Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hospicjum im św. Maksymiliana Kolbego potrafi zawalczyć o pieniądze dla swoich pacjentów

Krzysztof Ulanowski
Sadzenie żonkili pod pięknym hasłem Pola nadziei to już dobra tradycja hospicjum
Sadzenie żonkili pod pięknym hasłem Pola nadziei to już dobra tradycja hospicjum Radosław Brzostek
Zbiórki pieniędzy, koncerty, a także akcja sadzenia kwiatów – wszystko po to, żeby nie zabrakło funduszów na opiekę dla cierpiących.

Hospicjum to placówka, która zajmuje się opieką nad umierającymi, a także przewlekle chorymi, co do których rokowania lekarskie nie są korzystne. W hospicjach leczy się nie tyle przyczyny chorób, co ich objawy. Chodzi o to, żeby chory nie cierpiał i spędził najtrudniejszy okres swojego życia w warunkach możliwie komfortowych. Tego rodzaju opiekę nad pacjentem nazywamy opieką paliatywną. Wymaga ona oczywiście pieniędzy, o które w szeroko pojętej służbie zdrowia rzadko jest łatwo. Dlatego godne najwyższej pochwały jest, kiedy placówka sama potrafi zadbać o fundusze dla swoich pacjentów. Jedną z takich zaradnych placówek niewątpliwie jest Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. Tak naprawdę każde wydarzenie, kulturalne czy sportowe, może być dobrą okazją do zbiórki pieniędzy dla potrzebujących.

Koncert to dobra okazja

- Ostatnio prowadziliśmy zbiórkę 11 października przed koncertem Adama Sztaby – mówi koordynator wolontariatu Teresa Krysztofiak. – Kolejne duże zbiórki planujemy już z okazji dnia Wszystkich Świętych. 31 października i 1 listopada na koszalińskim Cmentarzu Komunalnym kwestować będą włodarze miasta, radni, młodzież szkolna i nasi sympatycy.
Zaledwie kilka dni później, bo 5 listopada, mieć będzie miejsce kolejne wydarzenie mające przybliżyć koszalinianom ideę opieki paliatywnej. O godz. 17 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie rozpocznie się koncert pod hasłem Głosy dla hospicjów.
- Koncert organizowany jest w ramach kampanii Hospicjum to też życie, w której bierze udział także nasza placówka – wyjaśnia Teresa Krysztofiak.
Po koncercie odbędzie się spotkanie dla pedagogów szkolnych, którego tematem będą osierocone dzieci. To nie wszystko, gdyż jak każdej jesieni wolontariusze zaczęli sadzić przy szkołach i przedszkolach cebulki żonkili, by na wiosnę za symboliczny datek rozdawać kwiaty. Żonkil jest symbolem nadziei i jedności z chorymi. A my za tę umiejętność dawania nadziei dajemy plus.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto