Dziś startuje Nocna Ściema w Koszalinie. Zmiana czasu to klucz do rekordów

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Na liście startowej Nocnej Ściemy 2021 jest już ponad 800 osób. Dołączysz do biegu?
Na liście startowej Nocnej Ściemy 2021 jest już ponad 800 osób. Dołączysz do biegu? Radek Koleśnik
Udostępnij:
Zmiana czasu z letniego na zimowy coraz bliżej. Część z nas w nocy z 30 na 31 października pośpi o godzinę dłużej. Ponad 800 osób zdecydowało się wykorzystać dodatkową godzinę na pobicie życiowego rekordu w maratonie i półmaratonie.

W nocy z soboty na niedzielę w Koszalinie padnie kilkaset rekordów świata. To pewne! Maratończycy pokonają królewski dystans w czasie poniżej 2 godzin, a z półmaratonem biegacze zmierzą się w kilka minut. Nocna Ściema wykorzystuje zmianę czasu z letniego na zimowy i pozwala osiągnąć tak fenomenalne wyniki.

Impreza ta odbywa się w Koszalinie od 2011 roku. Tym razem, wraz z Nocną Ściemą 2021, zainaugurowane zostaną „I Miszczostfa Świata Biegaczuf i Patyczakuf”.

- Każdy może poczuć się prawdziwym „Miszczem”, bowiem czas odmienia wszystko i rekordy są w zasięgu każdego! – tłumaczy Michał Bieliński, szef Stowarzyszenia Sport, Rekreacja i Wolontariat SFX, pomysłodawca i organizator wielu imprez biegowych w Koszalinie.

- Wśród wystrzałów fajerwerków, na trasę wraz z maratończykami, mającymi do pokonania ponad 42 km, z dystansem półmaratonu zmierzą się zarówno biegacze jak i... „patyczaki", czyli osoby maszerujące, wyposażone w kijki nordic wal king. Każdy uczestnik będzie mieć aż 6 godzin na zwiedzanie trasy i poznawanie jej trzy- lub sześciokrotnie, zależnie od wybranego dystansu.

Zobacz także: Nocna Ściema 2020

Na mecie na biegaczy i piechurów czekać będą piękne, odlewane medale wraz ze specjalnie przygotowaną tasiemką, na której można będzie zapisać swój wynik.

Ci, którzy swój pełny dystans będą podziwiać najkrócej, otrzymają wyjątkowe laury zwycięzców. Trafią one do pierwszych trójek pań i panów w maratonie, półmaratonie oraz do śpieszących się „patyczaków”.

Termin biegu: 31 października, noc z soboty na niedzielę. Start o godz. 2. Start i meta biegu znajdować się będą na stadionie ZOS „Bałtyk” w Koszalinie. Wpisowe - 150 zł.

Trasa biegu przebiegać będzie ulicami Stawisińskiego do Ronda Solidarności, Gnieźnieńską, 4 Marca, Wojska Polskiego, tu zaplanowano nawrotkę, dalej 4 Marca do Zwycięstwa, Chełmońskiego i Piaskową do Stawisińskiego i „Bałtyku”.

- Od Złotej Edycji - Nocnej Ściemy 2020 - pojawiła się nieco zmieniona trasa biegu. Zamiast pochyłej ulicy Sybiraków pojawiła się ulica Wojska Polskiego z efektownymi eksponatami muzeum lotnictwa w Koszalinie – wskazuje Michał Bieliński.

- Dodatkowo odebraliśmy Wam jedną nawrotkę, która dotychczas czekała w okolicach 6 kilometra. Będzie więc mnie zwrotów akcji, a uzyskane tempo, do którego się rozpędzicie, będzie łatwo utrzymać. Widok stadionu będzie zwiastował same dobre odczucia i jego rychłe osiągnięcie, bez dodatkowych oddaleń.

Cały czas istnieje możliwość zgłoszenia uczestnictwa w Nocnej Ściemie 2021. Nie ma limitu miejsc. - Wystarczy dotrzeć do naszego Biura Zawodów, które otwieramy w sobotę 30 października o godzinie 16 na hali sportowej Politechniki Koszalińskiej przy ul. Racławickiej – zapowiada Michał Bieliński.

Przypomnijmy, w niedzielę wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3 na 2. Wraz ze zmianą czasu powraca dyskusja na temat jej zasadności. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską w 2018 roku wykazały, że 84 proc. badanych jest za zniesieniem zmiany czasu. Podobnie odpowiedziało trzy czwarte badanych Polaków.

Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią. Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Dziś startuje Nocna Ściema w Koszalinie. Zmiana czasu to klucz do rekordów - Głos Koszaliński

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie