Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energia ma wysoką cenę – można jednak płacić mniej

materiał internauty
Warsztaty
Warsztaty Archiwum Fundacji Ekologicznej ARKA
Na wewnętrznym dziedzińcu Muzeum w Koszalinie w godzinach od 10.00 do 13.00 w zajęciach weźmie udział ponad 100 uczniów koszalińskiej Szkoły Podstawowej nr 18.

To jedno z działań ogólnopolskiej kampanii „Ubierz swój dom”, którą dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ekologia i minimalizacja zużycia energii będą wkrótce koniecznością. Polska musi sprostać polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej i szukać różnych sposobów na ograniczenie emisji CO2. Jednym z nich są energooszczędne budynki mieszkalne oraz szeroka edukacja ekologiczna o budownictwie energooszczędnym i oszczędzaniu energii w gospodarstwach domowych.

Podczas warsztatów w Koszalinie będzie można przekonać się ile energii zużywają popularne urządzenia domowe, zrozumieć, jak są zbudowane, ile pobierają prądu nawet, gdy nie są używane oraz jaka jest różnica w cenie energii, którą czerpią urządzenia starego typu i te nowoczesne - energooszczędne.

Zajęcia odbędą się w namiocie stylizowanym na dom energooszczędny. Za pomocą plastycznej scenografii uczestnicy warsztatów mogą dokonywać wyborów pomiędzy np. żarówką energooszczędną a zwykłą, cieknącym kranem a zakręconym czy sposobem gromadzenia odpadów. Mogą również zobaczyć i wypróbować kamerę termowizyjną. Przygotowano także układanie „energooszczędnego domku” z puzzli 3D, przestrzenną grę Eko Memory na temat oszczędzania energii oraz potrzeb i korzyści zbiórki elektrośmieci. Dzieci mogą również własnoręcznie wybudować niewielki drewniany domek.

Polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej jest w tej chwili bardzo ważnym tematem. Pakiet, który w tej sprawie UE przyjęła w 2008 roku zakładał do 2020 roku: redukcję emisji CO2 o 20 proc., zwiększenia udziału Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) do 20 proc. i zwiększenia efektywności energetycznej o 20 proc. Jednak w styczniu 2014 roku Komisja Europejska opublikowała nowe założenia polityki energetyczno-klimatycznej – „Pakiet 2030”, w którym zakłada podniesienie wiążącego celu redukcji emisji CO2 do 40 proc. oraz zwiększenie udziału OZE do minimum 27 procent.

Kampanię dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach. Partnerem strategicznym jest Fundacja EkoRozwoju. Współpraca – Partnerstwo dla Klimatu. Partnerzy: Koalicja Klimatyczna, Fundacja Zielonej Ligi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto