Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emancypacja! Reaktywacja. W sobotę kolejny Kongres Kobiet w Koszalinie

Katarzyna Chybowska
archiwum
14 kwietnia odbędzie się w Koszalinie - już po raz 6 - Regionalny Kongres Kobiet. W programie oprócz spotkań, paneli dyskusyjnych i projekcji filmowych również rozstrzygnięcie konkursu Kobieta Regionu Koszalińskiego 2018 roku.

Rok 2018 został ogłoszony przez sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Kobiet. Okazją ku temu jest świętowanie 100lecia uzyskania prawa do głosowania przez Polki.

- Zdecydowałyśmy, że hasłem kongresu będzie Niepodległa Polka #Emancypacja Reaktywacja i w ten sposób nawiążemy do jubileuszu - informuje Dorota Chałat.

- W programie nie zabraknie elementów poświęconych polityce. To doskonała okazja do przekonania kobiet, że muszą nie tylko korzystać ze swojego czynnego prawa wybierania, ale też biernego prawa wyborczego, czyli prawa do bycia wybieraną.

Kongres rozpoczyna się tradycyjnie już o godz. 8 od rejestracji uczestników. Na wydarzeniu można jednak pojawić się w każdej chwili np. tylko na panel czy spotkanie, które nas najbardziej interesuje. Wstęp na wszystkie punkty programu jest bezpłatny.

- Im szybciej przyjdziemy, tym lepsze miejsce mamy szanse zająć - zaznacza Katarzyna Czarkowska, sekretarz Stowarzyszenia Era Kobiet, wspierającego organizację kongresu.

Ciekawi goście

Regionalny Kongres Kobiet w Koszalinie to okazja do zaproszenia do naszego miasta interesujących ludzi.

- Po raz kolejny odwiedzi nas profesorka Monika Płatek, prawniczka, pracownica naukowa w Instytucie Prawa Karnego. Jest znaną ekspertką i konsultantką. Działa dla takich organizacji jak choćby Open Society Institute - New York - informuje pani Dorota.

- Pani profesor weźmie udział w panelu dyskusyjnym: Wyszłyśmy na ulicę i co dalej? Oprócz niej będą się tam dzielić swoimi opiniami również Katarzyna Czarkowska, Dorota Łoboda, Katarzyna Paprocka oraz Marta Lempart, czyli matka czarnych protestów, organizująca je od samego początku. Do Koszalina - po raz pierwszy - przyjedzie też znana bolgerka i feministka Katarzyna Barczyk, używająca pseudonimu Lady Pasztet. Katarzyna to laureatka wyróżnienia na opowiadanie #MójCzarnyProtest organizowanego przez Wielką Koalicję za Równością i Wyborem, jedna z bohaterek akcji #CiałoPozytywne, która znalazła się na okładce Wysokich Obcasów.

- Pani Katarzyna będzie miała wykład po tytułem: V fala feminizmu - dodaje nasza rozmówczyni.

- Swój własny panel będzie miał również prezydent Słupska Robert Biedroń. To znana postać walcząca o równouprawnienie oraz działająca przeciwko homofobii. Spotkanie odbędzie się pod hasłem Żarty się skończyły. Polki są wkurzone. Wśród zaproszonych gości nie zabraknie też znanych Koszalinianek. W jednym z panelów o polityce będzie występować wspomniana już Katarzyna Paprocka.

Od wielu lat zaangażowana w działania społeczne. Od początku aktywnie działa w Komitecie Obrony Demokracji. Jest współorganizatorką wydarzeń KOD w Koszalinie. W debacie pt. Kobieta w polityce - bieg z przeszkodami, u boku Elżbiety Jachlewskiej Przewodniczącej Partii Inicjatywa Feministyczna, prezeska Stowarzyszenia WAGA) Renaty Kim (dziennikarki), Magdaleny Kochan (Przewodnicząca Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego) i Moniki Rosy (posłanka Nowoczesnej) zasiądzie Krystyna Kościńska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Koszalinie, działaczka i społeczniczka.

W kinie tego nie zobaczysz

Kongres to jak już wspomnieliśmy okazja do zobaczenia kilku ciekawych filmów. Dwa z nich to lokalne produkcje. Na początku spotkania zaprezentowany zostanie film 750lecie kobiet, przygotowany przez Agnieszkę Brzesko t i Stocznię Filmowców. Kolejnym lokalnym akcentem będzie prezentacja Krzysztofa Urbanowicza poświęcona historycznym, kobiecym postaciom z naszego miasta.

- Udało nam się zdobyć zgodę autorek filmu Podziemne państwo kobiet na pokaz w Koszalinie - informuje Dorota Chałat.

- To film poświęcony problemowi aborcji. Bardzo na czasie, szczególnie teraz kiedy stoimy przed groźbą wprowadzenia całkowitego jej zakazu. Film oprócz pokazania historii kobiet opatrzony jest bardzo mocnymi i sugestywnymi komentarzami działaczek i dziennikarek. W Centrum Kultury 105 odbędzie się też projekcja filmu Herstoria sióstr Tułodzieckich, film dokumentalny opisujący działalność sióstr Anieli i Zofii Tułodzieckich, działaczek społecznych, oświatowych i niepodległościowych z przełomu XIX i XX wieku. Bohaterki to liderki ówczesnego ruchu kobiecego, nazywane ,,matkami chrzestnymi” Powstania Wielkopolskiego, gdyż ich wychowankowie jako pierwsi wychodząc na ulicę w grudniu 1918 zainicjowali ruch, który doprowadził do wybuchu powstania.

Imprezy towarzyszące

Nie zabraknie też dobrze znanych elementów kongresu. W Parku kobiet zaprezentują się instytucje oraz lokalne firmy. Będzie też można spróbować wegańskiego i wegetariańskiego jedzenia przygotowanego w ramach Kuchni Społecznej. Całość uświetni występ Chóru Kanon.

Zobacz także IV Regionalny Kongres Kobiet w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto