Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fakty i mity na temat segregacji odpadów: Segregowanie jest prostsze niż wam się wydaje!

Natalia Sala
Problem segregacji śmieci, recyklingu i ochrony środowiska to aktualnie jeden z najbardziej aktualnych tematów w mediach. Klimat naszej planety szybko się zmienia i co najgorsze – nie idzie to w dobrą stronę. Często słyszymy, że segregowanie śmieci jest zbyt problematyczne, zajmuje za dużo czasu, pochłania mnóstwo pracy. Jednak to nieprawda. Odpady można segregować „z głową”, czyli szybko i przy minimalnym wysiłku, znając oczywiście podstawowe zasady. Zachęcamy do przyjrzenia się niektórym faktom i mitom.

Czy należy myć opakowania przed ich wyrzuceniem?
Nie, jeśli nie jest to wyraźnie zalecane przez gminę. Wystarczy je dokładnie opróżnić i pozostawić do wyschnięcia. Wbrew pozorom ich niemycie jest bardziej opłacalne – my zużyjemy na to mniej więcej 0,5 l wody, a sortownia tylko kilka kropli.

Czy powinno się wyciągać metalowe zszywki z papieru?
Tak. Należy usunąć z papieru wszystkie elementy wykonane z innych tworzyw. Z tego też powodu nie powinno się wyrzucać do niebieskiego pojemnika kartonów po sokach, mleku itp., gdyż jest to odpad wielomateriałowy. Usuwanie zbędnych rzeczy tyczy się także m.in. twardych okładek do książek. Ponadto papier powinien być zupełnie suchy. A zatłuszczony papier, czyli np. pudełka po pizzy powinien znaleźć się w odpadach mieszanych.

Co z przeterminowanymi lekarstwami?
Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie można wyrzucać leków wraz z innymi odpadami. Lekarstwa zawierają w sobie substancje chemiczne, które są niezwykle szkodliwe dla środowiska, dlatego też jest to zabronione. Możemy natomiast oddać je w Punkcie Selektywnego Zbioru Odpadów Komunalnych, który w Koszalinie znajduje się przy ul. Komunalnej 5. Pojemniki na przeterminowane leki często znajdują się także w aptekach. Należy jednak pamiętać, że papierowe opakowania od lekarstw i ulotki trzeba od nich oddzielić i wyrzucić do innego pojemnika.

Czy do pojemnika "szkło" można wrzucać wszystkie szklane rzeczy?

Nie. Do tego pojemnika możemy wrzucać jedynie butelki, słoiki (oczywiście odkręcone) lub szklane opakowania po kosmetykach. Nie można tam wyrzucać luster, szyb, porcelany, talerzy i naczyń żaroodpornych. Te powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Gdzie wyrzucać resztki po jedzeniu lub obierki?
Oczywiście najlepiej na kompostownik. Jednak zrozumiałe jest, że nie każdy go posiada. Wówczas właściciele domów jednorodzinnych mogą zaopatrzyć się w specjalny kubeł z wentylowanym dnem, w którym odpady już się kompostują. Natomiast mieszkańcy blokowisk powinni po prostu wyrzucać takie odpady osobno – do pojemnika opatrzonego napisem „bio”. Niestety tam nie możemy wyrzucać wszystkiego. Mięso, kości zwierzą oraz nabiał muszą znaleźć się w odpadach zmieszanych.

Czy butelki plastikowe trzeba zgniatać?
Tak. Niezgniecione opakowania w śmieciarce to nic innego jak przewożenie powietrza. Szczególnie teraz, podczas okresu letniego, gdy spożywa się znacznie większą ilość płynów należy pamiętać, aby butelkę najpierw zgnieść, następnie odkręcić zakrętkę (są one wykonane z innego materiału, tzw. „twardy plastik”), a na końcu umieścić ją we właściwym pojemniku.

Jak wyrzucać elektrośmieci?
Wyrzucanie elektroodpadów do zwykłych kontenerów jest zabronione. Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny, ale też kable czy nośniki danych należy oddać do specjalnego punktu zbiórki elektrośmieci. W Koszalinie jednym z nich jest pojemnik na elektroodpady, baterie i świetlówki w Castoramie.


Na końcu śmieci i tak zostają zmieszane przy transporcie przez śmieciarkę. Czy ich segregowanie ma w ogóle jakikolwiek sens?

Samochody transportujące odpady są w środku podzielone na odpowiednie komory tak, że śmieci się nie mieszają. W sortowniach pracują także ludzie, którzy oddzielają od siebie źle wyrzucone odpady. Mimo to, sortowanie odpadów w domu jest bardzo ważne, ponieważ jeśli śmieci segregowane są już w początkowym etapie, to więcej z nich uda się odzyskać i zrecyklingować.

Segregowanie odpadów nie jest trudne. Potrzebna jest tylko podstawowa wiedza i chęci. Jeśli potrafimy określić, z jakiego materiału dany odpad został stworzony, wówczas pozostaje nam tylko znaleźć odpowiedni kontener. Dlatego warto chwilę się zastanowić i tym samym przyczynić do ochrony środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto