Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góra Chełmska jak nowa. Co na to miłośnicy sportu?

Krzysztof Ulanowski
Chełmska Góra ma być przyjaźniejsza dla ludzi
Chełmska Góra ma być przyjaźniejsza dla ludzi Radek Koleśnik
Stoki morenowych wzniesień Chełmskiej Góry zostaną przecięte dróżkami dla spacerowiczów, pielgrzymów, rowerzystów, biegaczy i kijkarzy.

Chełmska Góra od lat jest rajem dla aktywnych mieszkańców naszego miasta, którzy lubią spacerować, biegać czy jeździć rowerami. Urzędnicy z ratusza postanowili nieco ułatwić im życie. Pomyśleli też o edukowaniu najmłodszych koszalinian.

Poza wspomnianymi wyżej trasami, na Chełmskiej Górze powstaną też ścieżki edukacyjne dla uczniów. Wszystkie szlaki zostaną oznaczone kolorami, przy trasach sportowych znajdą się tabliczki z odległościami w kilometrach, a przy ścieżkach edukacyjnych - tablice z informacjami o lokalnej roślinności.

Zimą, po większych opadach śniegu, szlaki piesze będą mogli wykorzystywać narciarze biegowi.

- Poza drogą dojazdową do stadionu nie będą to asfaltowe alejki - rzecznik prezydenta Robert Grabowski.

- Nie mamy w planach wyasfaltowania lasu - dodaje.

Droga dojazdowa (z chodnikiem) będzie miała długość 990 m. Natomiast dróżki spacerowe i sportowe poprowadzą m.in. do 15. polan rekreacyjnych, na których znajdą się siłownie zewnętrzne i place zabaw dla dzieci.

Nie zabraknie też obiektów tzw. małej architektury, jak tablice informacyjne, kosze na śmieci, skrzynki z akcesoriami dla psów, toalety, ławki czy wiaty, pod którymi będzie można odpocząć, chroniąc się przy tym przed deszczem czy słońcem.

Białe szaleństwo

Wbrew nadziejom niektórych amatorów sportów zimowych, władze miasta nie zdecydowały się jednak na tak kosztowne inwestycje jak wyciąg narciarski. Powstanie natomiast tor saneczkowy, a po północnej stronie masyw - stok narciarski o długości 230 m.

Tor i stok będą wymagały sztucznego naśnieżania. Obok stadionu stanie wypożyczalnia, sprzed której narciarze będą rozpoczynać zjazd.

Niewykluczone, że poza zimą tor saneczkowy będzie można wykorzystywać do jazdy na rolkach.Kolejny pomysł to leśny amfiteatr, który stanie u podnóża Góry Piaskowej, w pobliżu ul. Gdańskiej. Scena będzie przeznaczona nie tylko do wystawiania spektakli, ale i do organizowania konkursów wiedzy ekologicznej dla młodych ludzi.

Z pomocą naukowców

Cała koncepcja zagospodarowania Chełmskiej Góry powstała przy udziale pracowników naukowych z Politechniki Koszalińskiej oraz społeczników z PTTK, TKKF i stowarzyszenia SFX.

Prace potrwają do końca 2018 r. Całkowity koszt to ponad 10 mln zł. Miasto będzie starało się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, a przypadku drogi - z Funduszu Leśnego. Dokumentacja jest już w większości gotowa.

Opinia
Michał Bieliński, prezes stowarzyszenia SFX
- Przedstawiliśmy swoją koncepcję poprowadzenia ścieżek rekreacyjnych. Jedna trasa - niebieska - już powstała; rozpoczyna się tuż przy parku linowym. Niestety, moja koncepcja została trochę zmodyfikowana. Nie ukrywam, że nie jestem z tego specjalnie zadowolony.

Moim zamiarem było połączenie kilku tras w jedną, spójną całość. Poza tym postawiono za mało tabliczek informacyjnych. Zaplanowałem ich 13, a nie postawiono nawet połowy z tej liczby. Skutek jest taki, że użytkownicy nie mają pełnej możliwości orientacji w terenie, o którą przecież chodziło.

Zobacz także Energa AZS Koszalin - AZS Łączpol AWFiS Gdańsk 35:28

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto