Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filip Springer w Koszalinie. Spotkanie we wtorek

Katarzyna Chybowska
To już kolejna wizyta Filipa Springera w Koszalinie. Pierwsze spotkanie prowadził Piotr Pawłowski
To już kolejna wizyta Filipa Springera w Koszalinie. Pierwsze spotkanie prowadził Piotr Pawłowski Archiwum Biblioteka Publiczna Koszalin
Reporter oraz fotograf Filip Springer zawita po raz kolejny do Koszalina. Będzie promował swoją książkę pt. Miasto Archipelag, w którym pisze też o Koszalinie.

31 miast odwiedził warszawski dziennikarz Filip Springer, przygotowując materiał do książki reportażowej pt. Miasto Archipelag. Co łączy poszczególne miejsca? Są to dawne stolice województw, które po 1999 r. utraciły swoje prestiżowe znaczenie.

Nasze miasto

Książka Filipa Springera rozpoczyna się od dość dużego fragmentu poświęconego właśnie Koszalinowi, a dokładnie - Rudolfowi Clausiusowi, który pochodził z Koszalina, a sławę zdobył wprowadzając pojęcie entropii i precyzyjnie formułując II zasadę termodynamiki. W dalszej części znajduje się obszerna rozmowa z Wojciechem Subalskim i Dariuszem Hermanem, założycielami Pracowni Architektonicznej HS99.

Reporter zwraca szczególną uwagę na zabudowę Koszalina, na niezwykłość ul. Zwycięstwa oraz naszą podstawową bolączkę - wykluczenie komunikacyjne miasta. Panowie rozmawiają też o tak ważnych dla miasta sprawach jak ożywienie centrum czy zamknięcie ruchu na głównej arterii Koszalina. Nasze miasto pojawia się także w części poświęconej muzeom.

Jak wypadliśmy?

W rozmowie z Piotrem Kozaneckim dla portalu Onet.pl Filip Springer podsumowywał swoją podróż następująco: „Poczułem też zazdrość względem ludzi mieszkających w Bielsku, Przemyślu, Wałbrzychu czy Koszalinie - tam się lepiej żyje pod wieloma względami. Jak nie ma autobusu, to w 10-20 minut dojdę do centrum. Jak pracę kończę o 16:00, to 16:07 jestem w domu . Możliwość wyjścia na miasto jest szybka i prosta. Zazdrościłem tego , że jak szedłem z kimś ulicami, to ten ktoś non-stop odmachiwał spotkanym po drodze znajomym, co w Warszawie przecież jest niemożliwe.”

Oczywiście, kto książkę przeczyta, pewnie nie będzie całkowicie zachwycony obrazem Koszalina, który się z niej wyłania. Ale na pewno pozycja ta stanowi dobry przyczynek do dyskusji nad naszym miastem. A przy okazji pozwala porównać kondycję Koszalina do pozostałej 30. , która, tak jak my - straciła status miasta wojewódzkiego.

Zanim spotkanie

Oprócz książki, proponujemy wam przed spotkaniem odwiedzić blog reportera oraz stronę poświęconą samej książce, gdzie znajdziecie m.in. rozmowy z koszalińskimi licealistami. Oto adresy: miastoarchipelag.pl, filipspringer.com

Sylwetka

Filip Springer Ma 34 lata. Dziennikarz, publicysta, fotoreporter. Ukończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (archeologia z antropologią kulturową). Współpracował z: „Polityką”, „Rzeczpospolitą”, „Przekrojem” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor książek reportażowych: Miedzianka. Historia znikania, Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u, Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach, 13 pięter i Księga zachwytów. Stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego (2010 r.) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012 r.). Ma na swoim koncie też kilkanaście wystaw fotograficznych w całym kraju.

Szczegóły

8 listopada, godz. 17, Koszalińska Biblioteka Publiczna, pl. Polonii 1. Wstęp wolny. Więcej informacji o kolejnych planowanych spotkaniach z twórcami znajdziecie na:: www.biblioteka.koszalin.pl

Zobacz także Festyn charytatywny dla Julii Kopacz w Gimnazjum nr 11 w Koszalinie

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto