Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ferie w mundurze? 14. Zachodniopomorska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej rekrutuje

Joanna Boroń
WOT
14. Zachodniopomorska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej zachęca do wstępowania w jej szeregi. Przygodę z wojskiem można zacząć podczas „Ferii z WOT”, które rozpoczną się 8 lutego.

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej funkcjonuje od 27 września 2019 roku. W ramach zachodniopomorskiej brygady powstają kompania dowodzenia, kompania logistyczna i grupa zabezpieczenia medycznego przy dowództwie Brygady w Szczecinie Podjuchach. Pierwszy batalion o numerze 141 powstanie w Choszcznie a w kolejnych latach bataliony w Trzebiatowie i Wałczu.

Mieszkańcy Koszalina swój batalion będą mieli w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów Trzebiatowie, co jednak nie oznacza, że koszalińscy „terytorialsi” będą musieli tam na każde szkolenie dojeżdżać. - Dla nich comiesięczne dwudniowe szkolenia mogą odbywać się na miejscu - w Koszalinie. To miasto zasługuje, by mieć swoich „terytorialsów” - zapowiada dowódca zachodniopomorskiej brygady WOT płk Grzegorz Kaliciak.

Okazją do wstąpienia do WOT są „Ferie z WOT”. W trakcie ferii zimowych, od 8 lutego rozpocznie się pierwsza tzw.
„szesnastka”, czyli 16 dniowe szkolenie podstawowe dla tych, którzy nigdy dotąd nie mieli do czynienia z wojskiem.
Podczas „Ferii z WOT” (oczywiście bezpłatnych) ich uczestnicy otrzymają wyposażenie wojskowe, na poligonie przejdą szkolenia taktyczne i strzeleckie. Żywić się będą z wojskowej kuchni a szkolenie zakończy uroczysta przysięga wojskowa.

Chętni na „Ferie z WOT” powinni jak najszybciej zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koszalinie, która pokieruje już dalej na kwalifikacje do WOT.

Żołnierzem Obrony Terytorialnej może być obywatel polski, która zgłosi najpierw do WKU i przejdzie kwalifikację w postaci pracowni psychologicznej i komisji lekarskiej. Konieczne jest ukończenie 18 lat.

Obecnie w WOT służbę pełni około 24 tys. żołnierzy, w tym ponad 20 tys. ochotników.

Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych. Dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku takie szkolenie trwa 16 dni, rezerwiści szkolą się osiem dni. Te szkolenia są wstępem do zasadniczego – trzy letniego okresu szkolenia żołnierzy Obrony Terytorialnej.

Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy prawa jazdy lub operatorów sprzętu wojskowego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto