Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień otwarty w Archiwum Państwowym

Katarzyna Chybowska
Trudno zebrać wszystkich pracowników do pamiątkowego zdjęcia, ciągle bowiem się szkolą
Trudno zebrać wszystkich pracowników do pamiątkowego zdjęcia, ciągle bowiem się szkolą Radek Koleśnik
W sobotę czeka na nas moc atrakcji w Archiwum Państwowym w Koszalinie. Połączono bowiem obchody Międzynarodowego Dnia Archiwum oraz okrągłą rocznicę powstania tej niezwykłej instytucji w naszym mieście. Jakie atrakcje na nas czekają?

Historia Archiwum Państwowego w Koszalinie sięga roku 1953, kiedy to podjęta została decyzja o jego powstaniu. Wiązało się to bezpośrednio z faktem utworzenia województwa koszalińskiego w 1950 roku. Od podjęcia decyzji do jej realizacji minęło jednak ładnych kilka lat. Powodem był... brak lokalu.

Dach nad głową

- Tak oto jest, że sytuacja lokalowa mocno determinuje historię naszego archiwum - mówi Joanna Chojecka, dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie. - Najpierw zabrakło dla archiwum budynku. W tamtych latach powstawało tyle instytucji w mieście, że rola i ważność archiwum została zmarginalizowana. Trafiliśmy na czas jakiś do Białogardu i tak naprawdę w Koszalinie zaczęliśmy funkcjonować dopiero od 1961 r. Wtedy to miasto przekazało na rzecz archiwum zabytkowy budynek przy ul. Związku Walki Młodych 16 (dziś jest to ul. Kardynała Wyszyńskiego 16). Budynek nie zaspakajał potrzeb, jakie miała wciąż powiększająca swe zbiory placówka. Może to więc i lepiej, że w 1974 r. budynek przy obecnej ul. Wyszyńskiego został przekazany do dyspozycji biskupa powstającej wówczas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

- Archiwum przeniosło się do dosłownie kilku pomieszczeń w budynku dzisiejszego Zespołu Szkół Sportowych przy ulicy Zwycięstwa 117 - opowiada dyr. Joanna Chojecka. - Potem dostaliśmy dodatkowe lokum w obecnej siedzibie archiwum przy ulicy Skłodowskiej-Curie, i w końcu w 1988 roku budynek ten przejęliśmy w całości . Na tym, niestety, wcale się nie skończyły problemy lokalowe, z którymi AP boryka się od dnia powstania. Jego dzisiejsza siedziba budowana była w latach 90. XIX w. jako wojskowy lazaret.

- Ani mury, ani fundamenty nie były przygotowane na tony obciążeń, które generuje archiwum - mówi nasza rozmówczyni. - Wiele osób zapomina, jak ciężki jest papier. Poza tym sam budynek nie był wtedy w najlepszym stanie. Kiedy wreszcie udało się go odremontować, okazało się, że niedługo i on nie pomieści zasobów, które trafią do archiwum w ciągu najbliższych lat.

- Według naszych wyliczeń, w przeciągu najbliższych 10-20 lat nasze zbiory się podwoją - mówi Joanna Chojecka. - Wiemy, ile i jakie dokumenty do nas trafią na pewno. Dlatego od początku swojej kadencji, zresztą tak jak moi poprzednicy, działam na rzecz rozbudowy archiwum. Dziś mamy już projekt. Został on przygotowany przez Pracownię Projektową Archika. Zakłada, że nowy budynek będzie miał powierzchnię 2,5 tys. mkw. Pomieści się tam na pewno 13, a może nawet 16 km akt. Taka pojemność powinna wystarczyć co najmniej na 30 lat. Szacowany koszt rozbudowy to 18 - 20 mln zł. Nowa siedziba ma powstać obok obecnej, na działce, która obecnie służy jako parking.

- Staramy się obecnie pozyskać fundusze na inwestycję. Z jednej strony - z Unii Europejskiej, z drugiej - z Ministerstwa Kultury - dodaje dyr. Chojecka.

Wyjątkowe obchody

Oficjalnie archiwum zaczęło swoją działalność 1 lutego, ale obchody 55-lecia placówki zostały przesunięte na czerwiec. - Chcieliśmy połączyć je z Międzynarodowym Dniem Archiwum - wyjaśnia szefowa AP w Koszalinie. - W tym roku zaplanowaliśmy szczególne atrakcje. Między innymi nadamy imię czytelni akt i odsłonimy pamiątkową tablicę. Czytelnia akt otrzyma imię Krystyny i Adama Muszyńskich, wieloletnich pracowników koszalińskiego archiwum.

- Zawsze podkreślam, że archiwum to ludzie. W tym roku szczególnie chcemy docenić państwa Muszyńskich, którzy tworzyli to miejsce od samego początku - podkreśla Joanna Chojecka, dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie.

- Pan Adam trafił tu jako pierwszy, pani Krystyna - zaraz po studiach. Tu się poznali i zakochali w sobie. Nadal jesteśmy w kontakcie z ich córką Katarzyną, która przy okazji odwiedzin u nas często wspomina, jak rodzice swoją pasję przenosili do domu, rozmawiając i spierając się o różne rzeczy. Państwo Muszyńscy przez lata „wychowali” wiele pokoleń archiwistów. - Sama miałam okazję trafić pod skrzydła pana Adama. To, czego mnie nauczył, to przede wszystkim cierpliwość oraz dystans. Powtarzał, że mamy prawo do omyłek, ale żeby je zminimalizować, trzeba podchodzić do źródeł z dystansem i pokorą. Uczył nas umiejętności weryfikowania źródeł i czytania ich w kontekście panującego systemu politycznego. Podkreślał, że archiwista powinien pamiętać, że nie wie i nigdy nie będzie wiedział wszystkiego. Dlatego z wielką ostrożnością powinien formułować opinie i nie krytykować.

Byśmy się archiwów nie bali

Archiwa pełne są unikatowych dokumentów, które - jeśli zaginą lub zostaną zniszczone - to stracimy je bezpowrotnie. Tę świadomość ma coraz więcej Polaków i jest to efekt aktywnych działań archiwów na rzecz lokalnych społeczności, które instytucja ta prowadzi od kilku lat.

- Zależy nam na ociepleniu wizerunku archiwum, albowiem wiele osób nadal jest nimi onieśmielona- deklaruje dyrektor AP w Koszalinie. - Trafiają do nas często ludzie, którzy przynoszą dokumenty z prośbą, by ocenić ich stan, pokazać, jak je zabezpieczyć czy odrestaurować. I my często w takich sytuacjach pomagamy. Dlatego też w czasie naszego dnia otwartego w sobotę przygotowaliśmy specjalne stanowiska, gdzie nasi eksperci będą wyjaśniać, jak konserwować dokumenty w domach i jak zabrać się za badanie swojego drzewa genealogicznego. Dodajmy, że sobotnia impreza to kolejna akcja, którą przygotowało Archiwum Państwowe dla koszalinian. Niecały miesiąc temu podczas Nocy Muzeum, kto tu trafił - nie nudził się ani chwili. Były koncerty, pokazy: rekonstruktorów, zabytkowych aut, mody XVIII-wiecznej, a nawet pokaz laserowy. Noc Muzeów w Archiwum Państwowym w 2015 r. zostało wydarzeniem kulturalnym roku na 23. gali kultury i otrzymało także wyróżnienie Made in Koszalin w na I Forum Made in Koszalin.

- To, co mnie cieszy, to fakt, że jesteśmy doceniani. 9 czerwca w Pałacu Prezydenckim dwójka naszych pracowników otrzyma Krzyż Zasługi z rąk prezydenta. Srebrny Krzyż Zasługi odbierze Katarzyna Królczyk, Złoty - Waldemar Chlistowski - mówi nie bez dumy pani dyrektor. Pozostaje nam pogratulować dotychczasowych działań i życzyć kolejnych sukcesów. 100 lat.

Program

godz. 10 - 11.30:
Historie rodzinne w spuściznach i zbiorach AP w Koszalinie (Robert Borucki)
Szukaj w archiwach.pl historii rodzinnych (Anna Zbroszczyk, Grzegorz Andryszak)
55 lat Archiwum Państwowego w Koszalinie (Joanna Chojecka, Waldemar Chlistowski)
Projekcja filmu Kilometry historii... (TV MAX)
Urodzinowa niespodzianka dla gości Międzynarodowego Dnia Archiwów

godz. 12 -12.30:
uroczystość nadania czytelni akt AP w Koszalinie imienia Krystyny i Adama Muszyńskich

godz. 12.30-14:
prezentacja wystaw:
200 twarzy Koszalina, czyli historyczne oblicza miasta - odsłona pierwsza (Dorota Cywińska)
Archiwa rodzinne w zbiorach Archiwum Państwowego w Koszalinie (Robert Borucki)
70 lat dziedzictwa archiwalnego na ziemiach zachodnich i północnych (1945-2015) przygotowanej przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu (Waldemar Chlistowski)
warsztaty i punkty informacyjne
warsztaty kaligrafii i czytania dawnego pisma
punkt informacji genealogicznej
punkt informacji nt. profilaktyki i konserwacji dokumentów
punkt informacji nt. digitalizacji dokumentacji
punkt informacji nt. miejsc przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej po zlikwidowanych zakładach pracy
zwiedzanie magazynów archiwalnych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto