statystyki do tych szczecińskich. W przypadku ilości czytelników na 100 mieszkańców w Koszalinie mamy ich 16, a w Szczecinie tylko 14. Jeśli chodzi o liczbę tzw. wypożyczeń to na 100 mieszkańców w Koszalinie przypada 331 wypożyczeń a w Szczecinie zaledwie 278.

Warto dodać, że w przypadku Szczecina statystyka dotyczy zarówno Miejskiej Biblioteki jak i Książnicy Pomorskiej.

Dobry wynik - dużo pracy

Na takie statystyki koszalińscy bibliotekarze ciężko pracowali przez cały rok, organizując ponad tysiąc mniejszych lub większych imprez dla wszystkich grup wiekowych.

- Nasza biblioteka obchodziła okrągły jubileusz 70-lecia istnienia. Z tej okazji przez cały rok działo się u nas bardzo dużo. Na spotkaniach autorskich byli u nas Marek Krajewski oraz Cezary Łazarewicz, który dosłownie dwa dni wcześniej zdobył nagrodę Nike - dodaje dyrektorka.

-To spotkanie planowane było już od kilku miesięcy, ale świetnie się złożyło, że nasz gość akurat został uhonorowany Nike. W ubiegłym roku ruszył też portal Grafik Kultury, który koordynuje KBP.

Orientalna Noc w Bibliotece za nami [ZDJĘCIA, WIDEO]

- To strona gdzie w sposób przejrzysty możemy zobaczyć co ciekawego dzieje się w Koszalinie w perspektywie najbliższych dni a nawet roku. Zapraszamy wszystkich, którzy organizują imprezy i wydarzenia w mieście, do zamieszczania zaproszeń na portalu - zachęca nasza rozmówczyni.

Biblioteka ma też na swoim koncie publikacje. Ciekawy okazał się projekt dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. Tomek i Tajemnice Zaginionego Pomnika, czyli cykl imprez promujących twórczość Alfreda Szklarskiego.

- Dzieci nie tylko napisały ale też narysowały pod okiem ekspertów komiks o przygodach Tomka z Koszalina i jego poszukiwaniach pewnego zaginionego pomnika. Publikacja jest dostępna w gmachu głównym biblioteki - zapewnia dyrektorka.

Nie zwalniają tempa
Rok jubileuszowy już za nami, co nie znaczy, że KBP planuje mniej atrakcji. Właśnie ogłoszono dwa konkursy: poetycki Koszalińska Niezapominajka oraz plastyczny związany z Nocą w bibliotece.

- W tym roku tematem przewodnim będą Stany Zjednoczone a impreza odbędzie się 20 kwietnia. Już teraz jednak trwają pracę nad jej przygotowaniem - zapewnia nasza rozmówczyni.

- 1 marca można wziąć udział w spotkaniu autorskim z Cezarym Harasimowiczem, bardzo cenionym pisarzem i scenarzystą.

Bez księgozbioru ani rusz

Tak naprawdę promocja czytelnictwa jest bardzo ważna, ale nawet ona nie przyciągnie czytelników do biblioteki, w której nie ma nowości książkowych.

- Księgozbiór w minionym roku powiększył się o 14 tysięcy pozycji. Z czego 9 tysięcy 400 to zakupy, a reszta darowizny od naszych czytelników - zaznacza Beata Sawa- Jovanoska.

- Przyjmujemy tylko książki w dobrym stanie. Oprócz tego, że trafiają one do naszego zbioru dostarczamy je też do szpitala i przychodni, gdzie cieszą pacjentów. Prowadzimy też w gmachu głównym cały czas akcje bookcrossingową. Ilość nowych książek również przelicza się w statystkach na 100 mieszkańców, nasz współczynnik to 9.

- Nie jest najgorzej ale chcielibyśmy, żeby było oczywiście lepiej. Od ubiegłego roku nasi czytelnicy mogą też korzystać z ebooków naukowych Wydawnictwa PWN oraz pozycji tak zwanej literatury do czytania z portalu Legimi, gdzie znajduje się 20 tyś. pozycji w tym wiele nowości.

Co czytamy?

Oficjalne rankingi powinny być znane niedługo. Nie trzeba szczegółowych statystyk by wyciągnąć pewne wnioski. Wiadomo już, że najchętniej sięgamy po takich autorów jak Katarzyna Michalska, Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz.

- Od kilku lat widać, że najchętniej sięgamy po polskich autorów. Jeśli chodzi o zagranicznych to lubimy twórczość Nicholas Sparksa czy Harlanda Cobena - wymienia dyrektor KBP.

Czasy Harry’ego Pottera już przeminęły teraz dzieciaki czytają o przygodach Koszmarnego Karolka.

Zobacz także Sonda GK24. Czy reklamy powinny zniknąć z krajobrazu Koszalina?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto